Bláznova smrt
Václav Erben
Kapitán Exner série
< 3. díl >
Detektivní román, navazující společným detektivem, kapitánem Exnerem, na dva předchozí detektivní romány autorovy (Poklad byzantského kupce, Znamení lyry). Kapitán Exner je, jak říká recenzent, „důvtipný, chytrý, ba moudrý bezpečnostní pracovník s mnoha milými slabůstkami i přednostmi, který se opírá o práci sehraného kolektivu a má nové, docela české vlastnosti: jemnou ironii, bonvivánství příjemného typu a docela přirozený zájem o hezké slečny“. V tomto příběhu vyšetřuje a rozluští zvláštní případ smrti duševně chorého muže na malém českém městě, potvrdí domněnku, že jde o vraždu, a objeví další utajenou vraždu téhož vraha.... celý text
Přidat komentář
Bláznova smrt...
Do rukou se mi dostala ještě na dovolené, a to v podobě e-knihy stažené zde na databázi knih... Moc děkuji, že je možnost stažení některých knih zde na databázi knih, a to zdarma...
Knihu jsem četl po stažení v telefonu, určitě si nebudu kupovat čtečku, zůstanu věrný knihám v pevné vazbě... ;-) Bydlení sice nemám nafukovací, ale zatím se s tím nějak vypořádávám, i když drahá polovička občas něco prohodí... :-) Něco jako jestli by už to nestačilo... No, nestačilo... :-D
Něco málo ke knize... ;-)
Kapitán Michal Exner tentokrát vyšetřuje podivné úmrtí v městečku Meziboří, na žádost jedné ženy... Mám takový dojem, že Michal Exner bude asi pěkný proutník... :-) Byla opravdu smrt místního podivína Jana Krempy nešťastná náhoda, nebo se jednalo o vraždu? Odpověď musíte s Michalem Exnerem najít v této knize...
Samotná kniha se četla dobře, má málo stránek a hodně kapitol... ;-) E-kniha měla 267 stran... U mě je to opět za čtyři hvězdičky...
Vyšetřování podivné nehody na maloměstě, které se točí kolem jedné rozvětvené rodiny žijící ve staré vile. Tentokrát kapitán Exner "sbírá drby" mezi místními obyvateli, aby se nakonec s pomocí svých spolupracovníků a přehrabání skládky odpadků dobral pachatele. Líbil se mi popis práce techniků, kteří převrátí místo činu vzhůru nohama, aby jim neunikl žádný detail. Dobře se to četlo.
Audiokniha. Tady jsem se docela ztrácela, asi mi to jenom nesedlo, ale v postavách jsem měla docela chaos.
Opět skvěle zpracovaná detektivka na Českém rozhlase v podání Tomáše Jirmuse, doplněna písněmi Petra Nováka a Marty Kubišové. Jako třešnička na dortu kapitán Exner, vždy se mi vybaví seriálový Michal Dlouhý. Doporučuji.
Bezva to bylo. Příběh vtáhl a držel v očekávání odhalení vraha. Dokonce jsem tentokrát už před odhalením tušila, kdo to je. I když bylo opět více postav, dalo se v nich lépe orientovat než v jiných dílech, nebyl třeba tahák.
Zpracování ČRo vynikající, použití hudebních předělů prefektně naladilo na 60. léta.
Jeden z těch starých dílů, plný uvolnění z konce šedesátých let. Oběť byla tak protivná, jako kdyby to psala Agatha, ta také často vykreslí nějakou nesnesitelnou osobu tak, že si jeden oddychne, že jí konečně někdo vodkrágluje! Exner je ovšem známý cíťa, tak to uchopí jemně a elegantně.
Audiokniha skvělá.
Vyšetřování smrti podivína jenž není zrovna tím nejpříjemnějším společníkem v rodinném klanu se pozoruhodně rozvíjí. Kapitán Exner má skvělý postřeh a mistrnou dedukci, a tak logicky na to přijde, ale jen díky návratu na počátek se mu vyjasní důvod.
Povedlo se, super.
Tak tohoto "Exnera" jsem si poslechl na Dvojce ČR. Příjemný poslech při práci na fotkách. Exner svými úvahámi a díky drobným důkazům usvědčil nečekaného vraha.
Za mě nejslabší exnerovka, co jsem zatím četla. Nějak mě to nedokázalo vtáhnout. Vražda, co vlastně ani nevypadá jako vražda, vyšetřování nevyšetřování, oběť extrémně nesympatická, rodina a podezřelí jsou protivní povýšenci nebo podivné existence. Exner se s nima moc maže, pořád se tak nějak plácá od ničeho k ničemu, nemá svůj běžnej šmrnc. Nějak to nemělo spád, všichni se tam pořád nějak motaj... Snad půlku knihy jsem váhala, zda poprvé nedám Exnerovi jen dvě hvězdy, ale závěr to trochu vylepšil - aspoň to rozuzlení a odhalení vraha dávalo smysl.
Tak či tak ale nic moc. Kdybych svoje setkávání s Exnerem bývala započala tímhle, asi bych dál nepokračovala.
Příběh mi přišel opravdu zvláštní a kapitán se pořád nějak ne a ne dobabrat k výsledku. I tak je ale detektivka skvělá a Exner tradičně šarm sám. :)
Skvělá detektivka lehce plynoucí. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je pachatel a byla jsem mile překvapená rozuzlením.
Milovníky moderních severských detektivek bude možná trochu pomalejší tempo nudit, ale já musím dát opět 5 hvězdiček. Michal Exner má prostě šarm.
Při pátrání po důvodu popularity kapitána Exnera jsem došel k poznatkům, z nichž se dají vyvodit odpovědi: byl vždy dobře oblečený, místo piva pil víno, jezdil ve veteránském kabrioletu mercedes, na kapitána byl podezřele mladý, choval se slušně. To vše v této kombinaci v šedesátých letech nebylo asi úplně normální, proto tehdy na čtenáře, a hlavně na čtenářky, působil jako postava téměř nadpozemská. Po těch 56. letech, kdy prý román poprvé vyšel na pokračování v Rudém právu, v knize vidím ozvěny nedávné války, smutnou historii starého sídla, přehlídku ušlápnuté a nedoceněné inteligence a bývalých podnikatelů, přemíru soudruhů a také trochu tak nějak zdánlivě roztržitého pátrání našeho mimořádného kapitána.
75 % (zatím 168 hodnocení s průměrem 85 %).
P.S.
Kapitán Exner fascinoval i filmaře, o čemž svědčí 5 filmů a jeden seriál. Jen nějak nemohli trefit správného herce, pokaždé byl jiný (Jiří Vala, Petr Kostka, František Němec, Karel Heřmánek, Jiří Kodet, Michal Dlouhý).
Tak tento díl jsem si nijak neužil. Připadalo mi to hodně roztáhlé, Exner chodil jakoby furt kolem horké kaše, od jednoho k druhému, pořád zjišťoval poměry jednotlivých účastníků a děj se vůbec nehnul. Závěrečné rozuzlení mi přišlo takové těžkopádné, ne že nezajímavé, to ne, byl jsem překvapen pointou a motivem, ale prostě to bylo podáno takovou nezáživnou formou. Těším se na další Erbenovy knihy, snad budou mít větší spád než toto.
(SPOILER) Staré exnerovky řadím mezi nejlepší české dektivky (spolu s Velinským a Proškovou) a tahle není výjimkou. Líbí se mi to klasické bezčasí, v němž se děj odehrává (i když datace se dá tentokrát určit z nalezených deniků), pěkně je vykresleno i klaustrofobické prostředí vily, obývané lidmi semletými režimem. Nejsou tu vlastně žádné kladné postavy a ten konec, poslední jedna dvě stránky, ten je tedy hodně hořký. A na závěr kvituji e-knihu zdarma.
(SPOILER)
Exnera čtu ráda a tuhle knihu jsem četla před lety, tak jsem jí zkusila znova. Mně přijde dobrá a čtivá, s typicky exnerovskými vtípky i psychologií. Tentokrát ho případem prověřila vlastně Gabriela a byla to zkouška, zda to Exner zvládne. Vše se točí kolem smrti údajně psychicky narušeného mladého muže a jeho rodiny ve vile spolu s několika dalšími osobami. Sice je tam víc postav a tím i podezřelých, ale orientovat se dá dobře. A rozuzlení je překvapivě jednoduché, červené.
Ve scéně s rozdáváním růží je Exner opravdu nezapomenutelný...
Pár citátů: "Možná, že jsem někdy trochu blázen..."
"... říkají, že ji (kávu) piju pořád a všude."
"Neopovažujte se mě budit!"
"To je osud." A proto ji stojí za to přečíst...
Štítky knihy
vraždy rodinné vztahy české detektivky a krimi kapitán Exner
Autorovy další knížky
2005 | Bláznova smrt |
2004 | Efektivně mrtvá žena |
2006 | Na dosah ruky |
2006 | Znamení lyry |
1969 | Vražda pro zlatého muže |
Elegán, milovník žen, dobrého jídla a pití v černé Mercedesce opět na scéně. Mám pro něho slabost. Trošku jsem se ztrácela v postavách a jejich příbuzenských vztazích. Upřímně, oběť zločinu byla dost protivná. Takže jsem se vůbec nedivila, že ji někdo zabil. Tušila jsem, kdo by to mohl být. Překvapilo mě, že je kniha dělená na tolik kapitol, když ve finále měla jen nějakých 267 stran, ale budiž. Prostě autorův záměr. Mám pocit, že ve filmovém zpracování hrál Exnera Petr Kostka.