Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe
Anthony Summers
I wanna be loved by you... zpívala kdysi ikona filmového plátna Marilyn Monroe. Tato věta by mohla být mottem jejího života. Publikum a hlavně jeho mužská část Marilyn milovali, byla sexsymbolem, ona sama však štěstí v lásce nikdy nenašla. Její život ukončila předčasná smrt v třiceti šesti letech. Celý ten neveselý životní příběh Marilyn se začal psát krátce po jejím narození. Její matka Gladys Monroe totiž nebyla schopná se o dceru starat (její dvě děti z prvního manželství vychovávali příbuzní prvního manžela), a tak Marilyn trávila většinu času v sirotčincích nebo v péči pěstounů. Marilyn navíc dostala do vínku náchylnost k duševním poruchám a na její nestálé psychice se také do velké míry podepsal nespočet potratů (dobrovolných i samovolných) a jiných gynekologických zákroků. K prvnímu potratu ji ještě jako náctiletou údajně donutila její pečovatelka Grace McKeeová. Marilyn si podle slov svých přátel nikdy nepřestala vyčítat, že dovolila, aby jí dítě odebrali. Tyto výčitky byly jistě tím silnější a trýznivější, čím častěji se Marilyn s neúspěchem pokoušela otěhotnět. S přibývajícími roky její touha po dětech ještě sílila, a proto podporovala dobročinné akce ve prospěch dětí, navštěvovala dětské domovy a byla štědrou dárkyní. Oficiálně se jí nepodařilo donosit ani jedno dítě. Marilyn si vždy šla tvrdě za svým. Ve čtyřicátých letech minulého století ještě kontrolovala padáky a stříkala barvou trupy letadel v továrně Radio Plane, a v padesátých letech už patřila k nejslavnějším hollywoodským hvězdám. Přesto ale spokojená nebyla. Vadilo jí, že ji diváci i producenti mají za naivní blondýnu, která moc rozumu nepobrala a jejímž jediným cílem je dobře a bohatě se provdat. Přestože Marilyn tuto roli hrála i ve veřejném životě, v soukromí se zabývala filozofií a zahradní architekturou. Obdivovala Abrahama Lincolna, hltala New York Times a Wall Street Journal a četla Emersona, Sandovou nebo Joyceho. Studovala Stanislavského hereckou metodu, a dokonce se přihlásila k vyhlášenému pedagogovi Lee Strasbergovi. Toužila stát se uznávanou herečkou, avšak s každou další rolí se jí zmocňoval stále větší strach z vystupování před kamerou. Často byl strach tak velký, že nebyla schopná vyjít ze šatny a pracovat. Svou úzkost zaháněla nejrůznějšími barbituráty, které však otupovaly její smysly do takové míry, že nedokázala natočit jediný kloudný záběr. Když se k jejímu strachu přidala nespavost, gynekologické problémy a několikeré zklamání v lásce zakončené aférou s bratry Kennedyovými, byl koktejl zkázy hotov. Marilyn se postupem času stávala více závislou na barbiturátech. Během jediného dne byla schopná spolykat až dvacet tablet Nembutalu či jiných prášků na spaní a stávala se vůči nim imunní. Proto prášky často nebezpečně kombinovala. Tento smrtící koktejl se jí stal osudným 4. srpna 1962.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2021 , RadioservisOriginální název:
Goddess : The Secret Lives of Marilyn Monroe, 1999
Interpreti: Vasil Fridrich
více info...
Přidat komentář
Po téhle knížce jsem vždycky prahla a konečně je tu i v té audioknižní podobě. Nevím, jestli je to kniha pro každého, spíš bych řekla, že je to pro fandy Marilyn, kteří znají tu dobu, ty poměry, lidi kolem, film, kulturu, politiku atd. Marilyn byla nádherná ženská a skvělá herečka, ale jako člověk musela být opravdu nesnesitelná, nevypočitatelná a sobecká. Přesto si nezasloužila takový konec, ale kdo ví, jestli by tím samým způsobem mohla pokračovat dál. Kniha plná informací, krásně načtená a jedna z těch, kterou si rádi přečtete/poslechnete znovu. Pan Fridrich a Marilyn za to opravdu stojí.
Dokonce se objevila pravděpodobná verze toho, "co se dělo poslední den a noc jejího života." A nevypadá to ani tak moc neuvěřitelně.
Roky předtím se potácela mezi touhou po mateřství, skutečném herectví, všeobecné vzdělanosti a faktem, že ji spousta lidí měla za jednoduchou pipinu.
Nesmíme ovšem zapomínat na její matku a babičku postižené duševními chorobami - předem jasná cesta?
Na mě působila divně - že se o všechno a všechny snažila až moc a pak to nezvládla. A prášky byly řešení...
POSLECH AUDIOKNIHY
Máte-li rádi tuto rozporuplnou ženu vřele doporučuji k poslechu či četbě. Autorovi se velice dobře povedlo zachytit onu křehkou a pochybující holčičku, která se skrývala uvnitř této oslnivé ženy. Byť navenek zářila jako jasná hvězda, uvnitř pomalu ale jistě zhasínala, až ve svých 36 letech zhasla úplně. Otázkou zůstává – muselo to být skutečně tak? Krásná audiokniha ozvláštněná úryvky písní, které zpívá samotná Marylin.
Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.
Skutečná podoba života Marilyn vzhledem k hereččtiným poruchám osobnosti a dalším psychiatrickým diagnózám (léčila ji i Anna Freudová) nám zůstane navždy zahalena tajemstvím, Marilyn podle všeho trpěla i velmi rozvinutou bájnou lhavostí, tedy její sdělení je třeba brát s rezervou. Ovšem pro bulvár je to téma jako dělané. Nicméně bez oněch histriónských a dalších poruch by se zřejmě velké divy divami nikdy nestaly...
Pred zdokumentovaním tejto knihy vraj Anthony Summers vykonal rozhovory s okolo 600 ľuďmi, ktorí mu podali výpovede o neznámych pravdách v živote geniálnej, ale problémovej Marilyn. Za azda najcennejšie svedectvo považoval prístup k záznamom jej posledného psychiatra, ktoré vrhajú svetlo na Marilynu problémovú psychiku a jej závislosť na liekoch.
Ťažko povedať do akej miery sú tieto svedectvá pravdivé, aby sme ich nepovažovali za konšpiračné špekulácie, ale kniha je napísaná veľmi pútavo.
Možno to rúško tajomstva, ktorým je zahalený život, ale najmä smrť ospevovanej Marilyn dodáva knihe aj na čitateľskej atraktivite.
Knížka zajímavá a navíc mě zaujal překlad - v dobrém, některá slova, která jiní překladatelé řeknou tak nějak podivně, mi tam skvěle sedla.
Audiokniha občas s nějakou nečekanou výslovností, ale prostě mě to zajímalo a celkově se líbilo.
Knihu jsem poslouchala jako audio knihu. Na poslech byla velmi příjemná a příjemně utíkala. Často se však informace opakovyly, proto jedna hvězda dolů.
Nevím do jaké míry to je přesné a jak dalece se biografie drží pravdy. Každopádně se mi to čte velmi dobře a Marilyn patří mezi moje oblíbené herečky, takže jsem si o ní ráda něco přečetla. Knížka je napsaná poutavě a na vyplněný volného času, proč ne? Úplnou pravdu se stejně nikdy nedozvíme, vždy bude něčí život do určité míry nepřesně podaný, plný dohadů a spekulací. I když bych se ráda dozvěděla, jaký život MM žila, některé události zůstanou už napořád utajené, zamlčené, poupravené. Co naplat? Hodnotím čtivost a zábavnost knížky.
Kniha je plná blábolů, nepřesností a nesmyslů. Summers se vyžívá jak jen může....misty až nechutné, jedním slovem brak!
Velmi povedený životopis jedné z největších ikon 20. století. Anthony Summers nechává čtenáře nahlédnout do života krásné, komplikované a nešťastné mladé ženy. Vychází přitom z oficiálních a podložených informací, ale zároveň velmi pečlivě a nezaujatě prostřednictvím řady rozhovorů ověřuje (nebo naopak vyvrací) nejrůznější hypotézy, které se vyrojily během života, nebo až po smrti slavné herečky. Celkový obraz ještě dotváří poutavé vykreslení kontextu – nechybí nastínění doby, v níž se odehrával život Marilyn, stejně jako vylíčení praktik filmových studií, a například i mezilidských vztahů v polovině minulého století. Na knize nejvíce oceňuji právě fakt, že se autor snaží o co nejobjektivnější zobrazení života legendární MM, aniž by ji soudil, nebo podsouval čtenáři konkrétní názor. Menší množství fotografií mi nevadilo, myslím, že kniha vznikla za jiným účelem, než ukazovat známé fotky Marilyn. Kdo si chce prohlédnout fotografické materiály, navíc dnes najde řadu jiných zdrojů. Kniha se mi velmi líbila a všem doporučuji.
... s exkluzivitou magického monogramu. Ostře sledované křivky byly oděny do slavných, atraktivních iniciál, mimo prachové peřiny hollywoodských glorií. Rozvázaná stuha múzy stříbrného plátna. Odložená líčidla jáství. Sousoší dokonalého povrchu, tvář děsící se zoufalství citů uvnitř vyražených. P(r)ohlédnutí zblízka do chůze soukromí, do otevřené rány ve ztraceném ráji. Zaklínač protokolu "svaté země" tělesné magičnosti. Fata morgana modly vládnoucí duší bulvárního žurnálu, přijímající a rozdírající její pravé já, jež je upíjeno falzem zotročení po perfekcionismu. Tajemství polibků viaduktu úspěchů Marilyn a stesků nitra Normy Jeane. Bohyně atraktivity, skica chřadnoucího snu, adorovaná plakátová silueta tančí ve střízlivé i opilé show, hodna nepřístupné derniéry moviestar. Lože iluzí světel filmové nesmrtelnosti, které nelze přenést na plac skutečného světa. Entrée mýtu, který nelze napodobit, nelze odřeknout. Vášeň křupe pod nohama. Načančaná kočka společenská žene k nouzovému východu svůj dravě sametový sex-appeal.
Povedená kniha, velmi dobře se četla a přestože je to řada let, co jsem ji četla, názory autora s ním sdílím dosud.
Jde poznat,že kniha byla napsaná v roce 1985 ,například tvrzení že v nedokončeném filmu Something's Got to Give hrála hrozně atd. není pravda jak se může každy přesdvěčit na youtube v dokumentech o Something's Got to Give
Komplexný životopis MM so všetkým, čo bolo do roku 1985 oficiálne podložené. Mladosť, manželstvá, filmovačky i excesy. Na takú filmovú MEGASTAR veľmi málo fotografií.
Autorovy další knížky
1993 | Konspirace |
2009 | Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe |
2003 | Richard Nixon - Arogance moci |
Počúvala som audioknihu. Keby som ju čítala, asi by som ani nedočítala. "Niekto to rád horúce " bol môj obľúbený film a Marilyn bola v tom filme naozaj krásna. Vedela som, že mala problémy s alkoholom a užívaním liekov. Napriek tomu sa mi páčila. Po vypočutí knihy mi z oslňujúcej Marilyn ostala len psychicky chorá troska, ktorá svojimi psychickými problémami otravovala ľudí okolo seba, ktorí to kvôli jej kráse a popularite znášali.