Blue Lock 1
Munejuki Kaneširo
V roce 2018 skončilo Japonsko na MS ve fotbale v osmifinále... Japonský fotbalový svaz se rozhodne změnit sérii vlažných úspěchů a vychovat prvotřídního střelce, který jednoho dne dovede národní tým k vítezství. Za tímto účelem shromáždí tři stovky nejlepších hráčů středoškolské ligy a zavře je do zvláštního tréninkového zařízení zvaného Blue Lock. Tam pod vedením podivínského trenéra Džinpačiho Ega začíná neortodoxní výcvik, z něhož má vzejít zcela nový typ hráče!... celý text
Přidat komentář
Dlouho jsem nějakou sportovní mangu odkládala. Mám radši školní prostředí, fantasy, ale sport... Ne, to v knihách nevyhledávám. Naposledy jsem se ho v knize dotkla u mangy Mládí na hřišti, ale tam je trochu upozaděn platonickou láskou postav. Blue Lock beru tedy jako první mangu se sportem ve větším měřítku, do které jsem se pustila!
.
Jedná se o první díl, takže ze začátku tápeme. Objevuje se tu docela hodně postav, které se mi nejdříve pletly, ale snažila jsem se udělat si v nich pořádek. To se mi jakž takž povedlo.
.
Hlavní postavou je chlapec Joiči Isagi, který chce ve fotbalovém světě něčeho dosáhnout. Bohužel, musí se srovnávat s prohrami a je z toho zdeptaný. Dostane ale pozvánku do tréninkového zařízení Blue Lock, kterou bere jako novou šanci... Pro mě tak začalo takové... Fotbalové Hunger games.
.
V zařízení je mnoho hráčů fotbalu, a všichni chtějí být nejlepší. Jen jeden z nich se může stát střelcem, který bude moci reprezentovat Japonsko. Procházejí výcvikem pod vedením Džinpačiho Ega, který je opravdu... Hodně svůj.
.
První díl této mangy je opravdu oťukavací, a já si myslím, že je to takový průměr. Jsem ale zvědavá, jak příběh bude pokračovat dál. Přečíst si sportovní mangu bylo docela osvěžující!
Japonský fotbalový svaz se rozhodne, že vezmou fotbal do vlastních rukou. Jejich cílem je vychovat nejlepšího střelce, který je dovede k vítězství v mistrovství světa. A řekněme, že je nenapadne nic lepšího, než zavřít tři sta útočníků středoškolské ligy do speciálního tréninkového zařízení Blue Lock, kde toho chtějí docílit.
Hlavním tématem je ego. To je velmi běžnou součástí sportu, avšak v tomto případě je hráčům předkládáno jako něco, bez čeho se ve fotbalu neobejdou. Ale nenechte se zmást, tato manga není o tom, jak být kretén k ostatním. Ukazuje, že je někdy potřeba změnit svůj úhel pohledu, abychom se zlepšili.
První volume nicméně hodnotím velmi průměrně. Teprve se se všemi seznamujeme a objevuje se moc postav najednou (kterých naštěstí bude ubývat). Nicméně jsem rozhodně zvědavá na pokračování, potenciál tady vidím poměrně velký. Zejména v tom, že autor rozumí sportovní psychologii a samozřejmě fotbalu.
Nejprodávanější manga loňského roku dorazila i k nám. Blue Lock je kromě názvu série i tréninkové zařízení, do kterého zavřou tři stovky středoškolských fotbalových útočníků a pod vedením trenéra má vzniknout zcela nový typ hráče.
Je to začátek série, takže se tu hlavně seznamujeme s postavami a není jich zrovna málo. Zapamatovala jsem si jich jen pár a myslím, že v dalších dílech budou stejně postupně odpadávat, takže některá jména určitě můžete vypustit.
Fotbal tu samozřejmě hraje klíčovou roli, ale mě příběh zaujal, i když se mi víc líbí jiné sporty a jsem zvědavá, co nás čeká dál.
#spoluprace @crew_komiks
3,5* Nečekal jsem nic, dostal jsem relativně dost. Celá manga mi připomínala mix Squid Game a Enderovy hry, kdy v uzavřeném prostoru musí skupina lidí bojovat o to, kdo je nejlepší. V tomhle konkrétním případě ve fotbale. To pro mě možná byl překvapivě ten nejslabší článek celého příběhu. Nejsem velký sportovní fanatik, fotbal mě nebaví, ale tady to tak nějak hloupě dávalo smysl. Uvidíme, co bude dál.