Berlín - Okamžiky zkázy 1945
Antony Beevor
Když Rudá armáda překročila v lednu 1945 hranice Říše, měla mnoho důvodů k pomstě. O brutalitě wehrmachtu a jednotek SS nikdo nepochyboval a sovětská propaganda takové zprávy důkladně využívala. Z toho pramenilo nevybíravé násilí, hromadné znásilňování, tanky drtící svými pásy kolony běženců, rabování, ničení a vraždění. Statisíce německých žen a dětí zmrzly nebo byly zmasakrovány. Nacističtí předáci totiž odmítali uznat, že porážka je neodvratná, a nedovolili evakuaci civilistů. Pak už bylo pozdě. Ve strachu z hrůz páchaných Rudou armádou se nakonec dalo do pohybu přes sedm milionů lidí...... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2004 , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)Originální název:
Berlin - The downfall 1945, 2002
více info...
Přidat komentář
Perfektní kniha - čte se sama.
Autor výborně spojuje jednotlivé archivy v jeden celek a neutrálně popisuje to co se skutečně odehrávalo na konci války při dobývání Berlína. Vřele doporučuji - kniha je prosta jakémukoliv stranění jednotlivým stranám a přistupuje kriticky a pochvalně k jednotlivým událostem.
Kniha s úžasnou výpovědní hodnotou. Jediné co mi komplikovalo čtení bylo množství konkrétních hist. údajů. Bylo to pro mne náročnější na propojení souvislostí mezi hist. událostmi a příběhy trpících žen ve válce
Četl jsem už více knih o posledních dnech druhé světové války.Řekl bych,že tahle kniha je trochu jiná,protože přináší fakta o tom,co se dělo v Berlíně,která se dosud většinou nepublikovala.Ano je to sice děsivé,ale na druhou stranu se vojákům nedivím,když třeba ztratili celou rodinu včetně dětí atd.Když si to představíte co je to za tragedii na obou stranách a co je ve jménu ideologie (ať té či oné) člověk schopen udělat druhému,je to prostě strašné.
Kniha popisující významné historické období - události jež utvářely konec druhé světové války v Německu, především pak v Berlíně. Je až děsivé, co vše se v Německu na konci války dělo, nicméně vzhledem k historickým okolnostem nějak nejsem schopná s Němci soucítit. Historická přesnost knihy je bohužel místy na obtíž - ač kniha popisuje zajímavé události, čtenář se ztrácí v podrobném popisu postupu všech sovětských a amerických armád.
Autorovy další knížky
2003 | Stalingrad: Osudové střetnutí 1942–1943 |
2010 | Den D - Bitva o Normandii |
2004 | Berlín - Okamžiky zkázy 1945 |
2004 | Španělská občanská válka |
2007 | Paříž po osvobození 1944-1949 |
Stejně vydařená kniha jako Den D. Oproti popisu bitev, jak by bylo možné očekávat, se kniha věnuje spíše chaosu panujícímu na německé straně a marným snahám zbrzdit postup Rudé armády, na druhé straně pak jejímu postupu a zvěrstvům, které tento postup provázela. Okrajově pak i bagatelizaci cíle v podobě Berlína ze strany Stalina před spojenci, aby se raději věnovali postupu do jiných částí Německa. Chování vojáků Rudé armády v osvobozených oblastech, resp. i v oblastech Německa, se zřetelně neliší od postupu, který v současnosti uplatňovali i na Ukrajině. Jako Bourboni, nic se nenaučili a nic nezapomněli.