Casanova: Sonáta zlomených sŕdc
Matteo Strukul
Casanova, známy zlodej sŕdc a šikovný povrazolezec, vchádza na scénu románu pri bitke v najstaršej krčme na lagúne, keď sa usiluje obrániť krásnu Gretchen. Dievčina mu nesie odkaz od svojej panej, rakúskej šľachtičnej, kontesy Margarethe von Steinberg, ktorá sa túži s Casanovom stretnúť. Má preňho nezvyčajný návrh: ak sa mu podarí zviesť krásnu Francescu Erizzo, dcéru jedného z najmocnejších ľudí v meste, oddá sa mu aj kontesa. Casanova výzvu prijme, lebo si je istý svojím neodolateľným šarmom.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 2019 , Slovart (SK)Originální název:
Giacomo Casanova: La sonata dei cuori infranti, 2018
více info...
Přidat komentář
Benátky, 18. století. Casanovu známe asi všichni, svůdník, milovník žen a zábavy, rozkoše a milování nemá v Benátkách jen přátele a obdivovatele. Jsou mezi nimi i tací, kteří by ho raději viděli mrtvého nebo aspoň zavřeného v cele. A lidé na vyšších místech si nemohou dovolit mít ve městě muže, který není společensky vysoko a jen žije bohémský život. Casanova je pronásledován, odposloucháván a mnohdy neví, jestli daný člověk patří "na jeho stranu", nebo je to někdo z paláce. Casanova se zamiluje, i když je jeho láska poté oddělena a on je svržen do cely, ze které se pak dostane. Benátky opouští a musí se schovat.
Jako milovnice Itálie jsem si nemohla nechat knihu ujít. Objevila jsem ji u sousedky a šla domů hned se mnou. Jako jo, je to červená knihovna, ale bavil mě popis Benátek a života v něm. Knihu bych ve své knihovně vlastnit nepotřebovala a víckrát ji číst nemusím, ale bavila mě.
Určitě mám Casanovu rád jako historickou osobnost. Ale tento příběh ho vykresluje příliš jednoduše. Inkvizitor i vedení Benátek mělo určité více starostí, než-li se starat jen o Casanovu.
Těšila jsem se, namlsaná po Medičejských a se vzpomínkami na návštěvu Benátek mi představivost excelovala. Ta architektonická paráda, ty bohaté zdobné prvky, ti věhlasní mistři umění, ta atmosféra karnevalových intrik, ty čarovné Vivaldiho tóny, ten odér slaného mořského deště, ta koncentrace svůdnosti k hrátkám lásky a zábavy. V tomto prostředí žil Casanova.
Z jeho portrétu je zřejmé a historicky doložené, že to byl bavič, uměl okouzlit šarmem a vyprávěním, svádění se mu stalo osudovým znakem.
V tomto příběhu si autor (jak sám uvádí), propujčil téma již zveřejněné, přesto že je známé, upoutá a intriky vyzdobí ten politický šachmat.
Citace:"...ve hře je ochrana Benátek."
Na cukernatost citron.
Na další se těším.
Slaďoučká limonáda, hrozící poslepovat všechny mozkové buňky těm, co nepoznají klasickou červenou knihovnu. Ano, opravdu jsou tam dobové kulisy Benátek a sem tam i nějaká politická spiknutí, ale to je jen doplněk toho, že jde o lásku, vášeň a spalující Casanovův milostný um. Benátky mu leží u nohou. V protikladu tu jsou záporáci, z nichž nejkrásnější je Margareta a nejhnusnější Zago. Ten mi nějak připomněl Tómu Hluchoněmce, ale z filmu člověk nepoznal, jestli zapáchá anebo ne. Když už se schylovalo k milostné scéně Gretchen s tím zanedbaným mordýřem, představovala jsem si, co ta nebohá děva bude dělat, aby ji morovým dechem neotrávil. No, vlastně - ona by si jistě našla východisko, nebyla žádná začátečnice v lásce. Ach jo, takže knížka je samozřejmě čtivá, jelikož je prostoduchá a u takových se člověk s přemýšlením nepředře. Přesto ji moc nedoporučuji, ať si nezkazíte vkus.
Štítky knihy
italská literatura Itálie inkvizice Giacomo Casanova, 1725–1798 milostné příběhy milostné vztahy BenátkyAutorovy další knížky
2017 | Medicejští: Dynastie u moci |
2018 | Medicejští: Muž u moci |
2021 | Michelangelova inkvizice |
2020 | Medicejští: Úpadek rodiny |
2018 | Medicejští: Královna u moci |
Lepší průměr. Já osobně měla problém zorientovat se v těch jménech, na jeden příběh jich bylo až moc. Jednou použito křestní, jednou příjmení, fakt zmatek. Příběh byl čtivý, čekala jsem ale víc zápletek a trochu více příběhů samotného Casanovy.