Buddha: Příběh osvícení
Deepak Chopra
Čtenář se prostřednictvím příběhu dozvídá o existenci a životě skutečné historické postavy. S princem Siddhártou se setkává už při jeho početí a provází ho obdobím dospívání a rozhodnutím opustit královský palác a pohodlný život. Z prince se stává chudý mnich Gautama dodržující přísné asketické praktiky, bojující s pokušeními a králem démonů Márou. Teprve díky pochopení omylu, že tělo a ducha je možné přemoci násilím, dosahuje osvícení a stává se Buddhou, tím, kdo procitl. Konec knihy je tak začátkem Buddhova duchovního vzestupu, šíření buddhismu a změn v duchovním životě celé Indie. Příběh je doplněn stručnými poznámkami o buddhismu.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2008 , Knižní klubOriginální název:
Buddha: A Story of Enlightment, 2007
více info...
Přidat komentář
Úžasně čtivý Buddhův životopis v románové podobě. Příběh člověka, který opustil pohodlný život plný přepychu, aby hledal smysl života, poznal podstatu utrpení a stal se osvíceným. Nemusíte být přímo buddhistou, abyste si v knize našli to svoje.
Zrovna dneska jsem tuhle knihu přečetla. Je to pár týdnů co jsem ji poprvé vzala do ruky. Přimělo mě k tomu odhodlání alespoň trochu směřovat k buddhismu, protože sháním něco co mi bude dávat smysl. První část kdy byl ještě Buddha princem Siddhártou mě to sice až tolik nebavilo, ale to co se stalo po tom to všechno překrylo. Nemůžu dát jinak než 5 hvězdiček. Protože ten pocit po přečtení je nepopsatelnej. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Naprosto mě dostaly ty Buddhovi slova, myšlení, to co všechno zažil.. Byl to prostě týpek!
Příběh je naprosto nádherně sepsán. Kniha mě uchvátila a po jejím přečtení mám ještě větší chuť prohloubit svoje znalosti ohledně buddhismu a pokusit se o meditaci.
Autorovy další knížky
2008 | Buddha: Příběh osvícení |
1993 | Léčení těla a mysli |
2005 | Anatomie zázraku |
1995 | Nesmrtelné tělo, nekonečná duše |
1994 | Vytváření hojnosti |
Velmi krásně napsaná kniha, která čtivým způsobem přibližuje legendární postavu Buddhy.
Jediná věc, která mě mrzí, že nevím, které události popisované v tomto románu se považují za fakta, která jsou o Buddhově životě známá a co je "jen" omáčka, kterou si autor přimyslel, aby knihu vůbec napsat mohl. (Nechápejte mě však špatně, mně se ta omáčka rozhodně líbila.) Překladatel na konci také zmiňuje, že některé věci popisované v knize nekorespondují se skutečnou podobou Indie v době života Buddhy, což dělá z této knihy o další kousek nereálný příběh.
Přesto bych nenechala nikoho, aby se tímto nechal od čtení knihy odradit a vřele ji doporučuji každému. Po přečtení už totiž při vyslovení slova "buddha" z mé mysli mizí obraz zlaté obrovské obtloustlé sochy a nahrazuje ho něco lidštějšího, opravdovějšího a přesto něco, co můžu obdivovat rozhodně více než tu sochu a co představuje.