Eldorádo (limitovaná edice)
Karel Jerie
Iluze jsou pryč. Válka je denní chléb pěkně zhusta pokmínovaný ztrátou přátel, na který Karel Jerie pokládá poslední obrazy inspirované Voltairovým románem. Candide s milovanou Kunigundou uniká z Evropy zmítané revolucí. Šéf Ugalské tajné policie Zarco je Candidovi v patách, a tak hrdinovi nezbývá než hledat útočiště v Novém světě. Nečekejme však zázraky. Candide nemá na růžích ustláno a Nový svět mu přinese jen další nálož útrap. Zradí ho guvernér a Kunigunda je zajata. Záchrana holého života Candida dostane doslova až na dno legendárního Eldoráda. Rozpor mezi životním stylem Eldoráda a hlasem srdce, které Candida probere k novému životu, je natolik drásavý, že nezbývá než Eldorádo opustit. Se zbytkem sil, odvahy a přátel se hrdina vydává zpět do Evropy pro uvězněnou Kunigundu. Mocenské tlaky evropských vůdců však udělaly z kdysi vyspělého, kulturou a životem oplývajícího území hotové peklo. Rozmanitost života je nahrazena jednotou válečného pole, ve kterém platí orwellovské pravidlo: Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla. Candide je vržen do poslední a rozhodující bitvy. Mají jeho sny vůbec budoucnost? Má jeden člověk moc změnit svět? Je Candidův optimismus známkou naivity či dokonce lidské debility a pesimismus cestou ke svobodě? Co v životě rozhoduje? A vůbec, kdo je ten podivný kosmonaut, který spolu s námi čte Candidův příběh? Hledejme odpovědi mezi obrazy velkolepých dobrodružství Candida a jeho přátel.... celý text
Přidat komentář
Ve finále velké zklamání, které nezachrání solidní malba ani řada popkulturních a jiných odkazů. Není to vtipné a hlavně je to nudné, narozdíl od předlohy, která je přes své stáří mnohem lepší. Solidní malíř prostě nemusí být dobrý scénárista. Prakticky nejlepší jsou skicy na konci všech tří knih, což je hodně málo. Jediné ponaučení: nekupovat všechny knihy v řadě současně.
Velkolepé zakončení divoké adaptace Voltairova díla. Ani jsem nečekal, že to bude taková jízda, plná vizuálních nápadů, vtipných situací a nenápadných poct ikonám komiksové historie - nejvíc mě pobavila místnost s postavami ze Saudkova Arnala a Tintin. Co více říct, skvělá kresba i scénář, velký formát, dokončilo se to!! Za to díky BBArte a možná by se to mohlo zkusit vydat i v zahraničí, to by se mohlo chytnout.
Parádní komiks podle Voltairova Candida ve třech dílech vtipně a originálně zpracovaný skvělým Karlem Jerie. Když jste pozorní, kromě napínavého příběhu a dynamických obrázků najdete i spoustu parádiček a vtipných detailů. Ačkoliv nejsem komiksový fanda, moc jsem si to užila. V komiksové knihovně nesmí chybět!
Nechybí tomu vtip, skryté významy, poselství, hlavní duch Voltairova díla, tj. atributy, na nichž byly zasazeny předchozí díly, ale přesto mi to přišlo oproti předchozím dílům slabší. Autor chtěl zdárně ukončit všechny dějové linie, vypořádat se se všemi postavami a ještě sdělit mnohé myšlenky, což vedlo k určité zkratkovitosti. Nic to však nemění na tom, že se jedná o zdárné zakončení velmi ambiciózního projektu, který svou kvalitou výrazně překračuje hranice naší kotliny.
Autorovy další knížky
2013 | Král Bulharů |
2016 | Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval |
2015 | Velký inkvizitor |
2007 | Šifra mistra Hanky |
2007 | Oidipus Rex |
Tento komentář je společný pro všechny tři díly.
Předtím, než jsem se pustil do Jerieho trilogie, jsem si dal Candida jako rozhlasovou hru. To proto, abych mohl porovnat Jerieho scénář s předlohou a mohl si více užít jeho autorský přínos. Dopředu jsem věděl, že Karel Jerie zasadil svou adaptaci do bizarního světa, který je kombinací fantasy, středověku, steampunku a sci-fi. Nevěděl jsem ale, jaké jsou jeho změny v ději. Nyní po dočtení musím uznat, že se toho zhostil skvěle. Některé části předlohy změnil a některé pasáže doplnil, ale žádná ze změn neměla negativní dopad na celkové vyznění. Jerie navíc vyšperkoval svou adaptaci nepřeberným množstvím vtípků a popkulturních odkazů. A to jak čistě textových, tak i obrazových. Najdeme zde například odkazy na Švejka a na Hvězdné války, ale také na Saudkova Arnala a snad i na Cimrmana. Najdeme zde ale také politickou satiru a kritiku současného světa a Jerieho zapojení "Peacemakera" do děje je skvělé. V kresbě, nebo spíše malbě, se Jerie také vyřádil a do Candida vmaloval všechna svá oblíbená témata, jako jsou houby, dinosauři, sci-fi lodě a nebo také chapadla hrnoucí se z toaletní mísy. Měl jsem trošku strach, aby se mi při čtení nerozpadla vazba knih, ale přežila to a to je důležité. Je dobře, že Candide vyšel ve velkém formátu a v pevných deskách. Suma sumárum - maximální spokojenost a prosil bych více takových komiksů od domácích autorů.