Bojiště Afghánistán
Jiří F. Šiška
Podtitul: Sovětsko-afghánský válečný konflikt 1979-1989 Jedná se o publikaci z oboru literatury faktu, která poutavou formou podchycuje válečný konflikt z dob sovětské intervence v Afghánistánu. Kniha je koncipována jako ucelený pohled na vývoj tohoto konfliktu od samotného začátku války v roce 1979, až do úplného stažení sovětských jednotek v roce 1989. S ohledem na mimořádný čtenářský zájem byla publikace doplněna o další informace a materiály. Jedná se o statistické a faktografické údaje o počtu ztracené letecké techniky a další relevantní údaje, dobové fotografie nasazené vojenské techniky a protagonistů událostí. Přední odborník na ruskou problematiku – známý český novinář a komentátor rádia Český rozhlas Libor Dvořák uvádí: Všechna tato fakta přehledně shrnuje a s vydatnou podporou moderních ruských historických pramenů pojmenovává a vysvětluje Jiří F. Šiška v knize, již právě otevíráte: počínaje důvody tohoto posledního sovětského vojenského vpádu na cizí území (a to nejen pochýleně politickými, ale i pragmaticky ekonomickými) a konče příčinami, jež mohutný vojenský kontingent jednoduše řečeno odsoudily k porážce. Dílo mistrovským způsobem spojuje a kombinuje rovinu dějinnou s příběhy konkrétních lidí. Podrobně jsou popsány způsoby a zvláštnosti vedení boje s mudžáhedíny, specifika terénu, používaná vojenská technika atd. Rovina čistě lidská přibližující osudy konkrétních účastníků tohoto konfliktu (velitele a vojáky) jež je zasazena na pozadí konkrétních historických událostí. Dále se také zaměřuje na omyly a chyby, kterých se Sovětská armáda dopouštěla. Podrobně jsou přibližovány nástrahy, krutosti a nálady vůči cizím vojákům, stejně tak jako chování samotných Afghánců v boji. 2. rozšířené vydání... celý text
Přidat komentář
Je to už víc jak 10 let, co jsem knihu četl, ale mám ji uloženou v paměti jako velmi přehledný a ucelený průvodce touto válkou rok po roce.
Ve srovnání s Prokletá válka - Afghánistán - moskevský Vietnam od stejného autora je Bojiště Afghánistán ucelenějším přehledem tohoto konfliktu bez beletrizujících zabrouzdávání do vzpomínek jednotlivých vojáků. Jiří Šiška popisuje hlavní události rok po roce, tudíž je možné sledovat jak vojenský, tak i politický vývoj situace během téměř celé jedné dekády.
Jak zmiňuje komentář níže, někdo může shledávat překážku, co se čtivosti týká, v množství technických dat. Musím souhlasit. Avšak pro mě, coby osoby preferující celkový obraz dění a nebazírující na tom, v jaké oblasti se nacházelo kolik jakých jednotek (tudíž laika, nikoli historika), nejde o zásadnější vadu na obecném dojmu z knihy. Ano, jednoduše jsem některá data přeskakoval.
Je zajímavé, že autor použil jak v dané publikaci, tak v Prokletá válka - Afghánistán - moskevský Vietnam zcela identickou obrazovou přílohu, zřejmě z vlastního archivu. A opět musím souhlasit s komentářem Tomas@S. Fotografie nejsou valné kvality. Na druhou stranu, jedná-li se o původní, nevylepšené, záběry přímých účastníků, dodává to knize větší náboj autenticity.
Osobně považuji Bojiště Afghánistán za slušný pokus o přiblížení složité situace v zemi mezi lety 1979-1989 určené tzv. neodborné veřejnosti. Což je většina z nás.
Jiz delsi dobu jsem hledal nejakou dobrou knihu, kde bych se dozvedel vice informaci o sovetske invazi do Afganistanu. Bohuzel neni u nas z ceho moc vybirat. Tak jsem byl rad, ze jsem v knihovne nasel toto pojednani o historii celeho konfliktu. Kniha podrobne prochazi celou historii rok po roce, od politicko-vojenskeho prevratu az po ukonceni valky. Autor uvadi mnoho technickych dat ohledne poctu vojaku a techniky. Zejmena se zabyva roli sovetskeho letectva, zvlaste vrtulniku. Vedle toho detailne lici i mnohe konkretni bojove akce. Kniha je doplnena i fotografiemi zejmena bojove techniky a schematickymi mapami ilustujicimi polohu bojist. Po fakticke strance je autor velmi detailni a informaci je opravdu uvedeno hodne, bohuzel me zklamala literarni stranka knihy. Necetlo se mi to zrovna snadno, chvilemi jsem se ztracel v mnoha technickych faktech a pri liceni nekterych udalosti se autor nevyjadruje uplne jasne. Take kvalita fotografickeho materialu je nedobra. Proto nedavam moc vysoke hodnoceni a zkusim si najit jeste nejakou jinou ctivejsi publikaci na toto tema.
Afghánistán je sovětský Vietnam. Marná snaha něco získat. Na počátku byla snaha o změnu režimu, vcelku se i dařilo, i když za hodně vysokou cenu. Pak to šlo do kopru. Kniha má hlavně statistickou hodnotu o hlavních událostech, jednotkách, výzbroji. Postrádal jsem více událostí, situací, příběhy o lidech. Ve stručnosti lze říct, že za nezdarem SA stojí trio: Masúd - Stinger - ekonomický úpadek doma. Obecně platí, stejné chyby a stejná hloupost a naivita velení. Jak čas plyne, člověk se nemění.