Sedmiletá válka (1756–1763)
Jiří Kovařík
Bitvy a osudy válečníků série
< 8. díl >
Osmý svazek projektu Bitvy a osudy válečníků zachycuje konflikt, který propukal daleko od Evropy za Atlantickým oceánem na pomezí dnešních USA a Kanady, kde soupeřily Francie s Velkou Británií. Přelil se do Středozemního moře a poté vzplanul v Sasku, Čechách, ve Slezsku i na Moravě, kde spolu od předchozí války o rakouské dědictví zápolily Prusko s habsburskou říší. Strhával do sebe další země, německé státy ve Svaté říši římské, Švédsko, Španělsko i Rusko. Britsko-francouzské soupeření se přelilo i na další kontinent, do Asie, kde se válčilo o to, kdo získá větší díl z vlivu v Indii, a okrajově zasáhlo i Afriku. V knize najdete boje v Severní Americe (mj. i o pevnost William Henry, známou z Posledního Mohykána), velké bitvy v Čechách u Lovosic, Štěrbohol a Kolína, vítězství a prohry Fridricha Velikého (Leuthen, Rossbach, Zorndorf, Kunersdorf, Liegnitz, Torgau) i boje na západě Evropy (Bergen, Minden, Cardinaux). Ke ztrátě francouzské Kanady vás povede životní příběh markýze de Montcalm a po stopách války v Evropě pojedete spolu s legendárním jezdeckým generálem von Zietenem.... celý text
Přidat komentář
Už osmý díl série je zaměřený na Sedmiletou válku, včetně jejího začátku v Severní Americe na pomezí Kanady a USA. Opět velice dobrý díl, u kterého mi jen trochu chybí přehled klíčových událostí a bitev s daty. Nejlepší kapitoly jsou podle mě - bitva u Kolína, miniživotopis generála von Zietena, celá Severoamerická část a bitva u Leuthenu.
Po hodně rozporuplném předchozím dílu je kvalita dílu o sedmileté válce vyšší a konzistentní přes celou knihu. Kapitoly o dějích na americkém kontinentu mi hodně rozšířily obzory. Srozumitelnost plánků a mapek je na rozdíl od některých jiných dílů většinou dostatečná, i když někdy je to hodně na hraně. Nevím, proč není autorovi a nakladatelství jasné, že pokud je text nečitelný i při použití lupy, tak je taková informace bezcenná. Např. místo 4 nedokonalých mapek k bitvě u Leuthenu by stačila jedna pořádně a srozumitelně vyvedená. Taky by na každé mapě měla být jasná orientace k severu. Líčení většiny bitev je čtivé a je vypíchnut zlomový okamžik. I když v případě popisu bitvy u Kolína důvod prohry Prusů bezprostředně jasný není (je zmíněn ale zcela potlačen a až za několik stran při líčení jiné bitvy je retrospektivně explicitně uveden). Není moc srozumitelný popis bitvy u Torgau, protože Prusové útočili a Rakušané se bránili na dvou frontách a v popisu je zmatek s levými a pravými křídly. Strhující je kapitola o vojevůdci Zietenovi. Jako u ostatních knih této řady by se hodila jako příloha podrobnější časová osa událostí (včetně těch, které nejsou podrobně popsány), aby bylo vše zasazené do kontextu.
Jako vstupní kniha do Sedmileté války super.
Občas jsem si sice ztrácel v množství jmen, ale to byl to dáno podobou jmen prušáků a “našich” rakušanů.. Atraktivitě přispíval i konflikt na našem území, kdy mi reálie Kolína byly milejší než průsmyky někde ve Španělsku.
Štítky knihy
18. století vojenství bitvy sedmiletá válka (1756-1763) 2. pol. 18. století
Autorovy další knížky
2005 | Meč a kříž |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
2011 | Válka Řeků s Peršany |
2006 | Rytířská krev |
2013 | Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce |
Další pěkná knížka z Kovaříkovy série, mapující to nejzajímavější z období sedmileté války. Je sympatické, že autor přímo v textu neváhá upozorňovat na další práce, které danou problematiku rozebírají do detailu. Sedmiletá válka je opravdu komplexní událost a z této knihy čtenář celkový přehled nezíská. To ovšem ani není záměr celé série.
Stejně jako v minulých dílech mě mrzí zbytečné chyby v textu ("protěžování", neukončené závorky, pravopisné chyby), kdy odbytá redakční práce zbytečně sráží jinak pěknou knihu. I když jsem měl pocit, že je to o něco lepší než minule. A kapitolou pro sebe jsou zase ty prokleté mapy, na čemž má bohužel svůj podíl formát knihy a těžko to kdy někdo vyřeší... Nejpřehlednější je nakonec mapa námořní bitvy, kde přehlednosti pomáhá samozřejmá absence terénu.