Bidýlko
Emil Vachek
Humoristický román z pražské periferie, napsaný před třiceti lety. "Bidýlko" je důvěrný název pro pavlač osamělého činžáku, v němž bydlí kromě jiných pochybných existencí také žižkovský kapsář Stavinoha. Stavinoha si potrpí na "stavovskou čest" a pomůže vypátrat mezinárodního vyzvědače. V jeho touze po jakémsi stupni měšťanské spořádanosti je karikována vedoucí třída tehdejší společnosti. - Román byl zdramatisován pod názvem "Lišák Stavinoha".... celý text
Přidat komentář
Rozjezd mi trochu trval, tak do 150 stran to byly dvě hvězdy. Jenže pak se to rozjelo, jednotlivé dějové linky se začaly vtipně proplétat až se spojily v absurdní vtipné pointě s úžasným závěrem. Doslov jsem si nechala na nový den abych si konec nepokazila, ale potěšil mě i ten, dávám plný počet. Tohle bylo vážně překvapení..
Vědí, já si to vodšoustnu ve chvilce, dyž mám ten auťásek... Tahle věc je fakt super, skoro jako svatba v absint baru. Je plná žižkovskýho žargonu a podivnejch žižkaperskejch figurek, který jsou tu vykreslený líp, než ve filmu Fešák Hubert.
Celým dílem provází chmaták Stavinoha, kterýmu učaruje kládynet a já do poslední chvíle netušil, jak to dopadne s Ferdou i kládynetem. Celej příběh je groteskní a já bych ho nechal zfilmovat ve stylu Slaměnýmu klobouku, ale to už dneska nikdo nedokáže.
Pan Emil mě zase pobavil a teď už kuš pišišvore, copa nevidíš, že du na večeři k ministrovi? Fakt bych chtěl vidět, jak vypadal kládynet a utahaná Lojzis, protože moje představivost je na to za střízliva krátká a po pivišti nebezpečná a neuložitelná...
Přečti si to a pobavíš se. Možná nepobavíš, ale z toho se nestřílí. Já se bavil skvěle.
Prvorepubliková klasika z pražské periferie, poslouchala jsem jako audio.
Jiná doba, ale povahy se vlastně nemění.
Vachek je, pre mňa, aspoň 10x lepší ako Čapek. Kniha má toľko rovín, ktoré by stáli za rozvinutie, dejových ozdôb a kvetov krásnej slangovej rýchlej češtiny starých čias, že sa až človek prichytí ako sa usmieva už len z plynúceho deju a v očakávaniach blížiacich sa príhod. Dej plný zvratov, nepredvídateľný, iste mravoučný a čistý ako život. Stavinohu, Lojzis, cherubínov... si prestavíte a nepustíte. Iste, viem prečo je Vachek tak trochu odsúvaný na okraj, je to jeho vzťahom k židom a kapitálu. To sa nedá uprieť, mne osobne to skôr pridalo na kvalite diela ako opačne. Každopádne je to klenot českej literatúry. Vrelo odporúčam aj iné knihy od tohto plodného autora.
Úsměvná exkurze na žižkovskou pavlač za starých časů. Naprosto jiný svět, ale povahy lidí se až tak nemění.
Hned na začátek musím apelovat, pokud se k této knize dostanete, neváhejte a čtěte. Možná si budete zpočátku muset malinko zvyknout na žižkovský hantec, ale jinak paráda.
Další citát je pro nás starší: Víte kluci, co to je padesát rokůch? Padesát rokůch leží klas na mlatě a cepy do něj bijou... Jo, kde jsou ty časy, když jsem měl padesát. Knihu doporučuji!!!
Pavlač speciálního činžáku anóbrž bidýlko a jeho ctěný vobyvatelstvo, napravenej chmaták Ferda Stavinoha, Aloisie Tichá alias Utahaná Lojzis, kládynet Žofie, větroplach Madla, Černá babička a kocour Medo, sedmý toho jména, a další žižkovský figurky. Černá kronika o špijónech, love story (jakože o lásce) a lóve story (jakože o prašulích). Z toho by se jeden pošukal... :-D
Můj vztah k této knížce taky ovlivnilo to, že jsem ji četla kdysi, budu si ji muset přečíst teď a konfrontovat ji se svým dnešním já. Domnívám se ale, že se mi bude zase líbit
Vždy mi bylo záhadou, proč dědeček říká jedné naší známé "kládynet". Když jsem trochu povyrostla, dal mi přečíst tuto knihu. Dnes, bezmála po čtyřiceti letech, jsem se k ní díky Čtenářské výzvě vrátila. Přinesla mi nejen skvělou zábavu, ale také osobní vzpomínky. I to umí literatura :)
Excelentní prvorepubliková klasika o stárnoucím zloději Stavinohovi a osamělém činžáku na periférii, zvaném Bidýlko. Jedna známá, když chtěla svému muži dát najevo, že to či ono by nebylo rozumné, vypomohla si občas slovy utahané Lojzis: "No, to by byli vůl, Ferdáčku"! Nenápadná, skvělá knížka.
Štítky knihy
Praha Žižkov rozhlasové zpracování společenské romány krádeže a loupeže zloději
Autorovy další knížky
1965 | Bidýlko |
1969 | Muž a stín |
1968 | Tajemství obrazárny |
1968 | Žil jsem s cizinkou |
1998 | 3x inspektor Klubíčko |
Poslechla jsem si úsměvnou divadelní hru této aknihy. Bidýlko - je pavlač žižkovského činžáku, jak mu říkají současní obyvatelé. A jak to dříve bývalo, všichni si hleděli svého okolí, věděli čím se kdo živí, kam a za kým chodí, jaké mají neřesti. Děj se motá kolem velmi zkušeného zlodějíčka Stavinohy, kterému se povedl "husarský kousek", když ukradl jinému zloději důležitý dokument. A jak dopadla tato hra, když se Stavinoha zamiluje nebudu prozrazovat. Touto knihou jsem se vrátila 100 let zpět do staré Prahy. Pěkný, pěkný.