Bílá nemoc

Bílá nemoc
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154980/bmid_bila-nemoc-NET-154980.png 4 6033 6033

Základní dílo moderního českého dramatu od Karla Čapka bylo kritickou reakcí na fašizaci společnosti před druhou světovou válkou.

GraceC
29.03.2019 4 z 5

Po dočtení mi přeběhl mráz po zádech.

Hodnocení: 8/10

Poslední věta: Ať - žije - maršál!

markulka
17.03.2019 5 z 5

Osobně se mi dramata nečtou úplně nejlépe, ale Bílou nemoc jsem přečetla jedním dechem. Líbila se mi její symbolika. A i když se budu opakovat, rozhodně slouhlasím, že je kniha nadčasová a za pár desítek let bude stejně aktuální, jako byla ve 20. století.

rejhyl
15.03.2019 5 z 5

Nadčasové, chytré, vtipné, místy smutné, ale neuvěřitelně aktuální. Přečtené za chvíli, ale nad obsahem knihy přemýšlíte týdny. Vskutku neuvěřitelné, co Čapek dokázal, dle mého názoru se jedná o jednu z jeho nejlepších knih.

rosalee3974
04.03.2019 5 z 5

Opravdu nadčasový příběh, bohužel spíš smutný. Nádherná přehlídka lidských povah a jejich reakcí na strach ze smrti, který byl více než reálný. Metafory na dobu, ve které tato kniha vznikla, ji dělají o to víc zajímavější, především vize toho, jak se ten malý, drzý národ překážející a ohrožující Maršálovu zemi, bránil ze všech sil a ostatní velmoci neváhaly a okamžitě jednaly. Realita byla bohužel jiná. Upřímně by mě zajímalo, jaké to tehdy pro čtenáře bylo, číst tuto hru a zároveň mít určité povědomí o tehdejším dění. Za mě prostě klasika, kterou bych mohla číst znovu a znovu.

Andarielka
04.03.2019 5 z 5

TOP,TOP,TOP... nic jiného napsat asi ani nemůžu...Výborně se to četlo a ten konec mě opravdu dostal. Tato kniha se řadí mezi mé hodně oblíbené knihy a po maturitě se rozhodně pustím do víc děl od Karla Čapka. Rozhodně doporučuji! :)

Spojenc
24.02.2019 5 z 5

Tuto knihu bych asi sama nevyhledala a zcela dobrovolně nepřečetla (alespoň ne teď v sedmnácti letech, možná až budu starší, budou knihy tohohle stylu mou prioritou, ale momentálně mám hlavu v oblacích a věčně zabořenou do fantasy a sci-fi).
Bílou nemoc jsem přečetla čistě z povinnosti číst maturitní četbu a z maturitní četby, kterou mám zatím přečtenou je Bílá nemoc zatím nejlepší knihou.

Proto velmi doporučuji čtenářům, kteří musí číst maturitní četbu, ale rozhodně není tento druh literatury jejich styl.

princessaelin
22.02.2019 5 z 5

Netušia jsem, že mám nějaké očekávání než ho tato kniha překonala. Chtěla jsem si jí přečíst už dříve kvůli jejímu nepochopitelnému tématu. Je opravdu dokonalá, jak jsem si myslela a plná nejrůznějších myšlenek, přičemž každá stojí za dlouhé zamyšlení.

pixiepickpocket
21.02.2019 4 z 5

DR. GALÉN (couvá): Ne prosím, já – Hrdina jistě ne; ale já byl na vojně… jako lékař…, a když jsem viděl tolik lidí umírat… tolik zdravých lidí, že ano –

MARŠÁL: Já byl také na vojně, doktore. Ale já jsem tam viděl lidi bojovat za vlast. A já jsem je přivedl zpátky jako vítěze.

DR. GALÉN: To je právě to. Já jsem viděl spíš ty, které… které jste už nepřivedl zpátky. To je ten rozdíl, pane… Vaše Excelence.

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Vzhledem k "nechutnému" tématu rozkládající nemoci na bázi moru jsem se knihy nejdřív bála, nakonec mě ale vcelku mile překvapila. I když se mi občas z popisů nemoci trochu mdlo dělalo (jsem dost slabá povaha), popisy byly napsané dost sofistikovaně a docela jemně (naštěstí nebyly naturalistické, díky bohu). Konec mě hodně překvapil.
Moje druhé setkání s K. Čapkem a určitě ne poslední. Skvělé drama.

Verunka926
14.02.2019 4 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Kniha se četla sama. Kdyby to bylo možné, dám 4,5*

Kizi
11.02.2019 5 z 5

Děkuji... Děkuji za Vaše nezapomenutelná díla :)

Anna27
02.02.2019 5 z 5

Čapek mě opět nezklamal. Výborný příběh.

Bohemians
27.01.2019 4 z 5

BEZ SPOILERŮ - AUDIOKNIHA:

Čteno, respektive poslechnuto jako audiokniha. Pokud porovnám s R.U.R. a s Války s mloky, Bílá nemoc je pro mě jasným vítězem. Celou knihu jsem přemýšlel a dedukoval, jakou léčbu dr. Gallén vymyslel. Samozřejmě jako všechny Čapkovy knihy, má i tato velmi hluboký a realistický smysl. Vřele doporučuji k přečtení, jednu hvězdu ubírám pouze z důvodu neustálého modlení se k Bohu - rozumím, že to podtrhává ono utrpení, ale na můj vkus to bylo až příliš násilně vloženo.

Elkeli
26.01.2019 5 z 5

Po téhle knize jsem sáhla v momentě, kdy jsem si měla poskládat svůj "povinný maturitní seznam četby" - a rozhodně to byla skvělá volba! Líbila se mi. Po přečtení si prostě musíte říct: "no tak to bylo hustý".. za mě 5* :)

Hania932
08.01.2019 4 z 5

Tahle kniha mě velice překvapila. Moc jsem odní neočekávala, ale opravdu mě překvapila. Knihu jsem měla přečíst na povinnou četbu a já jsem sáhla zrovna po téhle a lépe jsem si vybrat nemohla. Děj byl zajímavý a čtivý. Konec mě překvapil, protože jsem to vůbec nečekala. Takže mě se to líbilo a jsem ráda že jsem si knihu přečetla.

Hani77
08.01.2019 5 z 5

Na jedné straně pohodové čtení, na druhé straně hodně myšlenek k zamyšlení. Dílo se mi moc líbilo, víc než některá jiná díla od Karla Čapka. Určitě doporučuji. Díky tomu, že je psáno jako divadelní hra, je přečtené za chvilku :-).

Hathor89
06.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Nadčasový příběh. Mnoho řečeno málo slovy. Krásný jazyk. Úžasná hra se slovy. Život za mír. V době, kdy Evropu ohrožovala zhouba jménem Válka, varuje před nebezpečím, i když zároveň je z knihy cítit marnost, protože dav se vždy nechá strhnout a nemyslí na následky. Lidé jsou bohužel stále stejní. Úžasně je vykreslený i mezigenerační boj mezi rodiči ohroženými nemocí a dětmi, které ve smrti starších vidí příležitost pro vlastní rozvoj a hledání svého místa ve světě, aniž by mysleli na fakt, že jednou budou na místě svých rodičů. Pokud někdo hledá v seznamu četby, kterou musí přečíst do školy, tuto knihu doporučuji. Byli z ní nadšení i mí žáci na základní škole, protože je to velmi srozumitelné a čtivé. Škoda že Pana Spisovatele někdo více neposlouchal, a přitom ta hra byla už před válkou velmi oblíbená i ve světě …

CleoXandra
05.01.2019 2 z 5

Bílou nemoc jsem poprvé četla ve 14 letech a nedávno si to zopákla. Viděla jsem ji i jako inscenaci. Po letech ve mně zanechala stejný dojem - je to z mého pohledu nejslabší Čapkova věc. Příliš schematická, šablonovitá. Na druhou stranu - je nutno přihlédnout k době vzniku díla.

Anoell
03.01.2019 4 z 5

Obecně mě dramata nebaví (nebo alespoň žiju v tom přesvědčení), ale ta Čapkova mě zatím příjemně překvapují. Příběh zajímavý, jeho kvalitu a narážky snad už netřeba rozebírat... V žádné části příběhu jsem se nenudila, pár věcí jsem předvídala, ale musím přiznat, že konec mě trochu překvapil. Abych nezapomněla, jedním z několika plusů je, že se člověk neztrácí v postavách. Jako četbu k maturitě doporučuji.

Haloon
03.01.2019 5 z 5

Brilantní drama s jasnou kritikou války a totalitních režimů. Jasně vykreslené postavy, kterým čtenář rozumí, i když s nimi nesouhlasí. Tématy knihy je také lidskost stojící proti sobectví. Čtivé, významné a mající silnou myšlenku.