Buddhismus a kvantová fyzika
Christian Thomas Kohl
Filosofie buddhistického učence Nágárdžuny může vést k osvobození od extrémních představ o skutečnosti, o něž se opírají nejen indické, ale i moderní způsoby uvažovaní. Christian Thomas Kohl se pouští do budování mostu mezi východní moudrostí a západní logikou, který už byl zahájen kvantovou teorií a jejími pohledy na podstatu fyzikální reality.... celý text
Přidat komentář
Na knihu jsem se těšil a měl v plánu si ji koupit, ale teď s odstupem času jsem rád, že jsem tak neučinil. To téma je strašně zajímavý, ale nevyužitý. Problémem knihy je v tom, že je místy až zbytečně přehnaně odborná, ale přitom vlastně klouže pořád po povrchu. Pokud chcete číst o spojení vědy a buddhismu, doporučím knihu od Dalajlamy jménem Vesmír v jediném atomu. Po dočtení ve mně převládalo takové lehké zklamání, ač kniha jako celek špatná není.
Konečně si někdo dal tu práci a propojil kvantovou fyziku s budhismem, konkrétně ponejvíce s Nágardžunou a jeho "ne toto, ne tamto" (Múlamadhjamakakárika -MMK). Jedno podporuje druhé. Tento opus předpokládá u čtenáře jakési základy filozofie (Platón, Descartes a jiní) a alespoň laický zájem o fyziku, nejlépe kvantovou. Jde o to, uvědomit si rozdíly mezi extrémními názory, které jsou základem západního myšlení (zda věc vzniká sama ze sebe, skrze cosi jiného, skrze obojí předešlé, nebo zcela bez příčiny - substancielně) a najít vhled, který je nad tím. Dle mého názoru tato kniha patří do ruky těm, kdo si roky lámali hlavu nad zenovými výroky, nad pochopením neduality, a nad vnitřním smyslem materiálních věcí, jevů, myšlenek, konceptů a sebe samých. Kdo prošli martýriem nechápání a občasných vnorů a pročetli stohy jiných filozofických a budhistických děl ale neporozuměli ke své spokojenosti a kteří v této cestě nenacházeli oporu v intelektu a vědě.
Spojení vědy a náboženství mě zajímá už déle a knihy s touto tématikou čtu ráda, a tak když jsem objevila tento titul, zajásala jsem. Ne však na dlouho. Nevím, zda je na vině i překlad, ale kniha je napsaná tak, že mě odradila na samém počátku. Složitá, plná cizích slov, a tím pádem nezáživná a nečitelná. Mám zkušenost, že i knihy s odbornou tématikou se dají napsat čtivě a srozumitelně pro širší okruh čtenářů. Tahle k nim bohužel nepatří. (Nehodnotím, protože jsem se prokousala jen asi 30 stranami.)
Jak tu již bylo napsáno, je to velice zajímavé téma, které autor bohužel sepsal absolutně nečitelně. Nejsem odborník na ani jedno téma, ovšem obě dvě mě zajímají a věřím, že by to šlo napsat čtivěji. Autor se taktéž dle mého názoru nedostává příliš do hloubky.