Black Metal. III, Kult nikdy nezemře
Dayal Patterson
Třetí díl blackmetalové ságy z pera anglického spisovatele a hudebního novináře Dayala Pattersona. V něm autor navazuje na předešlé dva díly a přináší další příběhy z historie globální blackmetalové scény, tentokráte v 19 kapitolách rozdělených do tří částí. V první části se Dayal vrací do Norska k těm kapelám, na které se v minulých dílech dostalo buď jen okrajově nebo vůbec, tedy např. k Satyricon, Manes, Kampfar, Solefald nebo Wardruna. Druhá část pak nabízí bližší pohled na polskou blackovou scénu, konkrétně na kapely Xantotol, Mastiphal, Arkona, Evilfeast, Mgła a Kriegsmachine. Závěrečná třetí část je věnována fenoménu depresivního black metalu, přičemž hlavní roli zde hrají kapely Strid, Bethlehem, Silencer, Forgotten Tomb a Total Negation. Nechybí samozřejmě fotografie z kapelních nebo z autorova archivu.... celý text
Literatura naučná Hudba a zpěv
Vydáno: 2022 , MetalgateOriginální název:
Black Metal: Cult Never Dies, 2015
více info...
Přidat komentář
Patterson potřetí a poprvé trochu o myšlenkách, jenže koho? Sebestředných pošahaných rádoby misantropů, co chtějí mermomocí být neviditelní, a proto dávají rozhovory médiím. Tedy médiím… Fanzinařovi. Z muziky těchhle jednočlenných kapel bych si vyjma Satyricon neposlechl ani notu. A Theodor Kittelsen je také výjimkou, poněvadž jen inspirativně maloval.
Ano, má tahle kniha cenu ku zpečetění okřídleného: hudební publicisté jsou lidé, co neumějí psát - o lidech, co neuměji hrát - pro lidi, co neumějí číst.
Na tretí diel som sa tešil špeciálne kvôli Evilfeast, ktorý je pre mňa už dlho absolútne výnimočný a inšpiratívny. Veľmi ma potešila i kapitola venovaná Wardrune, hoc projekt nie je black metal, určite je s ním svojou filozofiou a predstaviteľmi prepojený. Rovnako tak i kapitola o tvorbe maliara Theodora Kittelsena, ktorá si pre svoju uhrančivú a mystickú atmosféru našla miesto na mnohých bookletoch. Taktiež je zaujímavá i časť venovaná depresívnemu black metalu, poskytujúca okrem mapovania tvorby aj detailnejší pohľad na rozorvané duše svojich tvorcov. Ako celok sa tretí diel nesie skôr v duchu prvého, čo je super.
Někdy jsem se v těch informacích ztrácel. Ale je to perfektní mít tolik materiálu o jednom z nejlepších metalových stylů. Paráda.
Skvělé pokračování předchozího velice obsáhlého díku. Pro mě opět poutavě psáno se tajímavými postřehy.
Jediná nevýhodá, je to velice krátké.
V tomto aktuálním díle nás čekají norské kapely, speciální kapitola věnovaná tvorbě Theodora Kittelsena, jež k tomuto žánru neodmyslitelně patří, polské kapely a na závěr squadry hrající depresivní black metal. Z oblíbenějších představitelů bych tentokrát jmenoval SATYRICON, KAMPFAR, polské ARKONA, EVILFEAST a MGLA. Kniha je pěkně ilustrovaná a jediným negativem, je díky chybě nedokončená kapitola o Forgotten Tomb.
Na závěr zbývá pouze dodat: black metal nikdy nezemře.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2021 | Black Metal. I, Evoluce kultu |
2021 | Black Metal. II, Předehra ke kultu |
2019 | Non Serviam: Oficiální historie Rotting Christ |
2022 | Black Metal. III, Kult nikdy nezemře |
2024 | Black Metal. IV, Do propasti |
Ony jsou všechny knihy, co jsem dosud četl fajn, ale tahle třetí mě obecně bavila a dala mi nejvíce. Pro tu koncentraci přímo na dané umělce a jejich přístup, pro hodně prostoru danému přímo jim a jejich myšlenkám. Líbí se mi, jak tento prostor a vyjádření samotných protagonistů, ukazuje a bortí obecnou představu o BM, že není úplně takový, jak si člověk může myslet a že spousta aktérů jde přímo proti tomu. Nechybí, samozřejmě, Norsko, kde je snad pořád co objevovat, potěšilo mě hodně prostoru Polsku a tzv. DSBM, tedy depresivně-sebevražednému black metalu, tam mám ještě co probrouzdat. No a spousta zajímavých, někdy i (s odstupem času) humorných historek a událostí (např. když si kapely navzájem vyhrožují ohledně stejného názvu). Black metal prostě není jednoznačná, ale mnohovrstevnatá záležitost (se všemi svými klady i zápory), která je schopná absorbovat prakticky cokoliv (podobně jako horrorový žánr).