Bestie v uniformě
Lukáš Křišťan
Největší masová vražda první republiky. True crime dektektivka, jaká tu ještě nebyla! V noci z 9. na 10. dubna 1926 se neznámý pachatel vloupal do statku Doyscherhof, kde začal bez milosti bít sekyrou spící rodinu. Nejdříve dospělé potom děti. Vrah si však nevšiml, že pod tělem otce bylo ještě jedno dítě, které se později stalo hlavním svědkem. V této originální detektivce založené na skutečném prvorepublikovém případu budete hlavním vyšetřujícím vy. Postupně se před vámi složí mozaika mrazivého příběhu a nakonec se stanete svědky procesu, který tehdy neměl obdoby.... celý text
Přidat komentář
Zajímavý námět s originálním zpracováním. Dokázala bych si v tomto duchu představit celou sérii složenou z podobných, neznámých či méně známých, případů. Bohužel je zde několik bodů, které snižují celkový dojem z příběhu.
O případu, který se stal na velikonoce v roce 1926 jsem nikdy neslyšela. Proto se mohu jen domnívat, z čeho autor čerpal a do jaké míry příběh sám upravil, aby byl pro čtenáře " stravitelnější". Například výslechy probíhají všechny naprosto stejně. Jedná se o doslovný přepis? Převyprávění? Proč zní 11 kluk stejně jako 70ti letý farník?
Kniha má necelých 160 stran, z nichž několik tvoří obrázky. Z příběhového hlediska je tedy zde jen nějakých 120 stran textu a my již kolem poloviny známe pachatele? Proč jsme jej nemohli odhalit až později a udržet se tak ještě chvíli v drobném napětí? Opět se tedy musím ptát, jak autor postupoval při stavbě příběhu?
Příběh je mrazivý, z části určitě také napínavý. Ale zpracování není úplně šťastné. Opakovaně nutí čtenáře aby se pozastavil nad detaily, nevyřčenými situacemi či vyšetřováním. A to bohužel v tom špatném směru. Nikoliv aby se zamyslel nad případem samotným, ale spíše nad myšlenkami autora. A o tom to přeci není...
Příběh každopádně hezky osvětluje tehdejší postupy ve vyšetřování, myšlenkové pochody vyšetřovatelů a také život ve 30. letech. Z informačního/obsahového hlediska je velmi přínosná. Jen je velká škoda, že nevíme jak autor ke knize přistupoval. Kratičká předmluva by celkový dojem z knihy mohla hodně ovlivnit.
Hodnocení: 3/5
Myslím, že je chyba vydavatele označit knihu jako detektivku. True crime to je, literatura faktu taky, ale detektivka ne a potom může snadno dojít k nenaplnění čtenářských očekávání.
Mně se knížka líbila, je to pojatá zajímavě, a i když se o případu v minulých letech několikrát mluvilo i v médiích, čtenář se tu určitě dozví řadu nových podrobností. Osobně mě mrzelo jen několik rozporů. Některé byly zjevně už v původních výpovědích, některé jsou ale nejspíš způsobeny nepozorností při redakční práci (např. pasáček ve své výpovědi několik dní po vraždě uvádí, že zůstal na statku vypomáhat ještě několik dalších týdnů, jinde pachatelova matka umírá v roce 1905, ale její manžel ji vyhazuje z domu až roku 1921). To jsou ale jen technikálie, od autora bych si případnou další knihu určitě taky rád přečetl.
Velmi povedený autorský debut Lukáše Křišťana.
Kniha vychází z příběhu dle skutečné události, kdy došlo k surovému vyvraždění rodiny včetně dětí.
Forma výslechů, kterou je kniha napsaná, je zajímavá a netradiční. Zaujme, nenudí... přečteno za den a půl :-).
Nelze také opomenout krásné ilustrace Filipa Minaříka.
Bestie v uniformě
Detektivní příběh podle skutečného příběhu.
Přiběh je psaný výslechy jednotlivých světků a zápisky vyšetřovatele, kdy postupně vše začne zapadat do sebe.
Kniha je nádherně ilustrovaná a doplněna archivnímy fotografiemi.
Kniha má 159 str. včetně obrázků - tedy taková jednohubka.
Máte-li rádi příběhy podle skutečné události, pak si můžete přečíst Bestii v uniformně, která popisuje největší masovou vraždu první republiky. Nečekejte však standardní příběh, kterých je všude hodně! Kdepak – autor Lukáš Křišťan pojal příběh jinak. Netradičně.
Pokud rádi tipujete vraha, tak tahle knížka vám k tomu dá skvělou příležitost. Můžete se stát sami vyšetřovatelem. Autor nám totiž tuto nešťastnou událost předkládá jako spisy z vyšetřování. Budete tak moci číst řadu výpovědí a postupně si domýšlet, kdo za vraždami stojí.
Kniha je také doplněná o několik kreseb, které podněcují naši fantazii.
Proč si zvolil autor právě tuto formu psaní pro svůj příběh – to netuším, avšak jednoznačně musím napsat, že se z této knihy stalo něco originálního, na co si budu pamatovat dlouho, i když obsahově mi to přišlo spíše průměrnější.
Někteří čtenáři píšou, že kniha postrádala napětí. Ano, může se to tak jevit, avšak když vezmeme v potaz fakt, že je to podle skutečné události, tak v knize najdeme skutečně hodně mrazivý příběh. Být malým chlapcem, který vidí, jak mu někdo vyvraždí sekyrou celou rodinu? Z toho vás nemrazí?! Mě tedy ano!
Běžně v recenzi hodnotím postavy, tempo, kapitoly atp., ale tato kniha byla natolik odlišná, že to hodnotit nelze. Mohu ji hodnotit snad jen jako celek.
Jsem velmi ráda, že autor poukázal na tento případ, o kterém jsem neměla doposud žádné povědomí. I originalitu pojetí hodnotím celkem pozitivně. Autor nám tak předložil tehdejší dobu, tehdejší metody vyšetřování a soudní praktiky, které byly někdy vskutku překvapivé. Celkem mě bavil také ten prvorepublikový jazyk, který byl v knize použitý.
Jak řekla má knižní kamarádka Jana: Jasně, nebylo to napínavé jako moderní thrillery. Ale mělo to kouzlo reálna – a to pro mě bylo důležité. A já s tímto názorem souhlasím.
Bylo to zkrátka netradiční, ale ne špatné.
A jestli bych vám knihu doporučila? Ano, pokud máte chuť na něco jiného, než na co jste zvyklí.
Od detektivky očekávám napětí a buď,že do poslední chvíle nevím kdo je vrah anebo to vím a těším se na to,že mi autor poutavou formou popíše jak na něho pilicie přijde. Tady nebylo ani jedno,celkem rychle je pachatel odhalen a pak už se jen pořád opakují ty samé výslechy. Určitě to byla hrozná tragédie,ale tím jak to bylo věcně popisováno to ve mně nevyvolalo žádné emoce. Možná kdyby děj začal ještě před vraždou rodiny,my měli možnost nahlédnout do jejich životů,třeba i do těžkého údělu vraha...tak by to čtenáře víc chytlo za srdce.
Autor nás seznamuje s případem starým takřka 100 let, během kterého se neznámý pachatel vloupal na statek v západních Čechách. Tam surově zabil spící rodinu - dospělé i děti. Jedno dítě ale “přehlédl a stalo se tak svědkem celé strašlivé scény.
Mě se moc líbila zvolená forma. Autor místo klasického vyprávění předkládá výslechy jednotlivých lidí. Sice je to tak nějak bez emocí a bez napětí, ale vlastně mi to nevadilo. Vrah je odhalen poměrně brzy a jednotlivé výslechy jsou proloženy právě jeho “povídáním. Dozvídáme se něco o jeho dětství a rodinných poměrech, které opravdu nejsou záviděníhodné. Konec je věnován soudnímu procesu - za mě nejlepší část. Čtenář se tak vlastně stává účastníkem celého vyšetřování.
Celý případ je o to horší, že se opravdu stal. Takže ano, za mě stojí za přečtení.
Bestie v uniformě není tradiční příběh. V západních Čechách, na statku Doyscherhof je vyvražděna téměř celá rodina Döllnerových. Příběh se odvíjí formou zápisků od soudu, z výslechů svědků, z poznámek vyšetřovatelů. A nejde o příběh vymyšlený, ale skutečnou historickou událost.
Je duben 1926 a na statku Doyscherhof (dnešní západní Čechy) dojde k vraždě rodiny Döllnerových.
Kniha je sepsána jako záznamy z výslechů podezřelých, příbuzných a známých obětí, samotného pachatele, poznámky vyšetřovatele a myšlenky pachatele.
Přestože nejde o klasický výpravný příběh, kniha mě velmi pohltila a vzbudila ve mně spoustu emocí. Nejen díky pohledu vraha a jeho myšlenkových pochodů, ale i vlivem perfektních dílků dávajících dohromady propracovanou skládačku.
Detektívka kratšieho formátu.
Knižka inšpirovaná skutočnými udalosťami, popisuje vyvraždenie rodiny Döllnerových na statku Doyscherhof v roku 1926.
Forma prerozprávania prostredníctvom policajných výpovedí a zápiskov. Striktne faktografický štýl príbeh značne okliešťuje, je strohý a úsečný. Na druhej strane ma celkom zaujímalo, ako to dopadne.
A mala som zo začiatku zmätok v postavách a rodinných väzbách. Kto bol zať Hansa Döllnera? Hans Tyrn alebo Kašpar Lugert? Či obaja?
Celkovo, knižka má potenciál. Keby sa s ňou autor vyhral viac, tak by tomu zodpovedalo aj moje hodnotenie.
Děkuji za poutavou knihu z kraje, kde jsem žila přes 20 let. Doslova jsem ji zhltla
a jsem nadšená - výborná stavba děje - rekonstrukce činu, jasná a každému
srozumitelná dějová linie, kde se střídá přesný popis události s volným vyprávěním obyvatel. Neuvěřitelně kvalitní zpracovaní hrůzného činu z roku 1926, přitažlivé každého a zejména pak pro místní rodáky. Nesouhlasím s knihomolkou27. Je to asi generační problém, mně je přes 70, a tak to vnímám jinak.
(SPOILER) Opravdu velmi rychlá záležitost na hodinku jízdy vlakem. Musím se přiznat, že mi moc nevyhovoval suchopárnější styl psaní, přišlo mi, že sám autor neví jestli vlastně píše beletrii podle skutečné události nebo jestli se snaží o jakýsi autentičtější dokumentární styl. Bylo to tedy trochu rozkolísané a napsané hodně strojeně, takže vás to tolik nevtáhlo a pořád jste si od příběhu jakoby udržovali odstup. Chvílemi se pletlo velké množství postav, mnoho částí se tam omílalo pořád dokola, dokonce i pořád ty samé fráze....Nevím no, jako základní seznámení s příběhem je to asi dostačující, ale chybí tomu větší propracovanost a rozhodnost v tom jakou cestou se má kniha vydat. Velmi sterilní...
To si tak poklidně ležíte ve svý posteli, spíte, sníte, manžel vám chrápe do ucha, dítě kope do ledvin, ste šťastný a spoko a najednou vám někdo zarazí sekeru do hlavy. Je po pohodě, po klidu, po životě...to samí udělá tvýmu muži, dětem, služce a kdyby moh, tak oddělá i babičku s dědou nebo tuláka, co přestává na seníku. Nezůstane nic.
@kristan.lukas kdysi narazil na příběh plný krve, smrti, slz, bolesti, zloby...a protože mu nedal spát nejenže se vydal místo, kdo kdosi, kdysi vyvraždil celou rodinu, ale na pár dní se zavřel do místního archivu, posbíral všechny informace, které šly dohledat a celou tuhle hrůznou událost sepsal od počátku do konce.
Od první rány přes vyšetřování a výpovědi až po samotné usvědčení. Díky tomu se tak můžeme vrátit do roku 1926, sledovat vrahovo konání z prvních řad a pátrat po indiciích a důvodech spolu s vyšetřovateli.
STREAM S AUTOREM: https://www.instagram.com/reel/C4bezGeLQ-H/?igsh=MWE0NzBqY2h4NnlzeQ==
Mrzí mě, že negativně hodnotím něco, s čím si dal někdo jiný práci. Ale tohle čtení pro mě bylo ztrátou času.
Jednotlivé kapitoly jsou výpovědi lidí, kterých se tragédie dotkla. Bez špetky napětí, bez mrazení v zádech (které by si tenhle příběh rozhodně zasloužil), suché, strohé, nijak to negraduje. Nudila jsem se.
Možná je to tím, že mám načteno už stovky krimi knížek, a ocení to spíš někdo, kdo krimi čte příležitostně.
True Crime o nejhorší vraždě prvorepublikového Československa. Příběh není psán jako příběh, ale je psán formou výslechů svědků, proloženy jsou zápisky od samotného četnického kapitána, záznamy z tehdejších novin a lékařské posudky. Dokonce sám vrah prozradí jaké měl dětství a proč vraždil. Více v mé recenzi na blogu.
Bestie v uniformě si rozhodně zaslouží čtenářskou pozornost ať už svou netradiční formou, zpracováním či výběrem tématu. Na druhou stranu zvolené vraždy byly vyřešeny poměrně brzy, takže doufám, že Lukáš Křišťan pro příště zvolí nějaký složitější zločin, aby ho čtenář společně s vyšetřovateli rozplétal o něco déle. Nebo opustí pole true crime a zločin si vymyslí. Tak jako tak, já se na další detektivku z autorova pera těším.
Celá recenze v recenzích.
Zajímavý námět, vzpomněla jsem si, že už jsem o tomto případu četla v jiné knize. Zpracování je jistě neobvyklé, ale nazvat knihu detektivkou je podle mě úplně mimo. Pod pojmem detektivka očekávám napínavý příběh a ne suchopárné převyprávění svědeckých výpovědí. A i literatura faktu se dá podat čtivějším způsobem. Mně se to tedy nelíbilo.