Burgundský stát 1363–1477
Bertrand Schnerb
Kniha Bertranda Schnerba představuje syntézu o burgundském soustátí na konci středověku. To ztělesňovalo vedle některých oblastí severní Itálie nejdůležitější hospodářské centrum Evropy, jednu z nejbohatších oblastí západního světa a prostředí, ve kterém se rozvíjela písemná i výtvarná kultura, jež neměla obdoby. Koncept burgundského státu překonává dosud zavedené schéma série biografických studií jeho jednotlivých panovníků a zároveň poskytuje odlišnou perspektivu od „zemského“ pojetí burgundských dějin v pozdním středověku. Schnerbova syntéza tak spíše nachází prvky moderního státu v pozdně středověkých entitách.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2023 , KarolinumOriginální název:
L'état Bourguignon 1363 1477, 1999
více info...
Přidat komentář
Oproti Dějinám Burgundska od Václava Dršky je knížka mnohem zajímavější a čtivější, neboť se zabývá středověkými dějinami, nikoli dávnověkem a vznikem označení oblasti nebo státu. Končí smrtí Karla Smělého a rozdělením Burgundska mezi Habsburky a Francii. Kromě politiky popisuje i kulturu a dvorské zvyky a rituály. Neškodilo by doplnit nějakými mapami, ale jinak lze hodnotit kladně.
Burgundské dejiny som vždy vnímal skôr v akomsi závese dejín francúzskych, teraz som si svoje obzory značne rozšíril. Špecifický a do veľkej miery emancipovaný vývoj regiónu vytvoril svojskú dvorskú kultúru a spoločensko-politickú podobu Burgundska. Kľúčovú rolu v procese zohrávali vojvodovia, ktorých prídomky Smelý či Nebojácny vypovedajú o kvalitách svojich nositeľov. Čo mi však chýbalo, je obrázková príloha a mapky, keďže sa v regióne neorientujem natoľko. Často som sa strácal v detailnom a obsiahlom výpočte mien a rodinných väzieb. No chápem, že práve detailné spracovanie dejín Burgundska so všetkým bolo ambíciou autora.