Byla kdysi válka
John Steinbeck
Reportáže, črty a fejetony, „smutné i veselé záznamy o malém úseku války“, které spisovatel napsal za druhé světové války jako válečný dopisovatel čelných amerických deníků v Anglii, Africe a v Itálii. Zápisky ponechal úmyslně v původní podobě, jak vycházely za války v novinách. Vložil do nich myšlenky, které varují před válkou pořád stejně naléhavě: „A kdybychom byli tak hloupí – ale my nejsme ! – a dovolili, aby znovu vypukla, nezasloužili bychom si jako lidé ji přežít.“... celý text
Fejetony, eseje Literatura faktu Žurnalistika, publicistika
Vydáno: 1965 , Naše vojskoOriginální název:
Once There Was a War, 1958
více info...
Přidat komentář
,,Všechny ty malé příběhy jsou obyčejné,“ píše Steibeck v jednom ze svých válečných zpravodajství, ,, ve všech je skrytá malá tragédie, přímo z nich trčí. Pozadí těch příběhů je rudé od ohňů, tvoří rám nesmazatelného obrazu.“
A právě o tom Kdysi byla válka je, o malých lidech dobrých i zlých, statečných i zbabělých unášených vírem druhé světové války, dohnaných na pokraj svých možností, zkoušených absurditou kolosu zvaného armáda, o zážitcích a náhodách vtipných i tragických, o víře a malých radostech, ke kterým je nutno se upínat, aby nás ta neuvěřitelná tíha neštěstí s konečnou platností nesrazila na kolena.
Tím vším se táhne tenká zlatá nit Steinbeckova něžného smyslu pro humor, který je tak „domácký“ a blízký, že Vás donutí se smát, zatímco ,,pozadí je rudé od ohňů".
Knížka válečných reportáží, zachycuje běžný válečný život.
Skoro žádné krveprolití a přesto mrazí.
Hezké, protiválečné, lidské.
I když někdy zdánlivě banální a nezáživné, ve skutečnosti nenápadně vystižená podstata života vojáků za války. Čekání, přesuny, ojedinělé boje. A žádný laciný "boj za mír".
Mé první setkání s autorem a velmi příjemné. Netvrdím, že budu vyhledávat další autorova díla, času stráveného u této výjimečné knihy ovšem nelituji.
Soubor válečných reportáží, které psal jako válečný korespondent z Anglie, Afriky a Itálie. Velmi zajímavé čtení.
Vynikajúce reportáže z druhej svetovej vojny napísané skvelým Johnom Steinbeckom, ktorý vám sprostredkuje verný pohľad do života obyčajných vojakov. Ich každodenné starosti a zážitky sa po prečítaní knihy stávajú nezabudnuteľné a tým považujem túto knihy za jednu z najlepších, čo sa týka tématiky druhej svetovej vojny.
Kniha, která v záznamech, zlomcích a pasaážích vytváří osobitý, nepřetížený, neupocený celek, kde se svérazněji projevuje názor autorův, bez nutnosti zveličovat drama samotné, nadbytečnou dramatičností. Kniha však není suchá. Je zřetelná a sugestivní jako fakt o kterém vypovídá.
Reportáže z druhé světové války tak dokonale vylíčené jako byste jí sledovali očima vojáků. Tisíce spících mužů na palubě transportní lodi… Děti sápající se po slupkách pomerančů… Voják schovávající si jako talisman loknu manželčiných vlasů… Rozbombardované město bez jediné lidské duše vyjma bílé kočky. Pro mě opravdu nezapomenutelná kniha s válečnou tématikou.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) americká literatura reportáže
Autorovy další knížky
2004 | O myších a lidech |
2006 | Na východ od ráje |
2002 | Na plechárně |
1941 | Hrozny hněvu |
2003 | Toulavý autobus |
Vynikající kniha.