Bohové a astronauti
Miloš Jesenský
V této knize autor představuje plejádu spisovatelů s netradičními pohledy na dějiny i vesmír kolem nás. „Spisovatelé a dobrodruzi, uvedení v tomto unikátním sborníku nám nenuceným způsobem nabízejí pohled na úkazy a jevy odmítané oficiální vědou. Nikomu nic nevnucují, nikoho nepřesvědčují. Pouze zajímavou a přitažlivou formou sdělují nejenom své názory a zkušenosti, ale také fakta a důkazy. Pomyslný základní kámen tohoto literárního žánru položili například Jacques Bergier s Louisem Pauwelsem. To když napsali dnes již legendární knihu Jitro kouzelníků. Samozřejmě, že v tomto směru nemůžeme opomenout vůbec nejznámějšího ze všech těchto autorů Ericha von Dänikena a jeho Vzpomínky na budoucnost. Pamětníkům se jistě také vybaví Velké otazíky českého průkopníka této literatury, Ludvíka Součka. Každý z autorů, jemuž je v této knize dán prostor, je svým způsobem jedinečný. Osobitý. Někdo se například zabývá tajemnou minulostí lidstva, jiný dává přednost spíše současným nevysvětlitelným jevům. Jedno však mají tito lidé společné – mají touhu seznámit čtenáře s neobyčejnými hmotnými či písemnými odkazy a jevy, z nichž leckteré nemají svůj původ ve „fyzickém“ světě a nedají se tudíž měřit a zkoumat běžnými vědeckými metodami. Tím ale nechci v žádném případě říci, že vše, s čím nás tito ve svém oboru často nesmírně vzdělaní lidé seznamují, se musí vždy pohybovat jen v oblasti fantazie. Naskýtá se otázka, zda je vůbec možné některé paranormální jevy jednoduše vysvětlit pomocí mechanistického pohledu na svět, na který je převážná část dnešní populace zvyklá. Lidé totiž hledají všude a ve všem logiku a takzvaný zdravý rozum. Jenomže v případě některých záhad to prostě jen tak jednoduše nejde. Podobně jako nelze logicky vysvětlit mnoho paradoxů kvantové mechaniky nebo Einsteinovy teorie relativity. A přesto nikdo netvrdí, že tyto teorie neplatí. Kniha Miloše Jesenského nám dává šanci poznat tyto nevšední lidi blíže. Prostřednictvím jejich knih, jejich autentických zážitků, často i jejich osudů. Abychom si pak znovu v celém dosahu uvědomili slova Alberta Einsteina, který svého času napsal, že záhady jsou věčným ohněm mládí. A k tomu ještě dodal: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy. Komu to není známo, kdo se už neumí divit, neumí žasnout, ten je takříkajíc mrtev a jeho oko vyhaslé.“ Danny Mackerle, autor předmluvy Oproti slovenskému vydání je česká verze doplněna ještě o dva české autory. Kompletní seznam v knize uvedených autorů je uveden v abecedním pořadí: Jacques Bergier, Charles Berlitz, Johannes von Buttlar, Luc Bürgin, Erich von Däniken, Otomar Dvořák, Johannes Fiebag, Hartwig Hausdorf, Robert Leśniakiewicz, Ivan Mackerle, Arnold Mostowicz, Stanislav Motl, Jenny Randlesová, Zecharia Sitchin, Ludvík Souček, Immanuel Velikovsky, Michael White, Ivo Wiesner, Ludwig Zajdler.... celý text
Přidat komentář
Knížka byla zamýšlena jako představení různých autorů zabývajících se záhadami, tudíž je určena začátečníkům, aby se seznámili se stručnými životopisy, úryvky z knih a to vše prokládáno textem autora. Pro mě, protože jsem si před koupí nezjistil obsah, se však jednalo o zklamání, kromě dvou až tří autorů, o kterých jsem nevěděl, jsem se nic nového nedozvěděl. Ani na mě kniha neudělala nějaký dojem ohledně pracnosti pro autora, prostě: Popisovaný autor-stručný životopis-něco od autora-úryvek z knížky-něco od autora-úryvek u knížky-konec-jde se na dalšího. Průměr.
Autorovy další knížky
1997 | Démon z jiného světa |
2008 | Tajemství měsíční jeskyně a jiné záhadné úkazy |
1998 | Wunderland - mimozemské technologie Třetí říše |
1997 | Čtyři hodiny do středověku |
1999 | Dva měsíce ve středověku |
„Chtěl bych pouze dokázat,
že na Zemi existují věci,
které jsme dodnes
nepochopili.“
(Erich von Däniken)
Tato kniha je strašně zavádějící. Nejen tím, že dle informací zde na DK, to mají být memoáry, tak i tím, že to vlastně není ucelený příběh. Všechno píše sám pan Miloš Jesenský. Tak že vše, co je zde řečeno o devatenácti spisovatelích, je formou informací a dokumentu. Spisovatelé jsou zde jen jmenováni, ale nijak do tohoto svazku „nepromlouvají“. Vlastně všechny jejich odpovědi na otázky pana Jesenského, jsou jen výběrem z jejich knih a nebo předmluv k jejich knihám.
Malá ochutnávka:
I případ Bermudského trojúhelníku dokazuje, do jaké míry si moře pečlivě střeží svá tajemství. Stojíme na prahu kosmické éry, toužebně očekáváme vystoupení člověka na Mars, hrdě si myslíme, že naši vlastní planetu již dostatečně známe. Tento pocit však ani zdaleka není opodstatněný, neboť tři pětiny povrchu Země pokrývají mořské hlubiny, které známe asi tak jako krátery na Měsíci.
Tohle opravdu spíše pro začátečníky. Ti, kteří mají rádi všemožné záhady zde mají možnost seznámit se s devatenácti spisovateli, kteří se zaobírají vším možným, na co si vzpomenete. Duchové, mimozemšťani, katastrofy, zaniklé civilizace, možná historie planety nebo třeba kruhy v obilí...a mnoho dalšího. Výběr je obrovský. Mě tato kniha přinesla jen fakt, že jsem zde našel jednoho spisovatele, kterého jsem neznal... ...o kterém jsem ani nevěděl, že existuje. Také jsem zde byl udiven, kolik existuje případů USO (Unidentified Submerged Object), což jsou vlastně něco jako lítací předměty na obloze, akorát se pohybují pod vodou.
Citát: Setkání s jiným světem není pouze imaginární skutečnost. Může se přihodit i zvířatům. (Ludvík Souček)
Dokonce i obrázek na přebalu této knihy je mystifikací. Jedná se sice o pravou sochu, leč prý přidanou na katedrálu ve španělské Salamance jako forma vtipu. Pokud v minulosti žili takový srandisti, kdoví, kolik věcí na katedrálách, kostelech nebo hradech je srandovní vtípek nějakého architekta.
Jinak, co se mi v této knize strašně líbilo, jsou kresby každého zmiňovaného spisovatele. Jsou vloženy vždy na úvod ke každému tvůrci. Pravděpodobně je nakreslila Zuzana Jesenská, protože jiné jméno jsem u ilustrací nenašel. Pro mě tato kniha nepřinesla nic nového, ale musím uznat, že neznat zmíněné spisovatele, byl bych velmi překvapen a potěšen, že mám z čeho vybírat. Jako dvacátého spisovatele, který v této knize není si klidně napište – Miloš Jesenský.
Citát: Miloši, nebýt faktu, že jsi tuhle knihu napsal, trval bych na tom, abys v ní byl taky. (Pavel Meszáros - nakladatel)