Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové
Milena Secká , Martin Šámal
Poutavá kniha Mileny Secké a Martina Šámala Byl to můj osud … Zápisky Josefy Náprstkové přibližuje zajímavý osud ženy, která je nerozlučně spjata s Náprstkovým muzeem. Vůbec poprvé se představují veřejnosti autentické zápisky Josefy Křížkové-Náprstkové (1838-1907), manželky zakladatele Náprstkova muzea. Původně služka z vinopalny U Halánků se provdala za bohatého vlastence a mecenáše Vojtu Náprstka, který v ní našel oddanou a schopnou spolupracovnici. Ve svých zápiscích vzpomíná na dětství prožité na Betlémském náměstí v Praze, na revoluční rok 1848 i na svou zaměstnavatelku Annu Fingerhutovou. Podstatná část vzpomínek je věnována manželovým aktivitám, především pak založení muzea a jeho příznivcům. I když většinu života prožila ve stínu svého slavného manžela, udržovala přátelství s mnoha představiteli pražské vlastenecké společnosti druhé poloviny 19. století. Korespondovala si s mnoha cestovateli a krajany z celého světa a podává tak netradiční pohled na ně i jejich aktivity. Kniha je unikátním svědectvím o pozoruhodném životě a díle prosté, přesto však mimořádné ženy. Kniha Byl to můj osud… Zápisky Josefy Náprstkové je první kritickou edicí dosud nepublikovaných rukopisů této zajímavé a neprávem opomíjené osobnosti. Byla sestavena na základě dlouhodobého průzkumu archivních dokumentů uložených v Náprstkově muzeu.... celý text
Přidat komentář
Pěkně zpracovaná publikace o životě neobyčejné obyčejné ženy. Zvláště působivé jsou zápisky z let 1895 - 1896. Prosté záznamy v sobě nesou hluboký smutek po smrti Vojtěcha Náprstka.
Skláním se před autorkou, jelikož jí tato kniha musela dát spoustu mravenčí práce. Ale stálo to za to. Naprosto chápu, proč ji život Josefy Náprstkové i osudy dalších osob spjatých s Náprstkovým muzeem tak zaujal. Pro mne fascinující výlet do minulosti, množství nových informací a především spousta námětů k přemýšlení. Doporučuji všem zájemcům o českou historii.