Boj o České Budějovice v letech 1618 - 1619
Tomáš Sterneck
Na počátku 17. století dávali reprezentanti předního jihočeského královského města Českých Budějovic ostentativně najevo, že jejich obec ztělesňuje jeden z pilířů katolicismu v nábožensky rozštěpeném království. Koncem června 1618, nedlouho po vypuknutí povstání evangelických stavů, přitáhla k Budějovicím několikatisícová armáda pod velením Jindřicha Matyáše Thurna. Začal tím bezmála rok trvající boj o strategicky významnou pevnost při soutoku Malše s Vltavou. Větší roli než ozbrojené střety sehrála v tomto zápase diplomacie. Vedle vyjednávání městských představitelů s obléhateli se odbývaly pozoruhodné konfrontace uvnitř obce, mezi stoupenci bezvýhradné věrnosti habsburské dynastii a příznivci kapitulantské politiky. Výsledek budějovické kampaně z let 1618-1619 pak zásadně ovlivnil dění v celých Čechách na počátku třicetileté války.... celý text
Přidat komentář
Události, které zásadně ovlivnily neúspěch stavovského povstání, se tu odvíjí ve stručných kapitolách a napínavě se skládají jako dějství v divadelní hře. Autor se soustředí na hlavní dějovou linku celého diplomaticko-vojenského dramatu. Občas bych ocenil větší detailnost (např. jak moc jsou dobové veduty zobrazující obléhání přesné? Jak vypadalo provizorní opevnění? Jaké jsou archeologické nálezy z té doby v okolí města?...), ale je mi jasné, že prokreslenější střípky bych asi našel v textech ze seznamu literatury. Nejde tedy o vyčerpávající shrnutí, ale spíš o náčrt hlavní logiky událostí. Trochu mi nicméně chybí celkové zhodnocení významu boje o Budějovice pro další vývoj směřující k Bílé hoře, případně i náhled postoje budějovických v kontextu širších dějin tohoto jihočeského "vždy věrného" královského města. 90%
Štítky knihy
třicetiletá válka (1618-1648) České Budějovice
Autorovy další knížky
2017 | Smrt budějovického hejtmana |
2019 | Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství |
2019 | Čas krkavčích hodů |
2009 | Mezi měšťany a šlechtou |
2014 | Čtrnáct mučedníků pražských |
Je neuvěřitelné, že existuje celá edice, zabývající se jen Třicetiletou válkou. Když se dívám na různé její díly, jsou to ale jednotlivosti (Bitva na Bílé hoře 8. 11. 1620; Dobytí Plzně 1618; Bitva o Prahu v roce 1648, Bitva u Lützenu 16. 11. 1632...), které těžko dají dohromady onen obraz Útrap a hrůz třicetileté války - jak se celá edice jmenuje. (To je docela jednostranné pojmenování, stejně legrační asi jako kdyby se jmenovala propagandisticky Sláva a vítězství třicetileté války...)
Nicméně jednotlivost, tato o Boji o České Budějovice, je roztomilým klenotem. Vznikla na základě značného historického materiálu a čím hlouběji se člověk noří, tím má pocit, že se celého boje nějak účastní. Už jen ty názvy kapitol (Nezamčená branka a teatrální zúčtování s kapitulantstvím, Přeplněné město a ostrý jazyk Doroty Aulnerové, Aféra Kristiána Weissbacha...) ukazují, že se jde v líčení skutečně krok po kroku a to do nejmenšího detailu. Nesouhlasím s předpisateli, že je to stručná kniha - je to velmi podrobné a detailní osvícení jedné epizody válečnictví, ze kterého vystupuje předmět konfliktu, konkrétní postavy, masakr v Záblatí nebo statečnost a zrada konkrétních českobudějovických měšťanů. Ano, na malém formátu textu i knihy (pečlivě graficky doprovozené a vyvedené), se odehrává drama o interpretaci Rudolfova Majestátu, katolická zanícenost a pevnost ve víře královského města, kterou se bránila stavovskému vojsku, a která se mu politicky "vyplatila", když se v rámci rekatolizace začaly rozdávat odměny. Stejně tak lze knihu číst jako příběh o zatvrzelosti a katolická zanícenosti, až slepotě města, která ale byla politickým kalkulem, protože tušilo, že po vítězství císařské strany se budou rozdávat prebendy - což se stalo.
Takže já sice malou knihu, ale o velkém konfliktu, ve kterém jde o to, na kterou stranu se člověk postaví, velmi cením a jsem rád, že jsem si ji přečetl.