Bratrstvo tajných hrobů
Luboš Valerián , Viktorín Šulc
(Kriminální případy, které šokovaly republiku) Plukovník Valerián pracuje od roku 1988 na problematice, zabývající se násilnou trestnou činností, tedy především vraždami, na území severní Moravy. Některé z jeho případů ovšem získaly pozornost celorepublikových médií - ať už pro mimořádnou brutalitu pachatelů (na Valeriánově kontě je několik doživotně odsouzených vězňů), či kvůli mobilitě zločinců, kteří předtím vraždili na jiných místech republiky. Kniha vyprávění a vzpomínek plk. Valeriána zachycuje dvacet různých případů, členěných do tématických kapitol. Jako příslovečná červená nit jimi prochází kariérní a profesní vzestup kriminalisty, od typického začátečníka, vypomáhajícího zkušeným kolegům, přes první velký případ až po šéfování „mordpartě“. Vzhledem k profesi vypravěče a jeho životním zkušenostem má kniha exkluzivní charakter. Mimořádnou zajímavost pak pro čtenáře nabízejí mj. Valeriánovy osobní zážitky s různými typy vrahů, se kterými během přípravného řízení strávil dlouhou řadu hodin.... celý text
Přidat komentář
K téhle knize snad ani není co říci. Každý, kdo se zajímá o kriminalistiku, by ji měl mít ve své knihovně na čestném místě. Při čtení je cítit, že případy, na které pan Valerián vzpomíná, nejsou pouhým vyprávěním a popisem událostí. On je znovu prožívá, cítí. Znuvu uvažuje nejen nad fakty a výsledky pátrání, snaží se vcítit do pocitů pozůstalých, ale také odhalit podněty a důvody těch, kteří čin spáchali. Kde se staly chyba a zda se něco nedalo udělat při vyšetřování jinak. Jak říkám - těžko popsat. Přečtěte a úsudek si udělejte sami. Každopádně doporučuji a ještě jednou doporučuji.
Viktorín Šulc - záruka kvalitní krimi faktů !
Vzpomínky pana Valeriána jsou také velice hodnotné.
S panem Valeriánem jsem měla možnost setkat se v březnu tohoto roku na Knižním festivalu v Ostravě, kde byl přítomen na jedné z besed a v jejím průběhu pozván na pódium jako emeritní policista. Až dodatečně jsem se dozvěděla, že je autorem, resp. vypravěčem skutečných kriminálních příběhů z knihy Bratrstvo tajných hrobů, kterou jsem právě před chvílí dočetla. Některé z těchto příběhů jsem již znala, a to z různých krimi podcastů, některé pro mě byli novinkou. Hodnotit obsah této knihy hvězdičkami, vyjadřujícími jak se mi líbila, se mi docela příčí, proto to neudělám, ale jednoznačně byla zajímavá. Souhlasím s komentáři níže uvedenými, že si kniha zasloužila lepší redakci a korekturu. Co jsem na knize velmi ocenila, byly názory týkající se nedostatků české justice při posuzování výše trestů. A ještě jednu věc oceňuji, a to, že kniha vyšla v edici Victima, což znamená "oběť"...
"Všechna práva a nároky obžalovaného, jeho obhajoby, jsou náležitě opečovávány... Naopak zavražděný člověk je jen položkou, faktum bez vývoje. Jeho rodinný příslušník, přesně řečeno pozůstalý, má zase hodnotu jako případný svědek - jakmile skončí výpověď, nikoho už nezajímá. Je to nespravedlivé a je potřeba na to stále upozorňovat..."
Autor popisuje vyšetřování skutečných, většinou sexuálně orientovaných případů na kterých se jako kriminalista podílel. Všechny se staly na severní Moravě a jejich pachatelé byli dopadeni. Když si člověk uvědomí kolik se za každým skrývá lidské bolesti a utrpení, je to smutné čtení. O to víc je potřeba si cenit mravenčí práce vyšetřovatelů při odhalování podobných zločinů. Při čtení jsem měl často pocit že naše zákony dbají více na práva pachatelů než obětí a jejich pozůstalých. Každopádně pro fanoušky tohoto žánru zajímavé čtení.
Tato kniha je určena pro silné povahy. Děsivé, že se to stalo, že bohužel mezi námi žijí tak zlý lidé. Co je vede k tak ohavných činům. Dobře napsané. Opravdu doporučuji,ale pozor bude vám s z toho moc smutno.
Příběhy vyprávěné předním kriminalistou a upravené do literatury faktu spisovatelem, který se tím profesionálně zabývá vyprávějí o bestiálních činech na severu Moravy a ve Slezsku. Starousedlíci si mnohé případy pamatují a tak mají možnost si porovnat pohled kriminalisty se svými vzpomínkami. ˇČistá litera faktu - žádná beletrie!
Drsné, čtivé, trochu však chaoticky uspořádané. Nejvíc zajímavá pro mě byla, až jsem se divila sama sobě, byla poslední kapitola o tom tzv. "Kolinskem gangu" v čele s Biedermanem.
Drsné čtení. Psáno jednoduše, spíše popisně, bez větších spisovatelských ambicí, ale o to autentičtěji na čtenáře vražedné příběhy dolehnou.
Kniha by snesla trochu korektur, občas se opakují nějaká slova, sem tam dojde k záměně jmen.
Ničím nepřikrášlovaná realita kriminálních činů na severní Moravě. Některé případy jsou mediálně známá. Strohý až dokumentaristický styl vyprávění. Je zvláštní, ale mám pocit, že za stejný skutek byla před 89 rokem oprátka a po něm max 10 let.
Jsem z tohoto kraje, proto si některé případy dobře pamatuji. Např. Otu Biedermana jsem poznal osobně a musím s autorem v jeho názorech plně souhlasit. Celkově je to vlastně nepříjemné, ale svým způsobem fascinující čtení.
Je to přesně můj šálek kafe, skvěle se doplňují poznatky kriminalistů s výpověďmi doktorů a znalců. Obyvatel MSK kraje má ze čtení asi ještě trochu víc :))
Vynikající kniha, zhltl jsem za jeden večer. Zájemcům o problematiku lze jen doporučit.
Zavádí nás do světa skutečných kriminálních případů, které v 90. letech šokovaly Českou republiku.
Zločiny popisované v této publikaci se soustředí na severní Moravu a nabízí unikátní vhled do práce kriminalistů, kteří museli čelit neuvěřitelné brutalitě a lidskému zlu.
Publikace, která vyšla v rámci edice Victima nakladatelství Epocha, je rozdělena do čtyř hlavních kapitol, ve kterých je zachyceno 20 různých případů.
Luboš Valerián, bývalý vedoucí odboru obecné kriminality Severomoravské správy Policie ČR, nás knihou provází a přibližuje jednotlivé případy ze své kariéry.
S Viktorem Šulcem, známým autorem literatury faktu, vytvořili dílo, které si bere za cíl nejen popsat hrůzné činy, ale i poukázat na tíhu práce kriminalistů.
Valerián sdílí své osobní vzpomínky a názory, což knize dodává lidský rozměr. I přes značnou syrovost a brutalitu zločinů je text zpracován čtivě a srozumitelně.
Jedním z nejsilnějších momentů knihy je popis dvojnásobného vraha Vladimíra Bayera, který zabil i svou sedmiletou neteř, a případ Oto Biedermana, člena Kolínského gangu, který má na svědomí pět vražd.
Tito a další pachatelé nejsou jen anonymními postavami z kriminálních spisů, ale jejich motivace a činy jsou analyzovány a zasazeny do širšího kontextu.
Autoři nezapomínají ani na právní systém, který občas selhává, když někteří vrazi vycházejí na svobodu.
V knize najdeme nejen rekonstrukce zločinů a výpovědi z výslechů, ale i více než dvacet černobílých fotografií z míst činů, které navozují mrazivou atmosféru a zároveň zanechávají hluboký dojem. Ačkoli jsou fotografie černobílé, jejich dokumentární charakter ještě více zdůrazňuje realitu těchto tragických událostí.
Tato kniha je skvělým příkladem toho, jak lze literaturu faktu zpracovat čtivě a zároveň zachovat respekt k obětem a jejich příběhům.
Nabízí fascinující pohled na práci kriminalistů a ukazuje, jak těžké a mnohdy frustrující může být přivést vraha před soud.
Tato publikace si najde své čtenáře mezi všemi, kdo se zajímají o kriminální případy, kriminalistickou historii a temné stránky lidské povahy.