Bouřlivá oblaka

Bouřlivá oblaka
https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79898/bourliva-oblaka-79898.jpg 4 11 11

Autobiografické vzpomínky čs. letce sloužícího během druhé světové války v britské Royal Air Force. Autor knihy se narodil 23. srpna 1919 v Jiříkovicích u Brna. Již od časného mládí toužil létat a láska k letadlům se tak stala jeho osudem. První starty si vyzkoušel na Moravě, pak létal nad Afrikou a později za války ve stíhacím spitfiru nad Anglií a Evropou. Od ledna roku 1945 nosí Záslužný letecký kříž DFC, ale ani jedno z nejvyšších britských vyznamenání mu nezabránilo znovu a znovu usedat do pilotního kokpitu. Dnes žije v anglickém Farehamu. Význam Liškutínovy knihy je rovněž v tom, že nekončí rokem 1945, ale líčí i průběh komunistického února 1948, druhý autorův únik z vlasti a další osudy rozeného letce. Pozoruhodná jsou i autorova Post scriptum, ovlivněná jeho nesmírně silným vztahem k rodné zemi. Dá se tvrdit, že v životě M. A. Liškutína dominovaly dvě velké lásky - létání a rodná země. Velmocenské hry dějin ovlivnily letcův život tak, že lásky někdy stály pospolu, jindy proti sobě.... celý text

Přidat komentář

pkovarik
24.09.2024 5 z 5

„Co se mne týče, mohu jen říct, že jsem tam byl. Neznal jsem ani strategii, ani taktické úmysly našich šéfů. Pro mne to byla běžná činnost v rámci požadované služby. Bylo to tedy úplně logické a srozumitelné: dělat, co se dá, i zemřít, bude-li to nutné. Byl to příkaz vlastenecké povinnosti v boji za svobodu národa.“

Pěkná knížka vzpomínek československého letce v RAF. Pilotem chtěl být od svých klukovských let a šel si neústupně za svým. M. A. Liškutín popisuje svou cestu z Brna do RAF, svou zastávku ve fr. cizinecké legii, náročný a dlouholetý výcvik, vzpomíná na své působení v Anglii a u 312. stíhací perutě.

Navzdory pochmurné době je ze stránek knížky cítit optimismus a víra ve vítězství, rozhodně může být inspirující povaha Liškutína, který si příliš nestěžoval a věci bral takové, jaké jsou, a snažil se z nich získat maximum pro své sebezdokonalení. Pro někoho může být inspirující i jeho nefalšované vlastenectví a ochota přinášet oběti (ať už ve válce, ale třeba i v nezištné výchově nových pilotů v poválečném Brně).

Zajímavý je popis poměrů na různých základnách RAF, ale také vykreslení atmosféry doby po válce, kdy přebírali otěže komunisti. Liškutín je od prvopočátku (ještě v době před válkou) považoval za falešné proroky a ve své podstatě za nepřátele svobody. Také kvůli nim odešel na poslední chvíli do Anglie... ale to už bych možná prozrazoval část z jeho osobitého vyprávění.

Hospodyňka
19.02.2018 5 z 5

Dnes odešel do nebe, tak blízko svým milovaným oblakům. Jsem pyšný, že pocházel z mé rodné vesnice.


tomash
20.01.2017 5 z 5

Pan Liškutín nepodléhal pesimismu ani v nejtěžších chvílích druhé světové války. Nenaříkal si na strasti života a vždy se snažil vidět svět lepší. Jinak řečeno: poloprázdná sklenice, bude vždy, u pana Liškutína, poloplná.
Proto se jeho knihy moc dobře čtou.
Kniha Bouřlivá oblaka je z válečného období, ale nečekejte divoké honičky po obloze, kdy střelný prach dráždí v nose. Autor je v první řadě letec a z knihy je cítit láska k létání. Zná kladné i záporné stránky různých typů letadel té doby a s nadšením přijímá možnost si zalétat na novém typu letadla.
Kniha mapuje život letce M.A.Liškutína do roku 1948.