Budování citového pouta: : Jak probouzet lásku v hluboce traumatizovaných dětech
Daniel A. Hughes
Přelomová kniha pro jakéhokoli rodiče nebo kohokoli jiného, kdo chce lépe porozumět sobě sama, svým vztahům a životu. O co jde? Každý člověk se rodí s dvěma základními potřebami: potřebou autenticity a potřebou pouta, bez jejichž naplnění není zdravý a šťastný život možný. Čím více může být člověk tím, kým je (autenticita), tím lépe je v kontaktu se svým vnitřním nastavením a svými potřebami. Potřebu pouta či vazby (attachement) má každý druh, který se organizuje do smečky, hejna či stáda. V divočině byl základem přežití, dnes je základem zdravého vývoje člověka a procesu učení. Pochopení těchto souvislostí mění život a zvědomuje klíčové principy rodičovství, dětství a výchovy. Doporučujeme více než vřele! Pokud vás tato kniha zaujme, podívejte se určitě i na Rozšířenou rodinu, Svobodu učení nebo Summerhill, které se věnují praktické aplikace principů pouta do života.... celý text
Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: 2017 , Institut fyziologické socializaceOriginální název:
Building the bonds of attachment, 1998
více info...
Přidat komentář
S touto knihou se mi opět potvrdilo, že pečovat o opuštěné děti a dát jim domov, rodinu a lásku má ten největší smysl Skvělá kniha, která dopomůže k pochopení terapeutického rodičovství.
Opět jsem celkem rozpolcená. Rozhodně oceňuji popis dítěte s vývojovým traumatem. Neboť se s řadou takto "postižených" dětí setkávám, bylo to více než jen přínosné a poučné čtení. Na druhou stranu se mi většina knihy jevila jako neuvěřitelná fikce. Počínaje netradiční schopností dítěte tak malého pojímat terapii založenou na verbální a - dle mého - těžce abstraktně pojmové práci. Jako naprostá pohádka se pak mi jeví také pojetí celého pěstounsko-adopčního procesu. Alespoň v porovnání s tím, co je standardem u nás. Možná jen amíkům závidím, když jejich pěstouni mají více schopností, nadhledu a empatie než kdejaký "náš" psycholog. Obdivuhodné, a možná i dost přehnané.
Velice těžké téma, ale zkusím některá dopopučení z knihy. Naštěstí mé zkušenosti nejsou tak složité a těžké, ale sedí to i na jiné a lehčí případy, než jakým je hlavní hrdinka Káťa...
Skvelá kniha alebo by som povedala, že toto je skvelá učebnica o dyadickej terapii.
Kniha obsahuje len \"nutnú\" teoretickú časť a potom na konkrétnom príklade dieťaťa prechádzajúceho pestúnskymi rodinami ukazuje, čo to vlastne je terapia zameraná na vytváranie či korekciu vzťahovej väzby. Ide o veľmi zaujímavý prístup kedy sa terapeut stretáva s pestúnom a dieťaťom zároveň a zameriava sa na budovanie vzťahu medzi týmito dvoma účastníkmi a nie naopak na vybudovanie terapeutického vzťahu terapeut-klient. Ako hlavná filozofia terapeutickej práce je vytvorenie akejsi rovnováhy medzi hravosťou, zvedavosťou a empatiou (ale lepšie tomu porozumiete ak si knihu prečítate).
Plus toto bola asi jedna z mála odborných kníh, na konci ktorej som bola dojatá. Veľmi odporúčam na prečítanie ale aj na prevzatie do praxe.
Skvělá kniha. Četla se jedním dechem. Doporučuji všem, co se věnují sociálně-právní ochraně dětí.
Skvěle napsaná kniha! Je velmi čtivá, pravdivě odráží těžkosti náhradních rodičů a komentáře vše srozumitelně vysvětlují. Za mě nejlepší kniha z této oblasti!
Štítky knihy
rodinné vztahy psychologie dítěte, pedopsychologie citové pouto
Autorovy knížky
2017 | Budování citového pouta: : Jak probouzet lásku v hluboce traumatizovaných dětech |
Těžké téma, ale doporučuji !