Bitva u Filipp 42 př. n. l.
Si Sheppard
Ústředním tématem této knížky je situace, která nastala po zavraždění Caesara, a dramatické události, které následovaly poté, co se vydali Antonius a Octavianus pronásledovat Caesarovy vrahy Bruta a Cassia. Autorovo nadání napínavě a zároveň s odbornou znalostí vylíčit motivy spiklenců, měnící se politické klima, průběh občanské války, zápletky vztahu dvou hlavních aktérů Antonia a Octaviana, strukturu římského vojska a konečné zúčtování s republikány, které osudově ovlivnilo další vývoj Říma, činí z této knížky skvělou četbu a příležitost důkladněji poznat významnou část římských dějin. Ani v tomto svazku Válečných tažení samozřejmě nechybějí mapy a množství barevných a černobílých ilustrací.... celý text
Přidat komentář
Vysoká úroveň textu, fotek, ilustrací i map je u nakladatelství Osprey standardem. Vůbec poprvé jsem se setkal s psychologickým rozborem chování římské legie v bitvě. A jako třešnička na dortu kniha končí fotkou Denzela Washingtona ze hry Julius Caesar uvedené na Broadwayi, kde hraje Marca Bruta. Holt když jde o rasovou diskriminaci musí jít historie stranou.
Na rozdíl od "Bitvy u Cann" ze stejné série velmi poutavě a zajímavě popsáno.
Už v sérii o Římě od Colleen McCulloughové mě zaujala událost kdy Cassius spáchal sebevraždu, protože si myslel, že zajali po prohrané bitvě jeho přítele Titinia. Nakonec jeho spojenci v další bitvě zvítězili a Titinius slavil, když se pak vrátil a uviděl mrtvého Cassia spáchal pak také sebevraždu (zdržel se a vyčítal si to). Prostě ty Římané měli čest na prvním místě (alespoň někteří).