Čas kopřiv
Josef Knap
Soubor povídek, které vznikaly v letech čtyřicátých (Nevěsta s jeřabinami, U Panny Marie Sněžné, Strážce, Trojlístek, Cesty vybitých koní) a šedesátých (Maškary na Popeleční středu, V sedmi zrcadlech). Ve všech prózách s tematikou válečnou a okupační i poválečnou akcentuje Knap jako mravní rys člověka věrnost, a to věrnost poznání, víře, práci, navázaným lidským vztahům, kraji, vlasti. Je v nich zachycen úděl našeho člověka v "čase kopřiv", v době morální a hmotné devastace. Drobné prózy jsou obrazem autorova osobního vyrovnání se s deformacemi, jimiž naše společnost procházela po konci druhé světové války. Povídky jsou tematicky různé, společný je obraz mravní a fyzické devastace 40. a 50. let, kdy bezbranní hrdinové mravně vítězí tím, že uprostřed obecné nelidskosti zůstávají věrni sami sobě. Společnou devizou všech prací je varování nad tím, jak snadné je propadnout bezohlednosti a krutosti a zapomenout být člověkem.... celý text
Přidat komentář
Jsou knihy, které bychom měli přečíst sami bez předběžného zkreslení informacemi od jiného člověka, a pro tuto to platí stoprocentně. Proto zde nepíši skoro nic, jen jeden velmi silný dojem z epizodní postavy. Starý muž, Němec, který bude během několika dní vyhnán (či odsunut, chcete-li) bere kosu a seče otavu. Autor mu nevkládá do úst ani jedno slovo.
Povídky z dob, kdy kvetly hlavně kopřivy... Velmi realistický pohled na českou vesnici, kolektivizaci, prostředí Jičínska. Smutné, ale krásné čtení!
Škoda, že je tato sbírka povídek jaksi pozapomenutá. Téma odsunu Němců a osidlování Sudet je dnes i po takové době poměrně živé. Knap se snaží tuto problematiku zachytit z různých úhlů pohledu ( z pohledu Němců, z pohledu těch, kteří pohraničí osidlují, i z pohledu lidí, jichž se to v podstatě netýká), avšak ani jednu, ani druhou, ani jinou stranu nehodnotí - jednotícím prvkem pro něj je LIDSTVÍ, které mohou lidé ztratit bez ohledu na národnost. Nejdelší povídka díla Nevěsta s jeřabinami je skutečně mistrovským dílem - nejvíce pak proto, jak věrohodně Knap dokázal vykreslit postavu mladé ženy.
Štítky knihy
Šumava 50. léta 20. století osidlování 40.-50. léta 20. století poválečné odsuny Němců ruralismus NovojičínskoČást díla
Cesty vybitých koní
1947
Maškary na Popeleční středu
1969
Nevěsta s jeřabinami
1948
Strážce
1945
Trojlístek
1945
Autorovy další knížky
1993 | Čas kopřiv |
1935 | Muži a hory |
1934 | Cizinec |
1944 | Věno |
1997 | Bez poslední kapitoly |
Jednoduché, elegantní, smutné a naprosto geniálně napsané povídky z pera Josefa Knapa. Moc děkuji