-

Buddhovia zo strechy sveta

Buddhovia zo strechy sveta
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508212/bmid_buddhovia-zo-strechy-sveta-gzf-508212.jpg 5 48 48

Na konci šesťdesiatych rokov sa vybrali Ole a Hannah Nydahloví na svadobnú cestu do Nepálu. Tam spoznali 16. Karmapu, hlavu línie Karma Karma Kagjü, ktorý im odovzdal učenia Diamantovej cesty. Ich cesta sa zároveň stala stretnutím kultúry Východu a Západu. 16. Karmapa ich požiadal, aby náuky Diamantovej cesty šírili na Západe a zlúčili z dvoch tak rozdielnych kultúr to najlepšie. Láma Ole dodnes založil takmer 300 centier línie Karma Kagjü pod priamym vedením Gjalwu Karmapu, teraz 17. inkarnácie Thajä Dordže. V Mojej ceste k lámom Ole Nydahl približuje atmosféru prvého stretnutia s náukami a učiteľmi Diamantovej cesty. Zároveň sviežim a originálnym štýlom približuje učenia ľuďom zo Západu. (Slovenská verzia upraveného a rozšíreného nemeckého vydania knihy „Die Buddhas vom Dach der Welt“, v pôvodnej českej verzii známa pod názvom „Moje cesta k lamům“.)... celý text

Přidat komentář

Metroušek
03.10.2021 3 z 5

Duchovní cestopis, na kterém si cením upřímnost podobnou vlastnímu životopisu Daniela Reeda. Za Nydahlem stále cítím silné ego, a docela by mě zajímalo, jak se něho a podobné své následovníky dívá Buddha Šákjamuni.

Miky88
04.04.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, která popisuje cestu Oleho a Hannah k buddhismu. Znám lidi, kteří jsou buddhisti a zažili podobné věci jako oni, i když v mnohem menší míře. Takže i když je možné, že některé prožitky byly "přiovlivněny" důsledkem konzumace drog, tak pořád je obdivuhodné, že se s pomocí buddhismu z tohoto "drogového světa" dostali ven.
Zároveň bylo zajímavé číst o životě v Tibetě a okolních světch, stejně jako o lidech jako byl 16. Karmapa, Kalu rinpočche a Cečhu rinpočhe. Pro mě jako pro nebudhismy byla kniha velmi zajímavá a našla jsem v ní i poučení.


karlo
12.01.2016 4 z 5

Spíše cestopis a deník o tom, jak se Ole dostal k buddhismu. Psané celkem čtivě, měl jsem občas problém se odtrhnout, dokreslující fotky.
Jen autor se tímto diskredituje a od své verze buddhismu mě úspěšně odradil. Popisuje naprosto nereálné zážitky a vydává je za skutečná vidění / znamení - bez ohledu na užívání drog. Byl to v podstatě feťák, pašerák a dealer.

DarekDevil
03.01.2015 5 z 5

"Buddhista" jak poleno Ole Nydahl popsal velmi zajímavým způsobem svou cestu do Tibetu a k buddhismu. Pasáže o tom jak se mu něco zjevilo nebo viděl nějaké barvy si však mylně vyložil jako znamení od Buddhy a dalších duchovních činitelů tibetského buddhismu, aniž by si po letech sebekriticky a realisticky přiznal, že měl tehdy mysl oblouzenou konzumací drog a barvičky, které tehdy nejednou kráte viděl byli výsledkem defektních chemických procesů v jeho mozku a nikoliv výrazem jeho duchovního osvícení ... nu což to je jeho problém ... kniha sama o sobě je velmi čtivá a zajímavá a její hodnotu vidím v tom, že přibližuje tehdejší Tibet a kulturu. Jako životopis a autobiografie je to velmi dobré.

valentýna
14.09.2013

Zajímavá kniha, do Himálájí poprvé autoři přijeli jako vášniví konzumenti drog ...

Varvara
19.06.2013 5 z 5

Velmi zajímavá a inspirující kniha o tom, jak se z Oleho rebela a hipísáka stal buddhistický lama :-) A také se tu dočtete o velkých buddhistických učitelích, jako 16. Karmapa, Kalu rinpočhe či Lobpön Cečhu rinpočhe. Kniha je hodně čtivá a myslím, že může být zajímavá i pro ne-buddhisty a "ne-diamantovce". Je v ní znát, jak ohromnou sílu Ole má (a Hannah měla). Jeho záběr je prostě neskutečný.