Bylo nás pět

Bylo nás pět
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425964/bmid_bylo-nas-pet-Lsu-425964.jpg 4 3433 3433

Nové vydání legendární knihy Karla Poláčka o pětici kamarádů, jejichž dobrodružství vždycky skončí nějakým malérem, přináší vůbec poprvé Poláčkův text v doprovodu ilustrací Ondřeje Sekory. Notoricky známé a nestárnoucí příběhy Petra Bajzy, Čeňka Jirsáka, Edy Kemlinka, Antonína Bejvala a Pepka Zilvara z chudobince jsou plné dětského smíchu, rošťáren a úsměvných historek, které nezastaraly a baví malé i velké čtenáře dodnes. Karel Poláček a Ondřej Sekora byli vrstevníci, a přestože k jejich přímé autorské spolupráci docházelo zřídka, jejich pracovní cesty se neustále křížily a prolínaly. Vzhledem k tragickému vyústění Poláčkova života v důsledku 2. světové války vyšel román až po autorově smrti, bez ilustrací. Až později, na přání redakce týdeníku Svoboda, se Sekora ujímá ilustrování knihy Bylo nás pět, respektive jejího časopiseckého vydání. Příběh vycházel od července 1954 do března 1955 a každou část doprovázela jedna či dvě Sekorovy ilustrace. Ty byly v průběhu času pozapomenuty a teprve nyní vycházejí poprvé jako celek v knižní podobě.... celý text

85098211
27.06.2017 4 z 5

Byla jsem docela překvapená, že se tato klasická kniha dočkala nového načtení. A po jejím poslechu jsem doslova nadšená! Jan Zadražil totiž nejenže nezklamal, ale kniha v jeho podání dokonce získala svoje nové kouzlo.

zanetkov77
20.06.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem si naprosto zamilovala, především díky tomu úžasnému jazyku. Jazyku, na který většina mých spolužáků nadávala a já jsem mu propadla a s radostí četla dál a dál příběhy Péti Bajzy a jeho kamarádů.

Arnapi
03.06.2017 3 z 5

Lepší nez zfilmováná verze.

Michalka98
21.05.2017 4 z 5

Seriál podle stejnojmenné knihy zbožňuji​ již od malička, ale přesto jsem se ke knize dostala až teď v rámci povinné četby. Kniha je milá, úsměvná, plná dětské fantazie. Myslím, že je toto dílo poselstvím pro dospělé, aby se občas zastavili a zkusili svět znovu vnímat těma dětskýma očima, které zůstanou v každém z nás ať chceme či nechceme. A také je pro nás památkou na Karla Poláčka, který ji napsal během nejtěžšího období naší historie a přesto nám dokázal zanechat dílo v němž se objevuje radost ze života.

wendys120
23.04.2017 3 z 5

Pro mě to byly dvě knihy v jedné.
Jedna se odehrávala v městečku, kde kluci dělali klukoviny a bylo to takové hezky poklidné, uvolňující...
Pak tady byla byla ta druhá. Ta se odehrávala v Indii, nebo ještě v městečku, které už bylo jen pouhým výplodem Petrových snů. Vůbec mě to nepasovalo k sobě. Úplně jiné roviny. Kdyby autor pokračoval v první části byla by pro mě kniha o hodně lepší.

iz67
19.04.2017 4 z 5

Kniha napsaná krásným jazykem, s velkým citem co se asi klukům honí hlavě I s klukovskou logikou prenesenou do vetne stavby. Laskavé a příjemné. Snad jen poslední kus s Jumbem mohl být kratší.

An52imal
17.04.2017 3 z 5

Ze začátku mě kniha nebavila a měla jsem ji chuť odložit. Po páru kapitolách jsem se vžila do příběhu a zbytek knihy mě už bavil. Jen ten konec nebyl nic moc. Taky mi dělalo problém zvyknout si na jiný druh češtiny. Ale nakonec knihu hodnotím kladně, je to jedna z nejzábavnějších knih povinné četby.

EvikU.
09.04.2017 5 z 5

Povinná četba. Moc se mi líbila. Velmi jsem se u ní nasmála.

elfinkaa97
03.04.2017 1 z 5

začátek dobrý, ale potom nuda za nudou, hrůza a děs. Už dlouho jsem takhle nudnou knihu nečetla.

PinkAlicorn
30.03.2017 4 z 5

Tuhle knížku jsem si přečetla kvůli maturitní četbě a mile mě překvapila. Byla vtipná, čtivá a zajímavá. Hvězdičku však ubírám za to, že se půlka děje odehrávala nakonec v Petrových snech, což už zkrátka nebylo ono. Jinak doporučuji i stejnojmenný seriál! :)

stolbice
29.03.2017 4 z 5

Úsměvné a humorné čtení. Líbilo se mi i filmové zpracování.

Bonnet
05.03.2017 4 z 5

Jak mám Poláčka ráda, tak mi tahle kniha ne a ne sednou resp. první část ano, tam je vše, jak má být - švih, jazyk a vůbec, ale ta druhá část s halucinacemi hlavního hrdiny, to bylo zlo, které mně donutilo přetáčet, což se mi u Poláčka jaktěživ nestalo.

Ran
04.03.2017 5 z 5

Tato kniha se mi četla báječně. Líbila se mi dobrodružství Péti Bajzy a popis děje očima dítěte, ale také i popis tehdejšího života na maloměstě.

Freedomova
27.02.2017 3 z 5

Knížku jsem četla jako malá u babičky a moc mě bavila. Mám na ni hezké vzpomínky spojené s prázdninami, tak snad i proto k ní mám tak kladný vztah.

Peťulka8
22.02.2017 1 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby a vůbec mě neoslovila. Děj mi přišel nudný a zdlouhavý.

Briv
19.02.2017 2 z 5

Málokdy se stane, že se mi seriál (nebo film) líbí víc než kniha. Což se v tomto případě stalo. Knížka mě vůbec nebavila a dělalo mi problém se začíst až to dopadlo tak, že jsem ji nedočetla, což je mi líto. Zřejmě to bylo slohem, kterým je psaná.

Claudius
19.02.2017 4 z 5

Seriál je srdcovka a je určitě lepší než kniha, ale ani tohle nebylo špatné. Sice bych osobně zkrátil linii halucinace, ale i ta měla něco do sebe. Překvapivě stravitelné a rozhodně velmi vítaný titul v seznamu povinné četby.

MartinaSladkova
07.02.2017 5 z 5

Kniha mě zaujala více než seriál. Je to zajímavé dílo a možná jsem do něho musela dospět. Přečetla jsem si ho tenkrát kvůli maturitě a moc se mi líbilo, takže i přes dřívější dětský a pubertální odpor k seriálů, jsem si Bylo nás pět zamilovala se vším všudy.
P.S: ke konci jsem měla vážně slzy v očích kvůli pohnutému osudu K.P.

kulanekstorm
25.01.2017 2 z 5

No, když bych neviděl seriál, možná bych hodnotil výš. První část knihy nepostrádá nápad, humor, ikdyž některé pasáže jsou právě oproti seriálu méně vypointované.Druhou část jako by snad psal někdo jiný a já už netrpělivě vyhlížel konec. Škoda. Jako celek dost rozporuplné. Ale za přečtení určitě stojí.

dreamhex
11.01.2017 3 z 5

Jedna z prvních knih, kterou jsem četl, pokud nepočítám dětské pohádky a blbiny o dinosaurech. Z osobních důvodů je to na 3*, jinak spíše 2* . První část byla zajímavá, druhá mě ovšem nudí už jen při té vzpomínce. Na další přečtení si netroufám a raději si uchovám hezkou vzpomínku.