Bohové, chrámy, obřady a lidé - Náboženství staré Mezopotámie
Ivan Hrůša
Kniha obsahuje na 130 ukázek ze starobylých náboženských textů Ve své knize přináší Ivan Hrůša poutavý popis náboženského myšlení a praxe jedné ze dvou nejstarších historicky doložených kultur lidstva. Po stručném přehledu dějin mezopotámské civilizace následuje sedm tematických kapitol, v nichž se autor zabývá nejprve pojetím božstva a božských bytostí v náboženském světě staré Mezopotámie a postavami nejdůležitějších mezopotámských bohů, dále chrámem, jeho významem a obřadní praxí. Další kapitoly jsou věnovány představení celé škály liturgických i rituálních modliteb, magických rituálů a hlavnímu mezopotámskému prostředku komunikace s bohy – věštebným praktikám. Výklad je proložen více než 130 kratšími i rozsáhlejšími ukázkami z mezopotámských náboženských textů, které slouží jako příklady, ilustrace i doklady popisované látky. Kniha je doplněna tematickou bibliografií, jež uvádí důležité publikace k jednotlivým celkům, a rejstříky božstev, chrámů a témat.V první polovině letošního roku vychází v německém nakladatelství Ugarit-Verlag i anglická verze knihy. Obě verze, anglická i česká, vycházejí s podporou Grantové agentury ČR.... celý text
Přidat komentář
Velmi zdařilá kniha ,která mě provedla myšlením a náboženstvím staré Mezopotámie.
Autor nejprve představí pojem boha a bohů ve staré Mezopotámii ,a pak nás poučně seznámí s bohy a jejich jmény, modlitbami, chrámy, kalendářem, rituály a různými typy věštění. Kdo má rád starověk a jeho náboženství a vše co s tím souvisí ,nemůže tahle kniha chybět v jeho knihotéce.
Populárně naučné literatury na toto téma je u nás málo, proto je skvělé, že takováto kniha existuje. A to i přesto, že obsahuje i některé nedostatky. Zabývá se velmi širokou tématikou a dlouhým obdobím (přes 2 tisíce let) a z tohoto pohledu je jen málo strukturovaná, možná až příliš zjednodušující. Jako by bylo možné se na náboženství několika velkých a odlišných říší a mnoha rozmanitých historických epoch dívat jako na jediný kompaktní celek. V textu bohužel nebývá moc zřejmé, kdy se jedná o záměrné zobecnění charakteristik platných pro celé dlouhé období na daném území, a kdy jsou uváděny charakteristiky jen určité doby a místa. Celkově tak kniha někdy působí jako určitá rešerše posbíraných souvisejících materiálů roztříděných do několika témat, ale bez potřebného následného zpracování do lépe vypovídajícího celku.
Ovšem i přes uvedené nedostatky přináší kniha dost zajímavých informací, aby si čtenář mohl vytvořit základní představu o typických božstvech a o náboženských praktikách typických pro danou širokou oblast. Vyjmenovává panteon nejvýznamnějších bohů a bohyň se základním popisem každého z nich, odkazuje alespoň na některé související mýty a eposy, popisuje některé významné liturgické slavnosti a zasazuje vztah tehdejších lidí k božstvům do základního mytologického rámce, podle kterého byli lidé stvořeni proto, aby bohům sloužili. Kromě popisu alespoň některých prvků chrámového kultu, kategorizovaného přehledu dochovaných modliteb, je také doplněna o popis různých typů rituálů (například oživování božích soch) a věštebné praxe, která měla zřejmě v tehdejším světě velký význam. V tomto je jistě na místě knihu ocenit, že nezůstala pouze u jediného pohledu na tehdejší náboženství.