Bimba - velká kniha komiksů
Jan Hosnedl , Tomáš Prokůpek , Filip Konečný
Díky trpělivé restaurátorské práci grafika Filipa Konečného máte dnes možnost držet v ruce souborné vydání komiksů Bohumila Konečného (s výjimkou již publikované Zuzanky) v kvalitě, v jaké nikdy nebyly publikovány. Komiks Pohádka určený pro dceru je publikován úplně poprvé. Doprovodný text knihy připravili jeden z největších znalců českého komiksu Tomáš Prokůpek a propagátor a znalec díla Bohumila Konečného Jan Hosnedl. Obsahuje tyto komiksy: 1) Krátké stripy z časopisů Humoristické listy a Kvítko (1937-1939) 2) Tajomstvo prérie, Mladá tvorba, mesačník pre literatúru a umenie, 1964 3) Poklad, Roháč, 1966 4) Ocelová hrobka, Pionýr, 1968. Podle povídky Otakara Batličky. 5) Boj o vrak, Signál, 1969. Napsal Bohumil Veselý. 6) Amazona, Octobriana, and the Russian Underground, Tom Stacey Ltd, Londýn, 1971. Námět a scénář Petr Sadecký. 7) Král Madagaskaru (společně s Gustavem Krumem), Pionýrská stezka, 1975–76. Napsal Jaroslav Weigel. 8) Pohádka, soukromý komiks pro dceru Bohumila Konečného Evu, okolo 1958–59.... celý text
Přidat komentář
Stydím se, stydím! Kdybych v posledních letech pravidelně nehledal a nesjížděl nové komiksové knihy, nikdy bych se nedozvěděl, že u nás žil takový vynikající malíř a ilustrátor! Matně jsem pouze kdysi kdesi zachytil něco o fenoménu vnadné bojovnice Octobriany (resp. nyní už vím, že vlastně Amazony). Vydání monografie je skvělý počin, neboť obsahuje mnoho pěkných obrázků i zajímavých informací. Mimo jiné, třeba jak Bohumil Konečný přišel ke své italské přezdívce Bimba To bylo tak...
Víte, co? Raději si to přečtěte sami;-)
Bohumila "Bimbu" Konečného mám rád jako ilustrátora dobrodružných knížek, hlavně Batličkových románů a nádherných reklamních obrázků žen a dívek. Jeho komiksy jsem neznal ale o Octobrianě jsem samozřejmě četl. Přiznám se že Pohádku jsem nedočetl, nebavilo mě to. Výborná je textová část knihy, zejména podrobné svědectví o Petru Sadeckém (chudák pan Čvančara, takhle přijít o mayovky TaM i s původními obálkami, to je pech) a celá historie kolem Amazony-Octobriany.
Pokud bych si tuto knihu koupil jen kvůli komiksům, pak bych byl možná zklamaný. Zklamaný ze zkratkovitosti scénářů, z pouhých fragmentů Amazony a místy i z málo přehledné kresby. Jenomže já jsem knihu koupil jako chybějící střípek z historie československého komiksu. Koupil jsem to kvůli textové části. Po dočtení a opětovném prolistování můžu říct, že jsem spokojený. Myslím, že restaurátoři i autoři textů odvedli fantastickou práci. I když nějaké připomínky bych měl.
Při prvním čtení je těžké mít neustále na paměti, kdy ty komiksy vznikly, aby styl scénářů a kresby měl patřičný kontext, a z jakých zdrojů byly ty komiksy restaurovány. Věčná škoda, že originály Amazony skončily tak, jak skončily. Amazona je nakreslená fantasticky. Není tak přeplněná čarami a černými plochami, jako jiné Bimbovy komiksy. Přesto mají některé panely horší kvalitu, což přičítám právě špatným zdrojům než autorově kresbě. A aby nedošlo k mýlce, když jsem zmiňoval nepřehlednost kresby a přeplněnost čarami - Bimbovo umění ani v nejmenším nezpochybňuji. Myslím, že rychlou a úspornou kresbou dokázal velmi pěkně zachytit obličeje, postavy, zvířata i techniku. A to vůbec nezmiňuji jeho úžasné malby. Jen mi ty komiksy přišly často až příliš tmavé. Za vůbec nejzdařilejší komiks v knize považuji ‘Boj o vrak’. Tam se spojil poměrně kvalitní scénář s vyváženou kresbou. Potápěčské scény jsou tam famózní. Možná tomu prospělo i velké množství malých panelů na každé stránce.
Zmínit musím i humor. U ‘Pokladu’ a hlavně pak u ‘Pohádky’ jsem se hodně bavil. Smál jsem se hlavně všem těm průpovídkám trpaslíků a dobrodružstvím s Pionýrem. Hodně spokojený jsem pak s texty o Bimbovi a hlavně o historii i současnosti Amazony aka Octobriany. Postesknout si naopak musím nad chybějícími texty, které by uváděly jednotlivé komiksy. Mohl tam být uveden rok vzniku, mohly zmínit případný kontext a u Amazony například mohly vysvětlit, jak ty panely správně číst.
Jedná se o zajímavý počin. Řekněme si ale bez rozpaků, že nebýt tradičně vynikajícího eseje od Prokůpka a slušného Madagaskaru, tak by zde nebylo moc na co koukat. Myslím, že by mě mnohem více potěšila kniha ilustrací Konečného, která by mohla být super. Vrcholem knihy měla být asi Pohádka, která je fakt strašná.