Bez výčitek...Genocida Čechů po atentátu na Reiharda Heydricha
Vojtěch Kyncl
Odborná publikace s mnoha nejen fotografickými přílohami o vraždění Čechů za druhého stanného práva po atentátu. Zaměřeno na jedince, kteří se podíleli na popravách. V knize autor analyzuje vzpomínky pachatelů a svědků válečných zločinů. Výsledky historických a kriminalistických studií útoku na Reinharda Heydricha v květnu 1942 nezodpověděly otázky desítky let trvajících sociálních, právních i transnacionálních rozepří ve střední Evropě. Pátrání po účastnících stanných soudů bylo zahájeno ihned po osvobození Československa v květnu roku 1945. Mnoho zločinců nikdy nebylo postaveno před soud, přestože jejich činy, identita i poválečný život byly známy policii na obou stranách železné opony. Jak hodnotili svoji minulost ti, kteří dostihli parašutisty, odvlekli stovky Čechů na popraviště a srovnali se zemí dvě české vesnice? Lze chování nacistů pochopit nebo dokonce vysvětlit v souvislostech nacistické vyhlazovací politiky? A co vlastně představuje hojně užívaný výraz „překonání minulosti“? Na tyto a další otázky hledá Vojtěch Kyncl odpovědi v mezioborovém studiu historie, práva a sociální psychologie.... celý text
Přidat komentář
Je to spíše těžce napsaný text odborné práce na téma jak moc jsou odpovědní příslušníci popravčích čet. Je to zajímavé téma, které se ale poměrně těžce čte.
Po 20 stranach jsem musel přestat číst,.....pripadal jsem si jako když čtu hodne dlouhy soudni spis nebo vyjádření advokata k trestnímu činu ..... nudné, těžko pochopitelné slovni obraty a zdlouhavé a chaotické osvětlování. Od knihy jsem cekal trochu něco jiného. Za me opravdu ne....
Podle anotace jsem čekal trochu něco jiného - totiž, že kniha bude šířeji zaměřena na celý průběh heydrichiády a kompletní vyšetřující aparát atentátu na Heydricha, tedy včetně gestapa. "Bez výčitek" se ale soustředí především na roli exekučních komand - tedy popravčích čet složených většinou z členů bezpečnostní Sipo a pořádkové Orpo policie. Autor se zaobírá průběhem poprav ve všech hlavních správních centrech Protektorátu, výběrem a sestavováním popravčích čet i vlastními exekucemi. Výběr obětí je zmiňován spíš okrajově, omezuje se pouze na konstatování, že je dodalo gestapo. Velmi detailně se autor snaží odpovědět na otázku, zda příslušníci popravčích čet pouze vykonávali rozkazy - jak zní jejich častá obhajoba - či se zúčastnili exekucí dobrovolně a byli si vědomi protiprávního jednání. Téma Vojtěch Kyncl zkoumá i ze sociálně psychologického pohledu a snaží se najít pohnutky, které řadové policisty vedly k podílu na válečných zločinech. Poslední část knihy se pak zaobírá poválečným vyšetřováním hromadného vraždění civilistů během heydrichiády. Rozhodně zajímavý příspěvek k historii protifašistického odboje a nacistických zločinů na našem území.
Autorovy další knížky
2016 | Lidice - Zrození symbolu |
2008 | Ležáky - obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády |
2016 | Richard Tesařík: Nedožitá stovka hrdinného tankisty |
2012 | Bez výčitek...Genocida Čechů po atentátu na Reiharda Heydricha |
2019 | Bestie: Československo a stíhání nacistických zločinců |
Bez výčitek
Genocida Čechů po atentátu na Reinharda Heydricha
Vydal Historický ústav AVČR , Praha 2012)
Svoji disertační práci vydal Vojtěch Kyncl knižně jako práci Historického ústavu AVČR .
Ačkoliv mu oponent Doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D. vytkl spoustu faktických a hrubých pravopisných chyb, podivných obratů, které vedou až k nesrozumitelnosti a do vědecké práce se nehodí, Kyncl se většinu z nich nenamáhal opravit ani při předání knihy do tisku.
Tam, kde ho oponent upozornil na pravopisnou chybu v konkrétním slově a na určité stránce,
v několika málo případech chybu opravil nebo slovo změnil.
Ale protože oponent většinou uvedl jen stránku, kde se hrubka nachází, tato zůstala i v knize. Je to velká ostuda, když absolvent pedagogické a filosofické fakulty naseká ve své disertační práci tolik pravopisných chyb a i přes upozornění je nechá i v posléze vydávané v knize. Mnohá vyšinutí z vazby, velmi častá chybná interpunkce a chybné přechodníky vedou až k nesrozumitelnosti textu a nesvědčí o pečlivosti , znalosti českého jazyka a ani o sečtělosti.