Bílá hora
Jorge Semprún
Tři muži a dvě ženy se sejdou jednoho dubnového víkendu roku 1982 v normandském domě na břehu Seiny. Antoine de Stermaria je malíř, Juan Larrea spisovatel a Karel Kepela divadelní režisér. Spojuje je umění, jejich evropanství a exulantství zároveň, zhroucení nejrůznějších utopií končícího století a láska k ženám, ne-li k ženě jediné. V oněch dvou dnech se ve vzpomínkách jejich osudy vícekrát protnou na mapě evropských měst, z nichž mimořádnou roli hraje Praha, na mapě historických událostí, Československo nevyjímaje, uměleckých a myšlenkových mezníků levicové inteligence i na mapě soukromých citových úběžníků způsobem tak nečekaným a málo pravděpodobným, jak je toho schopen jedině život. V závěrečném obraze splyne v jedno Seina, Vltava a Styx z vlámského plátna v madridském Pradu… Španělský spisovatel se zkušeností levicové iluze, koncentračního tábora a mnohaletého exilu tu francouzsky napsal svůj nejčeštější román.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2004 , PasekaOriginální název:
La Montagne blanche, 1986
více info...
Přidat komentář
Toto je kniha, která se nečte zrovna lehce. Bez upozornění se střídá vyprávění z pohledu různých osob, stejně tak autor zavádí čtenáře do různých časových rovin. To vše je navíc protkáno kulturně-historickými pasážemi. Méně zdatný čtenář se nejspíš nechá odradit, ale ten, který vytrvá, si za nějaký čas zvykne a jestliže přistoupí na autorův styl, tak se mu ke čtení nabídne velmi zajímavá kniha. Mě si kniha přes prvotní rozpaky získala. Nedokážu přesně vysvětlit, co mě na knize upoutalo, to se prostě musí přečíst. Složitě strukturovaný text nabízí různé obrazy...od vzpomínek na koncentrační tábor, přes deziluze levicových intelektuálů, ale silným motivem je také láska k umění a ženám. V románu se prolínají fiktivní příběhy s reálnými historickými souvislostmi a významnými historickými postavami. Pozorný čtenář si jistě všimne i filozofického podtextu celé knihy.
Bílá hora tedy určitě není román, po kterém byste měli šáhnout, pokud hledáte odpočinkovou četbu. Pokud ale hledáte náročnější román, který směřuje spíše k pokročilejšímu čtenáři, tak by Bílá hora mohla být tím pravým.
Vůbec ne špatné, jen snad příliš akademické, filozofické a tak moc....francouzské!