Bílá růže ze Stalingradu
Bill Yenne
Přezdívka Bílá růže ze Stalingradu patřila ruské stíhací pilotce Lidiji Vladimirovně Litvjakové, která byla leteckým esem i podle mužských měřítek a vůbec nejlepší stíhačkou všech dob. Stala se vycházející hvězdou sovětského letectva a za jejích začátků se jí v bojích nad Stalingradem podařilo sestřelit pět německých strojů. Oproti rozšířené představě byla také vůbec první ženou, která německý letoun sestřelila. Nakonec dosáhla během šedesáti šesti bojových letů nejméně dvanácti ověřených vítězství. Kniha popisuje její osudy od narození ve Stalinově Rusku, přes smrt otce, který byl během čistek na konci třicátých let zatčen a poté zastřelen, její prvotní výcvik v aeroklubech, instruktorskou dráhu, až k detailním popisům účasti v bojích, zpočátku v ženském leteckém stíhacím pluku, posléze v ryze mužských stíhacích plucích. Osud Litvjakové byl zvláštní i po smrti: Při jedné akci zmizela a byla prohlášena za nezvěstnou, aby se poté vyrojily pověsti o její spolupráci s Němci. Až v roce 1979 byly objeveny její ostatky a bylo potvrzeno, že zahynula v bojové akci, a teprve v roce 1990 obdržela in memoriam titul Hrdiny Sovětského svazu, na který byla navržena už za války.... celý text
Válečné Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2015 , Mladá frontaOriginální název:
The White Rose of Stalingrad, 2013
více info...
Přidat komentář
Nečekejte žádný napínavý román. Je to čistě kniha faktů, ale za mě, moc hezká. A lidé, hlavně ještě malé holky, o kterých se tam píše, ve Vás zanechají stopu.
Bohužel, autor tady "vařil z vody". Ten podtitul "doba a skutečný životní příběh..." je výstižný. Ono zřejmě mnoho informací o Lidiji Litvjakové není, zejména z mládí skoro žádné, proto se přes půlku knihy mluví povšedně o Sovětském svazu před válkou, o Stalinovi a jiných letkyních a vždy se jen zmíní něco ve smyslu "a tak to určitě bylo i s Lidijí" nebo "a ta to také musela cítit". Vše však přirovnává k prožitkům jiných osob! Na konci toho pak je opravdu až příliš, když víte že autor nemá zdroje (nejsou svědci) a přesto do detailu popisuje vzdušný boj, který nikdo nepřežil a nikdo neviděl. Těšil jsem se na knížku o velké letkyni, stíhací pilotce, ale dostal jen slabý odvar povrchního plácání o SSSR a všech okolo. Spousta moralizování a bohužel, ač má autor bibliografii na 10 stran dlouhou, v knize samotné to tak bohužel nevynikne. Jediné dvě pozitiva vidím v tom, že se přeci jen aspoň něco dozvíme o ženských lektyních a druhá věc je práce redaktora. Ten totiž místy opravuje autorovy "výmysly" na pravou míru a řekl bych, že působí jako větší odborník. A to z pár poznámek pod čarou.