Bue Marino: Cesta pod údolím
Daniel Hutňan
Jeskyně na Sardinii jsou cílem českých speleopotápěčů od roku 1987. O dva roky později se začali věnovat jedné z nejhezčích vývěrových jeskyní v zátoce Golfo di Orosei – Grotta del Bue Marino. Ve spolupráci s italskými kolegy v průběhu patnácti expedic Češi objevili a zdokumentovali nové části všech tří známých větví tohoto jeskynního systému, dlouhého přes dvacet kilometrů. Značná část zkoumaných prostor je zaplavena vodou nebo se nachází za sifony. Po posledních objevech se stala reálnou šance na spojení Grotta del Bue Marino s dalšími jeskyněmi, kopírujícími údolí Codula di Luna. Vznikl by tak systém dlouhý sedmdesát kilometrů. Knížka je pohledem jeskyňáře a potápěče na průzkum tajemného podzemí pohoří Supramonte. Je doplněna krásnými fotografiemi Radoslava Husáka, Karola Kýšky, Tomáše Přibyla a dalších autorů.... celý text
Přidat komentář
Skvělá a bohužel ne úplně známá publikace popisující snahu našich speleopotápěčů o propojení jeskynních systémů Bue Marino a Su Molente na Korsice. Nejdůležitější objev je vlastně zmíněn letmo hned na začátku, a teprve pak autor popisuje krkolomnou historii průzkumu a s ním spojenou dřinu, pot a hlavně radost z postupů. Škoda, že knížka nevyšla o rok později, kdy už by v ní mohlo být popsáno i vlastní propojení obou jeskyní. Takhle příběh končí těsně před objevem. (Pro úplnost v roce 2016 dosáhli italští speleologové dalšího propojení s jeskynním systémem Su Spiria. Vznikl tak nejdelší italský jeskynní komplex o délce přes 70 km.)
Knížka se čte jedním dechem, autor tu popisuje průběh několika výprav, řadu objevů, mapování nových prostor a hlavně zážitky z potápění jedné z nejhezčích evropských jeskyní. Fotografie jsou opravdu luxusní a připomínají známé podvodní záběry z jeskyní v Yucatánu. Výborné jsou i mapové podklady, které zpracovala dcera Daniela Hutňana Anna. Knížka je dvojjazyčná s anglickou verzí textu. Koho zajímá pokračování objevů, doporučuji si sehnat několik ročníků Speleofóra z následujících let.