Války proti králi (1642–1658)
Jiří Kovařík
Bitvy a osudy válečníků série
< 4. díl >
Čtvrtý svazek projektu "Bitvy a osudy válečníků" navazuje na "Třicetiletou válku" i čtyřsvazkové "Rytířské bitvy a osudy". Vypráví o bratrovražedné anglické občanské válce, o boji Parlamentu a posléze Olivera Cromwella proti králi Karlu I. i o mocenském zápase ve Francii, kdy proti králi-děcku, malému Ludvíku XIV., povstaly šlechta a měšťanstvo v rebelii tzv. frondy. Je to doba válek, bitev a mocenských zápasů, které románově zachytil ve Třech mušketýrech po dvaceti letech A. Dumas. Války proti králi líčí klíčové bitvy Karla I. od Edgehillu po Naseby i osudy jeho hlavního vojevůdce Ruperta Falckého. Tento pražský rodák a syn českého „zimního krále“ válčil za Karla I., svého strýce, a za jeho syna nejen na souši, ale i na moři jako pirát, korzár a nakonec anglický admirál. Z doby frondy a mládí Ludvíka XIV. zde najdete bitvy pod hradbami Paříže i u Lensu či Dunes ve Flandrech a osudy dvou největších francouzských válečníků před Napoleonem, prince de Condé a maršála de Turenne.... celý text
Přidat komentář
Čtvrtý díl válečnické série je zaměřený na Anglickou občanskou válku (cca 2/3 knihy) a Francouzkou vzpouru (tzv. Fronda) proti Ludvíku XIV. (zbývající třetina). Kniha se skvěle čte a Francouzská třetina knihy je výborná, ale Anglická část je až příliš nekriticky zaměřena na Ruperta Falckého a Oliver Cromwell dostal hrozně málo prostoru.
Mám rád Kovaříkovy knížky jako rychlý vhled do válečných událostí s uvedením základních souvislostí. Ale tady se kniha moc nepovedla. Obávám se, že se pan Kovařík už vrhá primárně na kvantitu (počet knih). To zásadní:
Dost často je význam vět nejednoznačný a čtenář se musí pracně domýšlet, jak je to "myšleno". Někdy jsou uvedeny protiřečící si informace. I kdyby to bylo už na úrovni primární literatury, seriózní autor to nemůže takto ponechat a je třeba k tomu zaujmout stanovisko. I když je jasné, že není možné se věnovat podrobně všem bitvám a přesunům v Anglii, Skotsku a Irsku během občanské války, v knize není srozumitelně zachycena základní kostra a vzájemná návaznost událostí. Je jen lehce naznačeno, jak se i v pozdějších dobách objevovali dost rozdílné názory na osobnost prince Rupperta a jeho schopnosti. Oliver Cromwell je neadekvátně potlačen. Mapové přílohy by také zasloužily vylepšit.
První část knihy je především oslavou Ruperta Falckého. Prince líčí J.K. jako skvělého velitele, pravý opak neschopného krále Karla I. Přitom v Dějinách od W.Churchilla nebo v The Harper Encyklopedie jsou Rupertově zbrklosti a touze po slávě přisuzovány prohry v klíčových bitvách. V Edgehillu se s vítěznou jízdou hnal až do Kinetonu, v Marston Moore se pustil do bitvy proti přesile přes odpor markýze z Newcastlu a v Naseby opustil bojiště s nedotčenou jízdou a bojující pěšáky zanechal jejich osudu. Skutečnému vítězi občanské války, geniálnímu Cromwellovi, který stvořil obrněnou jízdu Ironside a vybudoval první anglickou profesionální armádu, věnoval autor jen pár řádků.
Štítky knihy
Anglie 17. století válečnictví války bitvy Oliver Cromwell, 1599–1658 dějiny Francie dějiny Anglie
Autorovy další knížky
2005 | Meč a kříž |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
2011 | Válka Řeků s Peršany |
2006 | Rytířská krev |
2013 | Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce |
Prečítal som si najmä časti venované Fronde a Francúzku - o tom toho u nás človek zohná menej a ja som vedel menej.
A boli vynikajúce a často srandovné.
Doba aristokratických magorov plných galantnosti a pošahaných gest : )
Vzbura bláznov bez jasných cieľov.
Všetci vieme, že Condé bol skvelý vojvodca, ale bol aj odvážny a extrémne arogantný.
A celkom zaújmavý je aj mladý neskorší anglický kráľ Jakub. II - zjavne bol skvelý vojak a to viac než kráľ.
EDIT :Spätne musím po prečítaní absolútne doporučiť aj časti o Anglicku.
Edgehill, Marston Moor,princ Falcký - všetko famózne, zaujmavé a nádherne popísané veci : )