Blázen jeho veličenstva
Jaan Kross
Strhující vylíčení dilematu, do kterého se dostane každý člověk v blízkosti moci, o níž ví, že je špatná, ale bojí se jí vzepřít. Děj knihy, v češtině známé pod názvem "Blázen jeho veličenstva", se odehrává v 19.století, kdy se hlavní hrdina estonský baron Timo von Bock, plný romantických ideálů, zamiluje do mladé dívky, která u něho pracuje jako pokojská. S touto dívkou se posléze i ožení, následně propouští všechny nevolníky na jeho panství a píše dopis carovi, v kterém kritizuje tehdejší společneské poměry. Za tento čin je uvězněn. Po devíti letech ve vězení je prohlášen za šíleného a převezen do domácího vězení na jeho panství. Tam ale každý jeho krok pečlivě sledují příbuzní, kteří jsou loajální carovi. Baron nakonec umírá za velmi záhadných okolností.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1985 , Lidové nakladatelstvíOriginální název:
Keisri hull, 1978
více info...
Přidat komentář
Krásné čtivé dílo už jenom proto, že to bylo, nebo snad mělo být, psáno podle deníku, který se skutečně našel, a na závěru knihy je vysvětlení k důležitým etapám děje, zda tomu tak skutečně bylo či nikoliv a podle jakých nalezených dokumentů či vydaných vzpomínek některých osob. Většina událostí se shoduje s historickou skutečností. Líbila se mi.
Hmm… nejdřív jsem si myslela, že ten, kdo to píše je ten blázen, ale byl to jenom bratr jeho manželky… píše si jako deník a tam vyvstává bláznovství jeho švagra… podle mě blázen nebyl, jen upřímný o všem a ke všem, tak jako celkově, na konci se řeší jestli se zabil nebo byl zabit… popravdě řečeno by se hodily asi obě možnosti, a já fakt nevím, ten bratr Jacob si myslí, že byl přece jenom zabit pan Lemmingem. Mimochodem ten bratr… no nevím, jak o sobě psal, tak mi připadal takový nemastný a neslaný a mouchy snězte si mě, akorát se mi líbilo jak poradil tomu malému Jiříkovi ohledně otázky, zda má být ten malý přítel nebo nepřítel cara. Možná je to tím, že psal o sobě, ale úplně mi nesedl, za to jeho sestra Eva s manželem byli jasní hrdinové knihy a kladní, úplně bezesporu.
Ale četlo se to dobře, bylo to hodně retrospektivní, ale s tím sem neměla žádný problém. Vypadalo to jako druhá část něčeho:), jako výsledek vztahu Timoteje von Bocka a cara Alexandra I.
Autorovy další knížky
1985 | Blázen jeho veličenstva |
1977 | Hodina na otáčecí židli |
1977 | Zvony v jezerech. Deset estonských básníků. |
1980 | Ústupky v zájmu dohody |
Vrcholně obdivuji Jaana Krosse, že se mu za ruské okupace podařilo tohle veledílo protlačit cenzurou. A zároveň i Vladimíra Macuru, kterému se podařilo to stejné, a navíc knihu skvěle přeložil. Kniha velice věrně popisuje nejen epochu Alexandra I., ale zároveň i dobu, v níž byl ruským tyranem Brežněv. Chvílemi jsem přemýšlel, o kterém z těch dvou zločinců proti lidskosti vlastně čtu.