Božena
Hana Wlodarczyková
Jaká ve skutečnosti byla první dáma české literatury? Román na motivy úspěšné televizní minisérie oceněné Českým lvem představuje jinou Boženu Němcovou, než jakou známe ze školních učebnic. Hlavní linii tvoří vášnivý a v mnohém nešťastný vztah talentované a svobodomyslné ženy s o patnáct let starším úředníkem Josefem Němcem. Kniha nabourává černobílé vnímání Boženy jako oběti a jejího muže coby tyrana. Autenticky líčí Boženin milostný život, který byl z pohledu veřejnosti v polovině 19. století společensky nepřijatelný. Obrazu skutečné Boženy Němcové však neškodí. Podává zprávu o touze citlivé a inteligentní ženy po svobodě a po dokonalé a ničím neomezované lásce za časů rakouské monarchie. Příběh je zabydlen reálnými postavami vlasteneckých buditelů – spisovatelů, novinářů, lékařů, kněží – i obyčejných lidí a přelévá se z měšťanských salonů v Praze či Litomyšli do divoké šumavské a slovenské přírody či do bukolické krajiny Ratibořic a České Skalice. Krásně ilustruje, za jakých okolností některé texty Boženy Němcové vznikaly, např. její pohádky, Babička, Obrazy z okolí domažlického… Čtenáře přitom napadne, co všechno mohla mimořádně nadaná a neohrožená žena dokázat za příznivějších životních podmínek a kdyby už v 41 letech nepodlehla vážné nemoci.... celý text
Literatura česká O literatuře Historické romány
Vydáno: 2023 , Supraphon (Editio Supraphon)Interpreti: Vojtěch Dyk , Tatiana Dyková
více info...
Přidat komentář
Úchvatná kniha. Dechberoucí příběh spisovatelky, která je díky této knize také obrovskou osobností. Nemohu říct, že by mi byla sympatická, ale rozhodně už pro mě není jen velikánem české literatury. Bída, ve které žila, život, který žila je mi najednou blízký, srozumitelný a autorka svým pojetím, udělala z Boženy Němcové osobnost, která své dílo vykoupila svým životem. Co mě asi zasáhlo nejvíc, je to, že ho nevykoupila jen životem svým, ale také životy svých blízkých.
Božena Němcová je moje celoživotní literární láska. Tahle kniha patří mezi ty lepší, které jsem o ní přečetla. Hlavní téma jejího života byla svoboda a té podřídila vše.
(SPOILER)
Božena Němcová je považovaná za první významnou ženu české literatury. Nalákala mě na ni Tatiana Dyková. Ta audioknize propůjčila hlas, který se k Boženě skvěle hodí.
V knize se postupně dozvídáme vše o Boženy životě. Vyrůstala v obyčejné rodině, kde ji doslova donutili k sňatku s Josefem Němcem. Ten byl rescipientem finanční stráže. Jeho profese obnášela časté stěhování a také problémy. Byl pod neustálým dohledem.
Božena byla od malička jiná než ostatní ženy. Chtěla číst a psát. Po manželství a dětech netoužila. Nakonec se však podvolila a porodila svému muži tři syny a jednu dceru. I během náročné péče o ně si našla čas na to, co ji bavilo. Psala, setkávala se s důležitými lidmi a snažila se být dobrou mámou.
Bohužel její život nebyl jednoduchý. Žila dlouhodobě v chudobě. Trpěla závažnou nemocí. Navíc byla záletnická. Její muž
vše snášel. Každou krizi se snažili ustát. Cítila jsem mezi nimi zvláštní pouto, které podle mě nikdo z venku nedokáže příliš pochopit. Doba, ve které žili byla náročná.
Příběh se mi moc líbil. Hltala jsem každé slovo. Boženu si určitě pořídím i v knižní podobě. Vřele doporučuju všem milovníkům klasiky.
Oblíbené věty z knihy:
Srdce se nedá jen tak oklamat.
Matka spoustu svojí tíže svěřuje papíru, aby se jí ulevilo.
Vrátila se do svého světa. Soustředěně píše.
Nemá ráda, když ji při psaní někdo vyruší.
Že jde vlastně o přepis televizní minisérie, jsem zaregistrovala až někde ve třetině knihy. Tím pádem mě nemělo ani moc co překvapit. Ale knížka se čte dobře a ačkoliv je celkem obsáhlá, děj ubíhá.
Myslím, že jak seriál, tak kniha udělaly významnou práci v náhledu na Josefa Němce. Ve škole jsme se dozvěděli maximálně to, že byl o dost starší, a že s ním byla Božena nešťastná. Ve skutečností to byl on, kdo se vlastně zasloužil o její přerod v zapálenou vlastenku. Božena samotná mi není příliš sympatická. Na mě byla až příliš lehkovážná, s hlavou v oblacích, nepraktická. Být jejím manželem, asi bych vyskakovala podobně jako Josef Němec. Ti dva se k sobě prostě nehodili, a přesto se díky nim oběma zrodila Spisovatelka.
Skvělá kniha o životě velké české spisovatelky Boženy Němcové. Je znát, že jde o sepsání na základě filmu, stylistika je jednoduchá a některá místa by si zasloužila hlubší propracování, ale já si brzy zvykla a tento styl mi nijak nevadil. Vzhledem k tomu, že "Božena" je jediným beletristicky zpracovaným životopisem o Němcové, přikláním se ke všem pozitivům, která ve mně kniha vyvolala:
- popsala osobnost Boženy především jako odhodlané a smělé ženy,
- spojila jednotlivé úseky Boženina života s jejími díly,
- ukázala v jiném, lidštějším světle Josefa Němce,
- provedla salony, plesy i chudými komůrkami,
- setkali jsme se s řadou jiných známých osobností,
- citově na mě působila,
- byla čtivá a stránky rychle ubíhaly
Kniha se mi moc líbila. Seriál jsme nesledovala, proto jsem konečně lépe pochopila různé souvislosti. Božena neměla jistě zcela pozitivní vlastnosti, ale velmi milovala svoje děti a byla hodně nadaná. Dokazují to její nádherné knihy plné citu a emocí. Někdy mě až trochu rozčilovala , jak byla rozmazlená a sebestředná. Je otázkou, zda její vzdor byl jen následkem vnuceného manželství, nebo to byla její povaha. Díky manželovi se ale začala zabývat češtinou a stala se celou duší vlastenkou. Ona i její muž byly rozporuplné osoby.
V minulosti jsem viděl seriál BOŽENA, který se mi líbil a rozhodl jsem se přečíst také knihu, která vychází z námětu a scénáře stejnojmenného seriálu. Kniha se mi také líbila. Pokud vás zajímá život a dílo Boženy Němcové, v této knize se dozvíte hodně informací.
Když se vysloví Božena Němcová, tak si myslím, že každému čtenáři naskočí na mysl kniha BABIČKA. Knihu jsem četl dvakrát a líbila se mi (naposledy v roce 2009). Rovněž se mi líbily také filmy. Časem bych se chtěl k této knize znovu vrátit. Mám rád také autorčiny povídky a časem bych si rád přečetl také pohádky, které autorka napsala.
Je známo, že autorka měla milostné pletichy s řadou mužů. Péče o domácnost a rozumné hospodaření nebyly její silnou stránkou. Dokonce odmítla místo ředitelky vyšší české dívčí školy, a přitom potřebovala nutně peníze. Josef Němec byl velmi výbušný muž, o 17 let starší než Božena Němcová. Líbil se mi jeho zápal pro češství a díky tomu se Němcová začala více zajímat o češtinu. Neustálé stěhování z jednoho města do druhého muselo být určitě vyčerpávající, ale díky tomu Božena Němcová poznávala různá města, zvyky a tradice jejich obyvatel a na základě těchto poznatků psala povídky. Manželství Němcových bylo velmi bouřlivé. Božena Němcová se dožila poměrně nízkého věku.
Kniha obsahuje PROLOG, medailonky Josefa Němce a dětí Němcových a PODĚKOVÁNÍ.
Možná je psána tak trochu scenáristicky, ale mně to vůbec nevadilo. Doba, v níž Božena žila a tvořila je jedním z mých nejoblíbenějších historických období. Všechny ty zajímavé osobnosti, kterými byla obklopena jsou pro mě dokonalou dobovou kulisou. A v neposlední řadě je zde sama Božena, žena, která se možná narodila ve špatné době, v době, která ji v mnohém dusila, neumožnila jí se naplno prosadit.
Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.
Román o první české spisovatelce, která se stala legendou.
Kniha vznikla na základě úspěšné televizní minisérie. Autorka v ní představuje Boženu Němcovou jinak, než znáte ze školních lavic. Líčí zde její vztah k manželovi, který nebyl vždy jen černobílý. Díky jejich korespondenci nahlédneme do jejich života, jaký skutečně žili, nebo jak ho pravděpodobně mohli žít.
Silná žena, která se nenechala spoutat tehdejší společností a pravidly. Žít živelně a nespoutaně, poznávat lidi, příběhy, lásky, a nejen sedět doma a starat se o děti. To byla Božena. Navíc v nelehké době, kdy se Češi snažili o to, aby opět byla slyšet čeština, hlavně ve školách.
Kromě samotné Boženy v knize potkáme další skutečné vlastenecké buditele – spisovatele, novináře, lékaře a kněží. Dostaneme se z Ratibořic do Prahy, ale i do Litomyšle, do jižních Čech i na Slovensko. V knize se dozvíme, kdy a jak psala Božena svá slavná díla a uvědomíme si, čeho všeho by byla schopna, kdyby měla jen o trochu lepší podmínky.
Televizní sérii jsem samozřejmě viděla, ale i tak jsem si knížku nutně potřebovala přečíst. Bála jsem se, aby mě to bavilo, když už vím, o co tam jde, ale zbytečně. Kniha je čtivá, je tam více než v minisérii, je to podáno jednoduše a přehledně. Knížku jsem četla s chutí, a i když jsem věděla, o čem to celé je, kolikrát jsem četla celá napnutá a hltala jsem stránku za stránkou, abych se dozvěděla, jak to bude dál.
Obecně moc ráda čtu knihy o silných ženách a zbeletrizované životopisy, tato kniha mě tedy rozhodně nemohla minout.
S knihou mám však jeden problém, stejně jako u jiných, které jsou napsány podle filmu. Celou dobu jsem bohužel měla pocit, že čtu scénář. Jednotlivé obrazy popsané, jak do filmu. Díky tomu se na mě přeneslo málo emocí, nedostala jsem se do hloubky příběhu.
Ale i přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a rozhodně Vám ji mohu s klidným svědomím doporučit.
Božena Němcová pro mě byla vlastně jen „Babička“. Odpor s nímž jsem musela na základní škole povinnou četbu číst ve mně převládal i na další tvorbu a přecházel i na BN samotnou. Až když ČT přišla s minisérií, mě tato žena začala trochu více a blíže zajímat. Bohužel se opět potvrdilo, že nejsem televizní (seriálový) typ a sérii jsem nedokoukala. Až když jsem náhodou narazila na knihu paní Wlodarczykové jsem se zaradovala. A ano, to je to pravé. Konečně mohu prožít s BN téměř celý její život. Zjistit proč Babičku a další díla sepsala. Jak žila, jak se měla a o čem snila. Žila v nelehké době. V nelehké době pro ženu, a pro ženu její velikost, myšlenek a cílů v době hodně těžké. Její muž byl stejně velká osobnost. Ostatně proto si myslím, že spolu ti dva vydrželi celý život. Byť spolu občas bojovali. Oba dva ke vztahu přistupovali s jinými vizemi, plány a představami. Němec si myslel, že si Báru ochočí, podmaní. Že, když jí materiálně zajistí, ona mu dá domov, děti a bude mu ozdobou. Ona zase, že jí dá volnost, svobodu a že ji přijme takovou jaká je. Oba se však v představách zmýlili. Dlouho jim trvalo, než si to uvědomili a než zjistili, že se s tím musí naučit žít, milovat se a respektovat. Že ani jeden nebude jiný. Někdy mě napadá, zda by Božena Němcová v dnešní době byla Boženou Němcovou? A nebo kým by vlastně byla.
Asi mě její příběh a tato kniha nepřiměly zkusit Babičku přečíst (a dočíst) a nebo zkusit jinou knihu. Nicméně před ní skláním a paní Wlodarczykové děkuji.