Bohatý otec chudobný otec Čo bohatí učia svoje deti a chudobní nie
Robert T. Kiyosaki , Sharon L. Lechter
Táto kniha je štartovacou čiarou pre každého, koho zaujíma budúcnosť jeho financií.
Literatura naučná Ekonomie a obchod Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2014 , MotýľOriginální název:
Rich Dad Poor Dad, 2000
více info...
Přidat komentář
Finanční gramotnost v Česku je z mého pohledu stále nedostatečná a lidé selhávají v základních věcech, proto bych tuto knihu doporučovala zařadit již ve školách. Autor nepíše nijak složitě, takže by výborně posloužila jako vstup do této problematiky, ačkoliv je určena spíš pro americký trh. Některé myšlenky jsou dobré, jiné spíš slabší. K nastartování kritického myšlení a k diskuzi ideální.
Plytká kniha plná směšně jednoduchých, dětinských a často až nebezpečných rad od scammera, co lže a překrucuje fakta celý svůj život. Odporné!
Je to perfektní kniha pro člověka kterému je 20 let (nejlépe ještě míň), začal svůj průlomový byznys, který mu šlape na plné obrátky a vydělává mu aniž by se o to musel starat, každou tisícovku pak riskantními investicemi (které pro toho kdo jim rozumí samozřejmě riskantní nejsou) obrací v desetitisíce a ty pak v miliony. Nesplňujete jedno z kritérií? Tak se potom při čtení budete cítit trochu provinile :)
Ale ne, myslím že kniha je podána skvěle, hlavně se mi líbil závěr, kdy Robert dává důraz na důležitost vzdělání ve finančním oboru, kde dává přesné typy jakým stylem se vzdělávat. Což si myslím že je opravdu nejlepší investice - tedy do sebevzdělání.
Trochu mě štvaly ,,rekapitulace kapitol které mi přišly docela zbytečné. Naopak shrnutí kapitol ve formě citátů a poté otázek, které by si měl čtenář položit a vzít si z odpovědí příklad, se mi líbily.
86%
Je to fajn, ale vlastně plno věcí je průměrně chytrému člověku jasné nebo se to tak často všude opakuje, že je to až banální. Pro děti asi fajn.
Slyšeno jako audiokniha.
Je to skvělá "vstupní kniha" do finanční gramotnosti. Splnila přesně to, co jsem od ní očekával. Autor svým stylem převyprávění toho, co mu říkal kamarádův a jeho otec, udržuje knihu o které bych si myslel, že bude jen step-by-step návod v jisté příběhovosti.
Jediné, co se jí dá vytknout, je její stáří. Autor dává mnoho příkladů z doby, (budu konkrétní, ale neoznačuji to jako spoiler :) ) kdy byly jisté trhy s nemovitostmi na vzestupu. To už mi dnes nepřijde jako úplně hodnotná rada pro začátek investování s dnešními cenami nemovitostí.
Přečetl jsem už opravdu spoustu knih o financích a finanční gramotnosti, kniha Bohatý táta, chudý táta má ale v sobě něco navíc. Kiyosaki sice není nejlepší spisovatel, což o sobě sám říká, přesto se mi kniha četla velmi dobře (zřejmě to bude také tím, že jsem s myšlenkami v knize velmi sympatizoval). Spousta informací v knize je sice aplikovatelná především v USA, ale o to vůbec nejde. Z knihy si člověk může odnést tolik užitečných poznatků, které mu mohou pomoci na cestě k finanční svobodě.
Jediné, co bych vytkl novému vydání knihy jsou shrnutí na konci každé kapitoly, ta jsou opravdu zbytečná, dají se ale přeskočit. Na druhou stranu jsou v každém shrnutí také otázky, které prověří, co si člověk z knihy vzal, což mi přijde velice užitečné.
Knihu tedy mohu rozhodně doporučit úplně všem!
Naprostá klasika a jedna z prvním knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o finanční gramotnost a o to, jak uspět v kapitalismu. Kniha je primárně určená pro amerického čtenáře, ale hodně se z ní brát informací i pro Čechy. Speciálně první polovina knihy mi přišla neskutečně poutavá a myšlení Bohatého táty mě obohatilo o nejednu zajímavou poučku. Druhá polovina byla malinko slabší, hodně se zde hovoří o psychologii úspěšných a nastavení mysli. S touto knihou určitě po povinné četby!
Kniha Bohatý táta, chudý táta je bestsellerem, který má i po tolika letech docela hype. Již nějakou dobu jsem si ji chtěl přečíst, a tak jsem si ji konečně pořídil. Konkrétně jsem četl novější vydání z roku 2020, které má více stran a je doplněno shrnutí za každou kapitolou. Málo je někdy více a tím se měli řídit také v případě nového vydání této knihy. Těch několik stran za každou kapitolou je absolutně zbytečných. Snad si pamatuji, co jsem před chvílí četl? Celkově pro mě byla kniha docela zklamáním a čekal jsem od ní víc. Když pominu, že jsem se z knihy nic nového nedozvěděl (někdo jiný, investováním a základem financí nepolíbený by možná mluvil jinak), tak celou dobu autor opakuje pouze jeho definici aktiv a pasiv, nutnost akumulace aktiv, investování a opěvování podnikání. Vyplývá tak z toho, že každý zaměstnanec je méněcenný. Pozitivní bylo, že autor nakonec zmínil také investice do lidského kapitálu, už jsem myslel, že se to bude celé točit pouze okolo nemovitostí a akcií. Pro někoho je tato kniha zřejmě modla, já byl docela zklamaný. Každému, kdo má jen trošku finanční gramotnosti, základní ekonomické vzdělání a minimální povědomí o investicích, doporučuji vyhnout se této knize. Nic vám nedá a místy vám přijde vtipná, až otravná.
Základy o finanční gramotnosti. Kniha mi svojí hlavní myšlenkou už v úvodu otevřela oči, a proto bych jí doporučil ostatním, kteří se o finanční tématiku taky zajímají. Četl jsem aktualizované vydání a na pár místech jsem našel zbytečné chyby v záměně slov, ale naštěstí se dalo logicky vytušit, jak má správně text znít. Autor taky místy skáče rychle od jednoho k druhému, kdy jsem občas měl problém se trochu zorientovat. Čtivé to tak někdy bylo, někdy nebylo. V druhé polovině se to už silně začalo opakovat furt dokola, ale je důležité ty základní myšlenky pochopit, proto tomu tak je. Ty samotné myšlenky o finančním uvažování jsou tím hlavním, co může kniha nabídnout, proto se dá leccos odpustit, protože jak sám autor v knize řekl, není nejlépe píšící autor, ale nejlépe prodávající. Jsem každopádně rád, že jsem si knihu přečetl, obzory mi to určitě rozšířilo a lehce nasměrovalo, kam se vydat dál. Uděluji hodnocení 80 %.
Zajímavé se na obsah knihy podívat retrospektivně. Tehdy (když mi bylo možná 18?) mě kniha motivovala více se o finance zajímat. Zpětně vidím, že autor pravděpodobně nezbohatl dodržováním míněných rad, ale spíše prodeji této knihy. Tedy jeho rady nefungují. Neznám člověka, který by se jimi řídil a byl (díky nim) bohatý. Některé rady v knize jsou (dle mého chudého názoru xD) dobré, většina vyloženě špatná. Pokud chcete skutečně zbohatnout v dnešním světě je radno sáhnout po knihách diametrálně odlišného obsahu i kvality. Knihu nedoporučuji. Spoustu lidí nutí zamyslet se nad financemi a bezmyšlenkovitě neutrácet čtivou formou. Proto dávám lehce pozitivní hodnocení.
(SPOILER)
Tato kniha spíše než finance popisuje určitou filozofii, kterou je možné aplikovat na ekonomické stránky života. Určitě to není svatý text, ani návod ke zbohatnutí. V následujících řádcích se pokusím popsat některé stěžejní myšlenky díla:
1) Největším dříčem v životě je váš mozek. Učte se a vzdělávejte se (Kiyosaki zdůrazňuje především vzdělání v oboru financí, psychologie, komunikace, prodeje a v oblasti vašeho zájmu)
2) Budujte zdroje nepodmíněného příjmu. Ať to jsou investice do cenných papírů, spořící účty, nemovitosti generující zisk, autorská činnost, nebo podnikání, u kterého nemusíte být osobně.
3) Naučte se rozlišit reálná aktiva a pasiva. Pokud vám něco přináší dodatečné peníze, je to aktivum. Pokud vám to peníze z rozpočtu odčerpává, je to pasivum. A snažte se získávat aktiva.
4) Pokud máte problém s penězi, možná není na straně příjmu, ale na straně výdajů. Naučte se žít skromně a nekupujte blbosti, které spadnou do položky pasiv a budou vám každý měsíc odčerpávat peníze z rozpočtu.
5) Bohatství není obnos na účtu, ale doba, po kterou nemusíte pracovat a přesto máte příjem. Pokud dokážete z nepodmíněného příjmu pokrýt své životní náklady, jste bohatí.
6) Hleďte si svého, makejte, dřete a dokončujte. Pokud budete mít vizi na vytvoření nepodmíněného příjmu, tak budete o to víc dřít, abyste si ji vytvořili.
7) Zaměřte se na to, co vám působí radost.
Bylo tam toho víc, ale myslím, že je to vystihnuté dostatečně. Teď k mému osobnímu hodnocení. Knize se musí nechat, že zaznamenala úspěch. Stěžejní myšlenky jsou napsané dostatečně laicky, aby je pochopil i teenager. Kniha sama o sobě popisuje důležitost vzdělání, šíře záběru vašeho vědění, a především nutnost tvorby nepodmíněného příjmu. Stejně jako většina naučných knih se zamotává do nutnosti určitého počtu stran. Některé věci a myšlenky se v díle opakují tolikrát, že to člověka prostě nebaví. Odpustit si ty zbytečné části a plky, nadbytečnou vatu, tak by to byla příjemná padesátistránková stručná brožurka, která jde přímo k věci. Nedám méně hvězd, protože myšlenky v knize jsou vlastně fajn. Nedám více, protože to šlo udělat stručněji a lépe.
Mám z této knihy rozporuplné pocity. Je to první kniha o financích, kterou jsem kdy četla. Popravdě jsem spíš hledala něco, co mi předá úplné základy pěkně po lopatě, ale to bych asi musela hledat ve skriptech :). Tato kniha, jak autor na konci sám přiznává, je spíš filosofický přístup. Má člověka přimět myslet ve velkém. Ne mít spousty peněz, jako má střední třída, ale mít miliardy a být na penězích a práci zcela nezávislí. Ač cesta k tomuto bodu vyžaduje spousty práce a přemýšlení (a to rozhodně není špatně).
Rozhodně mě kniha donutila přemýšlet a se spoustou věcí i souhlasím. Na druhou stranu, jsou tam i výroky a taktiky, které mi jsou bytostně nepříjemné a já nejspíš nejsem ten typ, který to hodlá změnit.
Nicméně Kiyosaki předkládá jako nejlepší a nejdůležitější vlastnictví člověka vzdělání a s tím musím souhlasit. Tudíž se porozhlédnu po nějaké další knize nebo semináři o financích a uvidíme...
Někteří lidé (i zde v komentářích) vnímají tuto knihu jako svatý text, takovou kapitalistickou bibli. A opravdu, funguje podobně jako křesťanská bible - není lepšího textu pro ateistu, aby se utvrdil ve svých názorech.
Autor v knize tvrdí:
Studujete obor na vysoké škole, který vás baví? Ve svém vystudovaném oboru pracujete vpro nějakou firmu abyste domů přinesli plat? Tak to jste naprosté nuly! Musíte podnikat a investovat, ale jen do “pravých aktiv” na finančních trzích (Autor trochu zapomněl, že když lidé nebudou studovat a pracovat v jiných oborech, než jsou finance, svět nebude fungovat - nikdo mu nevyrobí jeho produkt, protože to nikdo nebude umět. Nebude firma, do které by mohl investovat…)
Vy platíte daně a hypotéku? Nebuďte bláhoví. Daně platí jenom chudáci. My bohatí je neplatíme! (Veřejné školy, zdravotnictví, dopravní infrastruktura... kapitalista to evidentně nepotřebuje)
Když investuju do akcií, tvořím hodnotu! Koupil jsem dům za 20, prodal ho za 60, zájemci se jen hrnuli. Ztrojnásobil jsem jeho hodnotu! (Hodnotu vytvořil člověk, který dům postavil, ty jsi ho jenom chytře přeprodal)
Autor se na mnoha stránkách vychloubá, jak je dobrý obchodník, když dokáže vykořisťovat jiné lidi, a nabádá čtenáře: "Dělejte to jako já, buďte také kapitalista a budete se topit v penězích." Ovšem pokud by si tohle řekl každý, už by nebyl člověk, kterého by mohl vykořisťovat a celý jeho byznys by byl v troskách. Doporučování kariéry v MLM už je jen třešnička na dortu.
Pokud máte aspoň trochu sociálního cítění a nejste sebestředná svině, pak doporučuji přečíst. Probudí to ve vás až skoro komunistickou nenávist vůči kapitalismu. Pokud už teď přemýšlíte, jak platit co nejméně daní a opovrhujete svými chudšími kamarády, kteří nestudují finance a nemají od 15 let svou vlastní firmu, doporučuji také. Potvrdíte si, jak jste správní. Je to prostě kniha pro všechny!
Naprosto zbytečná kniha, lituji že jsem za ni utratil peníze.
O panu Kiyosakovi jsem něco málo slyšel a jeho kniha mi byla párkrát doporučena, takže jsem si řekl, že jí dám šanci.
Prvních pár kapitol se nese v duchu vzpomínek na lekce od "autorova" bohatého táty, které se však jen tváří, že v sobě mají hloubku, ale ve skutečnosti je to jen snůška rádoby chytrých polopravd.
Později se konečně autor dostává ke konkrétním radám, které jsou ale tak obecné a nicneříkající (a v některých případech možná i lehce nezákonné), že jsem začal přemýšlet nad tím, že patrně nepatřím do cílové skupiny pro tuto knihu.
Rada č.1 - není dobré kupovat věci, na které nemáte peníze (Ne, Vážně?)
Rada č. 2 - je dobré kupovat věci, které časem nabývají na hodnotě (Fakt? Kdo by to jen tušil...)
Rada č. 3 - je dobré něco koupit levně a draze prodat... (Bože můj, génius!)
A tak dále...
Navíc se autor neustále, ale opravdu neustále opakuje. Myšlenka, že vzdělání není k bohatství potřeba je opakována snad na každé stránce. Navíc za každou kapitolou se nachází souhrn toho, co v ní autor napsal. To jako vážně? Slovo od slova? Proč? Bylo potřeba natáhnout délku knihy?
Abych to shrnul, pokud máte za sebou alespoň střední školu a chápete, že není zrovna chytré brát si půjčku od Providentu na vánoční dárky, kniha není pro vás. Nenajdete v ní nic nového, kromě pár rádoby motivačních citátů.
Chcete-li se přiučit finanční gramotnosti či naučit tuto dovednost vaše děti, je tato kniha povinností!