Biologie víry
Bruce H. Lipton
Přestože název knihy mnoho nenapoví, její obsah vás překvapí, či dokonce ohromí. Věřte, že tělo i mysl lze změnit pouhými myšlenkami Autor v knize Biologie víryodhaluje tajemství, ke kterému vědci dospěli teprve nedávno, a sice že můžeme změnit svou biologii – tedy naše tělo i mysl – díky svému uvědomělému chování a myšlenkám. Jak sám ověřil na vlastním životě i na mnoha pokusech, to, co nás zásadním způsobem ovlivňuje, není naše DNA, jak si dosud vědci mysleli, ale buněčná membrána, skrze niž se do buňky dostává vše potřebné, od výživy, léků až po stresové hormony. To je tedy ten „mozek buňky“, který pro nás má tak zásadní význam. Myslete pozitivně – pomůžete tak svému tělu Jsme-li v dobré pohodě, buňky dostávají vše potřebné pro svůj růst. Pokud však žijeme ve strachu a neustálém stresu, buňky chřadnou – jsou totiž v obranné pozici, která jim neumožňuje růst a rozvíjet se. Autor na mnoha zajímavých pokusech a také příkladech ze života přibližuje čtenáři fungování buňky, vliv buněčné membrány a DNA a dokazuje, že život není založen jen na „materiální“ informaci, hmotě, v tomto případě představované DNA, ale že jej ovlivňují a řídí nehmotné, energetické signály z prostředí mimo buňku.... celý text
Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: 2018 , AnagOriginální název:
The Biology of Belief: Unleashing the Power of Consciousness, Matter & Miracles, 2015
více info...
Přidat komentář
Naprosto skvělá kniha, čte se to jedna báseň, některé studie jsou fajn zajímavé až udivujcí. I když nemám moc ráda příběhové knihy tahle byla opravdu dobrá. Rozhodně bych doporučila i já nechávám v knihově.
Kniha je jedna z tech, ktere si davaji za cil vylepšit vas zivot a nepochybuji, ze se da z napsaneho odnest mnoho uzitecneho. Bohuzel vsechno srazi intelektualsky preklad paní Grygove, ktera misto aby použila srozumitelný cesky ekvivalent mnoha slov, zjednodusuje si vse pocestovanim anglickych vyrazu a zeslozituje tak pochopeni textu. Chyba je i u redaktora, který si toto nepohlidal. Cte se to fakt blbe.
I když je kniha poměrně náročná, hlavně první část, určitě stojí za přečtení a zamyšlení.
Přečetla jsem si knihu a musím uznat, že naše vědomí dokáže dělat zázraky, tomu i věřím. Existuje pro to i známé přísloví víra tvá tě uzdraví. Oslovil mě už úvod a věnování knihy ze kterého je zřejmá velká úcta autora k ženám a největší poděkování patří Matce nás všech - matce Zemi. Jedná se o nové chápání povahy života, doplnění alopatické medicíny alternativní medicínou a starověkou i moderní duchovní moudrostí. Člověk by měl být sám sebou. Kniha mi poskytla hodně podnětů k zamyšlení a tak to má být.
První polovina knihy byla pro mě velmi náročná, pak už jsem si trochu zvykl. Za to druhá půlka už je mnohem lepší. Je tam mnoho praktických rad jak určité věci změnit. Jako celek se mi to nakonec docela i líbilo, ale čtení je to opravdu náročné.
Biolog nebo pseudobiolog? Nedokážu se rozhodnout. Doktor Lipton má rozhodně otevřenou mysl, nejen bystrý mozek. Vliv genetiky podrobuje zatěžkávacím testům, a ne vždy dochází ke standardním vědeckým závěrům. K biologii přistupuje neortodoxně a člověka nabádá k víře ve vlastní sílu, sílu víry a schopnost sebepřetváření i sebeuzdravování. Síla myšlenky hraje zásadní roli, vždyť na ní stojí stará známá konstrukce placeba vs. noceba. Čtenáře provádí buněčnou biologií i kvantovou fyzikou. Na mě možná až trochu příliš úporný popularizátor vědy v nevědeckém pojetí. Je to právě ona určitá nevyváženost v podání stěžejního tématu, pro laika takřka nesrozumitelnými odbornými termíny s naopak vysoce laickým, metafyzickým výkladem jejich fungování. Co mně osobně taky příliš nevyhovovalo, byla ona osobní linka a přílišná rozvláčnost výkladu. Můj závěr je nicméně pozitivní, neb Lipton člověku otevírá prostor pro vlastní cestu a úvahy. Naprosto souhlasím s tím, že někdy prostě stačí přeprogramovat sebe sama a zvolit si, jak svůj život žít či nežít. Nemusí jít přitom o změnu života, geny a prostředí se totiž postarají o jeho hlavní směřování, ale o změnu kvality života.
Tímto tématem nejsem úplně nepolíbená, nicméně odborník na biologii a mikrobiologii nejsem ani náhodou a tak jsem se musela v některých pasážích vracet, zejména v první polovině knihy, proto ji úplně nechci hodnotit. Druhá polovina knihy pro mě už byla přijatelnější a srozumitelná dostatečně.
V podstatě je vše napsáno srozumitelně, vysvětleno na dobrých příkladech A dává to smysl. I když asi záleží jak je člověk založen a čemu věří.
Zejména druhá polovina knihy pro mě nebyla úplnou novinkou, spoustu situací jsem již zažila, ale kniha mi dodala vysvětlení, takový ten “aha-moment” kdy vše do sebe zapadne a začne dávat smysl.
Podobných knížek jsem četla už více, ale tato mi dala opravdu zabrat...velmi těžko se mi četla, nemohla jsem se začít, chvílemi to bylo jak učebnice biologie a to není nic pro mě...myšlenka a poselství super, ale forma pro mě dost těžko uchopitelná...ale asi to jednodušeji nejde :)
Posloucháno v audioverzi- Nedovoluji si hodnotit odbornost a věrohodnost, protože mám jen základní povědomí o biologii. Nicméně kniha skýtá mnoho podnětů k zamyšlení a určitou naději pro lidskou rasu, tudíž bych byla ráda, kdyby se tato průlomová zjištění jednou potvrdila a ovlivnila naše životy a vzdělání.
Měl jsem k dispozici první vydání, takže je pravděpodobné, že se za tu dobu asi i autor někam posunul. Jestli je 80 stránek navíc v přepracovaném vydání ku prospěchu věci, nejsem tedy schopen posoudit. Osobně se kloním k tomu, že rozsah toho prvního vydání je dostatečný. Odborné přídavky bych už zřejmě nepobral a to humanistické poselství by se už asi jen ředilo.
Vzhledem k tomu, že nemám dostatečné biologické vzdělání, abych mohl kritizovat případné odborné přešlapy, tak je mé hodnocení ovlivněno tím, že takto podaná evoluce mi konvenuje a dává smysl.
Ze začátku to vypadá, že by kniha mohla nabídnout pěkně podané vysvětlení biologických principů. Bohužel, výklad není moc ucelený a přeskakuje se z jednoho tématu na druhý, takže to do sebe moc nezapadá a čtenář, který tyto biologické znalosti již nemá, bude nejspíš zmatený, případně si udělá pokroucenou představu o dané problematice. Ti, kteří biologii, genetiku, biochemii apod. studovali, brzy zijstí, že kniha je plná polopravd a snaží se zaujmout především čtenáře mimo tento obor. Autor se prezentuje jako profesor, který objevil pravdu a snaží se ji předat všem okolo sebe, ikdyž okolní vědci jsou zatvrzelí a odmítají nový náhled na biologii. On ovšem vytrvá a pokračuje ve výkladu svých objevů, navzdory akademikům, kteří ho mají za podívína. Ve skutečnosti mnoho z témat už bylo dávno objeveno a přijato. Naopak spousta zmíněných věcí jsou polopravdy, podané tak, aby zapůsobily jako boom ve vědě. Je škoda, že se autor snaží míchat esoteriku a biologii. Respektive se snaží podložit esoteriku biologickými důkazy. Jelikož jsou ale očividně upravené na míru, tak kniha ztrácí na věrohodnosti.
Ze začátku se autor snaží vysvětlit, jak funguje buňka a zejména funkci buněčné membrány. OK, ale to není nic nového, všechno jsou to v podstatě dlouho známá fakta. Pak ale začne tvrdit, jak vědci věří tomu, že všechno řídí geny a vymezovat se vůči tomu, úplný Don Quijot de la Mancha, a nakonec tomu nasadí korunu teoriemi o reinkarnaci a podobnými bajkami alà vesmírná energie. Konec knihy už je čiré utrpení.
Kniha je plná nesmyslů, polopravd a manipulací. Autor zjevně cílí na publikum bez základních znalostí témat, o kterých píše. Celou knihou se táhne jeho zcela neoprávněné osočování vědců a biologů z přečinů, kterých se oni ovšem nedopouštějí. Opravdu žádný člověk s biologickým vzděláním a kouskem mozku v hlavě nerazí v knize vědcům přičítaný názor, že "geny mohou za všechno a my s tím nemůžeme nice dělat". To je falešná iluze, kterou si autor vytvořil, aby s ní následně mohl bojovat a stavět se do role někoho, kdo svým čtenářům odkrývá nějakou exklusivní "skutečnou" pravdu.
Výčtu nesmyslů bych mohl věnovat opravdu mnoho prostoru, i tak bych je ale určitě nemohl vypsat všechny, tedy zde jako vzorek jen to nejvíce do očí bijící: ze schématu na straně 67 vyplývá, že informace z prostředí může skrze protein a následně RNA změnit genetickou informaci (DNA). Není to pravda. Reverzní translace (přepis informace mezi proteinem a RNA) je možná maximálně v laboratoři, v přírodě se nevyskytuje. Není to možné. To schéma je lživé. Na jiném místě autorem prezentovaný fakt, že existuje zhruba stejný počet genů u člověka jako i u jiných organismů, v žádném případě neimplikuje, že naše koncepce fungování života patří do starého železa. Opět, žádného relevantního vědce by rozhodně nenapadlo odvozovat "hodnotu" jakéhokoliv organismu od toho, jaký je počet jeho genů. Vztahy mezi genem a proteinem jsou složité, nižší počet genů než proteinů lze vysvětlit tzv. alternativním sestřihem, tj. z jednoho genu lze sestrojit více různých proteinů. Toto je ovšem biologický mainstream, rozhodně se nejedná o něco nového, co by autor vynášel na povrch. Podobně diletantsky a manipulativně autor pojednává o pokusu o účinku zředěných roztoků protilátek na konci kapitoly Nová fyzika. Ano, v Nature skutečně vyšel dotyčný článek, že homeopatické ikskrát zředěné roztoky mají léčivou účinnost. Původní experiment měl však zásadní dohru: spousta dalších nezávislých experimentátorů chtěla pokus replikovat, tyto replikace ovšem nepřinesly žádné výsledky. Původní experiment nebyl dvojitě zaslepený, výzkumníci tedy věděli, které roztoky by měly obsahovat "léčivou" látku. Někteří členové původního týmu navíc byli placení Boironem, velkým výrobcem homeopatických přípravků. O této dohře už se autor samozřejmě nerozšiřuje. A takovými v knize obsaženými drobnějšími manipulacemi a lžemi bych mohl pokračovat dále a dále.
Četbu knihy rozhodně nedoporučuji nikomu, kdo si není jistý, že nesmysly prezentované autorem dokáže odhalit. Kniha rozhodně nepředstavuje dobrý zdroj informací o biologii, o fyzice, o ničem.
Zatím asi pro mne nejzajímavější kniha, kterou jsem četla. Plná podnětných a přínosných faktů o tom, jak funguje víra
Četl jsem ji podruhé po mnoha letech a užival jsem si to. Nehledal jsem nic převratně nového, ale na uspořádání názorů je knížka ideální. Nerezonoval jsem s úplně všemi názory, autor je nicméně nepodává jako nepodložená dogmata, ale jako hypotézy nových paradigmat. To, že publikované myšlenky mohou být zneužity nejrůznějšími lovci konspiračních teorií není chybou autora, zneužít se dá cokoliv.
Už od začátku to na mě působilo dost „ezo“. Ne informacemi, ty se dají považovat za dostatečně vědecké, ale pojetím. Patří to mezi díla, ve kterých vědec dojde k nějakému duchovnímu prozření.
Právě puzení hlásat své poznání často způsobí značně subjektivní výklad. Někdy to dopadne vážně špatně. (Např. M. W. Ball: Bůh v těle) To se zde naštěstí nekoná. I Lipton knihu pojal mírně autobiograficky.
Je to především pro lidi s otevřenou myslí. Podobně jako Molekuly emocí od Candace Pert, které jsou v knize zmíněny. Ty jsou však mnohem lepší. I zde se střetává věda a esoterika. Ale nějak přelomově to na mě nepůsobí.
Novou biologii vysvětlil srozumitelně, ale edukativní to moc není. Jednotlivá témata působí odděleně a neobjevuje se celkový obraz. Na to, že je Lipton bývalý vědec, učitel a přednáší, tak to není zrovna podařené.
Mezi hlavní myšlenky patří nové pochopení buněčné membrány. Vliv prostředí, když uvážíme epigenetiku. Vliv podvědomí, když uvážíme rodičovskou výchovu. A pak počítá s jevy kvantové fyziky v biologii.
Chybí mi dostatečné znalosti od biologie buňky po kvantovou fyziku, abych dokázal rozlišit, co je čistá věda a kde se autorovo pojetí nesetkává s realitou. Zní to věrohodně, ale je jasné, že normální vědec bude esoterické závěry odmítat.
Zapadá to do současné změny paradigmatu. Podobných knih jsem četl už víc a tak jsem možná moc kritický. Zájemcům rozhodně doporučuju, ale příliš rozumovým lidem a skeptikům se to líbit nebude.
Ale i pro ty by kniha mohla být dostatečně zajímavá. Minimálně přináší dost informací z různých oborů a přece jen se spousta poznatků zakládá na vědeckém výzkumu. Nejvíc duchovní téma se objevuje až v poslední kapitole. 85%
Autor knihu po 10 letech přepracoval a na mnoha místech aktualizoval, z toho je vidět, že mu předání svého poselství opravdu záleží.
Prvních sto stran je jen takový úvod, osobní příběh, jak se z doktora zklamaného životem stal novátor. Jak nyní bojuje proti celé lékařské obci. Celé mi to bohužel přišlo takové nějaké, jak to říct, zkrátka si nezískal mé sympatie. Nemohla jsem uvěřit, že jeho Líbánkovým efektem jsem byla tak nadšená.
Pak se přesouváme k buňkám, proteinům, kvantové fyzice. Jako bychom až nyní byli připraveni vstřebat celou tu převratnou teorii. Kapku moc odborné oproti začátku.
A potom, teorie výchovy potomků. Neboli praktické využití. Ta je srozumitelná až dost.
V závěru se autor snaží vyjádřit postupně snad ke všem věcem mezi nebem a zemí (např. téma reinkarnace) a vede dlouhý moralizující proslov k lidstvu, jak být lepší.
Celkově tedy takové nesourodé dílo, zato s důležitou myšlenkou.
Tak to je zajímavá knížka. Věda nevylučuje víru, naopak. Jeden by chtěl vědět všechno, jak to tedy s námi je. Vypadá to, že jinak, než bychom si mohli myslet...
Autorovy další knížky
2011 | Biologie víry |
2015 | Líbánkový efekt aneb Jak vytvořit nebe na zemi |
2012 | Spontánní evoluce |
Celou knihou se line spojující linka, kterou je obrovský vliv prostředí na člověka. Některé části knihy jsou brutálně odborné a nezáživné. Některé myšlenky na konci knih už jsou spíš z oddílu z scifi.