Tlukot křídel smrti
Paul Hoffman
Závěrečná část bestsellerové trilogie, navazující na Levou ruku Boží (Knižní klub, 2009) a Čtyři poslední věci (Knižní klub, 2011). Od okamžiku, kdy Cale zjistil, že jeho brutální vojenský výcvik má posloužit jedinému účelu - zničení největšího omylu Božího, tedy samotného lidstva...
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2013 , Knižní klubOriginální název:
The Beating of His Wings, 2013
více info...
Přidat komentář
Celá série má vypovídající hodnotu a komplexně se mi opravdu dost líbila. Třetí díl oproti druhému povznesl úroveň celého příběhu a pořád se něco dělo. Konec jsem čekal větší pecku navzdory celému eposu, avšak překvapení při posledním obléhání bylo strhující.
Sérii škodí jak je již řečeno obálky, díky kterým by se nemusela dostat do rukou cíleným čtenářů. Názvy bitev, jmen lidí a měst, která jsou úmyslně rozházena jak zrádlo sviňím, mě navzdory lásce k historii bavil a závěrečné vylíčení autorovi inspirace s jeho pobytem u katolického dobyctva nepřekvapil strastmi, jako dobou v které se děli. Díky často vypůjčené filozofii, doporučuji jako příjemnou formu čerpání vědění jak to na světě sem tam chodí.
Začátek mě moc nebavil a po zkušeností s předchozím dílem jsem se bál, že to nedočtu. Nakonec jsem se ale kousl a jsem za to rád. Konečně jsme se v příběhu posunuli velmi dopředu, a s celým závěrem jsem víc než spoko.
Naprostá pecka. Celá trilogie. Kdyby mi někdo tvrdil, že mě bude zajímat fantasy, kde v polovině textu se jedná o popis bojových taktik, tak bych si ťukala na čelo. Ale tohle bylo prostě tak zajímavé, že to si musíte přečíst. Spíš než děti a mládež to ocení zralejší bytosti. Palec nahoru.
Myslím, že této knize, a vlastně celé sérii, "škodí" její obálky a to, jak se knihy "tváří". Navozují pocit, že se jedná o young adult fantasy, do níž nepatří přílišné popisy a někdy rozsáhlé myšlenkové popisy. Proto mi některé pasáže neubíhaly tak, jak jsem si představovala a knihy jsem četla poměrně dlouhou dobu. V poslední knize jsem konečně objevila, že jsem se s původní klasifikací spletla. Přesahy psychologické, filozofické, sociologické, ... Nejsou to knihy, v nichž je antihrdinu proto, že v době vniku zrovna antihrdinové letěli. Jsou to knihy, které jsou více promyšlené. Bohužel to čtenáři, který (podobně jako já) čeká od knihy něco jiného, může uniknout.
Nevím zda bylo zamýšleno, aby kniha končila podobně jako seriál Dexter, ale autorovi se to povedlo. Příběh byl napínavý, zakončení spíše průměrné
„Nacházíš rozkoš v tom, že všechno ničíš - jen utrpení a zkáza dokážou potěšit tvoji duši“, říká na konci knihy IdrisPukke, když se snaží odvrátit Thomase Cala od dalšího zabíjení. Tahle jediná věta se táhne jako červená nit nejen závěrečným dílem Hoffmanovy trilogie, ale vlastně celým příběhem. Autor v Tlukotu křídel smrti ubral na bezuzdném vraždění a více se zaměřil na činy jednotlivých hrdinů, které v konečném důsledku vedou k jejich osobním tragédiím. Ponurá a depresivní nálada, kterou se už vyznačovaly předchozí díly, ani v Tlukotu křídel smrti nedojde proměny. Nikdo už pravděpodobně ani neočekával nějaký optimističtější vzor vyprávění, takže na tomto poli se překvapení nekoná. Síla výpovědi má nicméně potenciál zaujmout a strhnout tak, že textu je možné odpustit i jeho ostentativní suchopárnost. Hoffman se kupodivu vyvaroval i nějakého oslňujícího a démonizujícího finálního zvratu a nechal konec velice citlivě a bez patetického mudrování odplynout do nenávratna. Z celkového pohledu se mi tak Tlukot křídel smrti jeví jako nejpovedenější díl série.
Líbilo se mi jak autor popisuje bitvy a velký plus je inspirace Janem Žižkou a husitstvím v některých válečných taktikách, jak je zmíněno v dodatcích knihy. Nicméně v knize bylo několik dějových linií, které nikam nevedly a jen natahovaly děj. A to zakončení? Po prvních dvou knihách jsem na konci čekal nějakou pecku.
Závěrečný díl trilogie mě, ze začátku moc nebavil. Hlavně mě štvala ta část kdy je Cal v nemocnici (a to je docela dlouhá část). Z toho důvodu jsem ji na nějaký čas i odložil, ale poté jsem se k ní vrátil a dočetl ji za pár dní a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Tato kniha se mi vryla do paměti hlavně svoji brutalitou a trochu hořko-sladkým koncem (to jsem ho očekával, ale stejně mě to dostalo). Nedávám plné hvězdičky, jenom kvůli občasnému a podle mě zbytečnému natahování příběhu. Zároveň to je, ale nejlepší díl po první knize.
No.... Tak co napsat na závěrečný díl? Celou dobu při čtení jsem chtěla byt už na konci a vědět jak to vše dopadne. Jsem zklamaná, konec se mi nelíbil. Vyměnila bych Henriho konečný osud s Calem a pak bych dala i o hvězdičku víc.
Uf, jak na to? No, asi takhle...pokud dočtete až do konce, včetně autorových poznámek na konci, dojde vám, jak byla celá tahle série myšlená. Pak je samozřejmě i jasné, proč postavy neměly celou sérii v podstatě šanci, aby vám přirostly k srdci. O ně tady totiž vlastně vůbec nejde. Autor používá "vymyšlený" svět k prezentaci vlastních názorů a zamyšlení se nad světem naším a také nad událostmi našich dějin i doby. Jste-li ochotni toto přijmout jako premisu, pak jsou všechny tři díly výbornou, leč místy ne zcela zábavnou četbou. Ano, můžete se zamyslet, ano můžete si uvědomit, jak se i dnes spolu střetávají civilizace žijící v "moderní" době, s dobou "středověkou". Jenom je to prostě trochu vopruz.
Závěr podivné fantasy série, která tak úplně fantasy není..bohužel jsem cítila sestupnou tendenci, což je škoda, protože i přesto jde o kvalitní četbu...Může obsahovat spoiler : Cale a jeho kamarádi byli super, hlavně jsem potěšena, že Cale zázrakem nezískal zpět své "zdraví" a tudíž neztratil jakousi "reálnost"..U Kleista už jsem nevěřila, že svou ženu pozná a Henriho zbytečná smrt byla nejdojemnějším okamžikem knihy..jinak jde o jednu bitvu za druhou..velmi mě bavily různé historické aspekty a celkově autorův styl psaní - filozifické úvahy byly nakonec předností knihy spolu s vybroušenými dialogy.. a hodnocení?? Jen tak tak 4*..
Thomas Cale mne nadchnul ve všech třech knihách a závěr mně vůbec nezklamal. Velice zajímavý je doslov autora, ve kterém vysvětluje inspiraci vlastními prožitky v katolické škole.
Po velice dlouhé době se mi knihu a tím celou serii podařilo dočíst. Byla to pro mě nezáživná četba, co se posledního dílu týče. Hodně se motaly pasáže přes sebe, že jsem nevěděla, kde mi hlava stojí... I přes to jsem ji zdolala, ale doufám, že na podobný typ knihy dlouho nenarazím.
Ani pozitívne drobnosti – navyše, v poslednom dieli dosť zriedkavé – neprekryjú fakt, že román nemá plnohodnotný dej. Spisovateľ by mal totiž vedieť čitateľa nielen „namotať“, ale aj správne „rozmotať“. A v druhej úlohe Hoffman zlyháva.
Čekal jsem od celé serie trošku víc. První díl byl skvělý, druhý jsem sotva dočetl a poslední díl jsem četl už jen z povinosti. Kniha má i svá světlá místa. Oceňuji použití husitského stylu boje s vysvětlením v závěru knihy.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2010 | Levá ruka boží |
2011 | Čtyři poslední věci |
2013 | Tlukot křídel smrti |
2016 | Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti |
no záverečná kniha. odpad a to doslovne, autorova neschopnosť použiť vlastnú fantaziu nahradil otrasnym prekrutením dejin a uplnej nevhodnosti zakomponovať určite predmey do knihi bol omil. toto neni ani fantasi ani dejny. neviem ako ostatný mne bolo s tretieho dielu nablití. ľutujem že som to čítal. nikdy viac. trapné vikrádanie viacerích kníh, autor tam mal minymum vlastneho.