Čechy v době knížecí
Josef Žemlička
Okolo roku 1000 postihla vznikající český stát krize, ohrožující jeho bytostnou podstatu. Jaké alternativy dalšího vývoje se přemyslovským vládcům nabízely, jak se dokázaly Čechy a Morava zabudovat do politického systému tehdejší Evropy, popisuje toto rozsáhlé dílo. Královské tituly Vratislava II., Vladislava II. a Přemysla Otakara I. byly symbolickými mezníky tohoto vývoje, poznamenaného nejen slavnými bitvami, ale i krutými bratrovražednými boji.... celý text
Přidat komentář
Můj úvod do studia raného středověku. Četla jsem asi šestkrát. Vyčerpávájící, ve všech ohledech.
Předchozí kniha z edice se mi líbila a zaujala mě nepatrně více než tahle. Ale stejně jako minule musím opět vyzdvihnout obsáhlost, zajímavost a celkovou čtenářskou přístupnost. Autor předkládá opravdu neskutečné množství informací, které propojuje v kontext českých dějin, ale i dějin sousedních zemí...
Myslím, že je kniha ideální pro odbornou i laickou veřejnost a oběma skupinám přinese řadu nových poznatků.
Toto je pro mne zatím nejlepší publikace mapující období vzniku českého státu od 10. stol. do konce 12. stol. Co oceňuji nejvíce, je forma a přehlednost jakou dokáže autor díky svým obrovských znalostem a přehledu, předat informace o vývoji českých zemí raného středověku. Díky dokonale vypracovanému obsahu čtenář okamžitě nalezne, co ho konkrétně zajímá, aniž by musel pročítat celou knihu nebo konkrétní kapitoly. Šíře témat historikovy práce zabírá veškeré součásti fungování státu. Dozvíme se o církvi, knížatech, šlechtě, dějinách, i sociálních a kulturních změnách mezi lidmi, rozdílech mezi lidmi svobodnými a nevolníky a jejich přerod v lidi urozené a poddané, dále se seznámíme s rozvojem a fungování vesnic i o vzniku a funkcích měst a hradské soustavy, ekonomice daného období, kolonizaci a to vše v dějinných souvislostech spolu s událostmi v okolních státech a v kontextu evropských dějin. Dozvíme se tak, co podmiňovalo změny říšské politiky vůči českému státu a celé střední Evropě, můžeme sledovat, jak se jednotlivé prvky správy země prolínaly se správou Uher a Polska a v čem se naopak lišily s těmi ve Svaté říši římské.
Velmi podrobně a nakolik dovedu laicky posoudit i velmi kvalitně udělaná publikace. Ještě stravitelná právě pro laiky a jistě obohacující i pro odborníky. O prvních historicky doložených a zapomenutých Přemyslovcích jsem si konečně udělala slušný přehled.
Společenský a hospodářský život a církev a vzdělání jsem tedy přeskakovala:P, protože mě to nezajímalo. Ale něco jsem sem tam i z toho přečetla. Těch jmen! A i když bych byla raději, kdyby to bylo ještě podrobnější a každému Přemyslovci se věnovala větší pozornost (i třeba dětství a zájmy apod.), chápu, že je to kvůli limitaci pramenů nemožné… škoda. Přístroj času tedy:).
Celá tahle edice je výborná. Jde do detailů, bez nadbytečných ohledů vůči povrchnějšímu čtenáři, ale přitom není přetížená odbornou terminologií. Poznámkový aparát tedy mívá opravdu úctyhodné rozměry, ale kdo nemá zájem, obejde se bez něj. Dá se to číst i studovat. Tuto knihu ocení odborník i laický zájemce o starší českou historii.
Autorovy další knížky
2009 | Přemyslovci - budování českého státu |
2019 | Dějiny Česka |
2011 | Přemysl Otakar II. |
1986 | Století posledních Přemyslovců |
1997 | Čechy v době knížecí |
Kniha, která mě provázela mým studiem. Četla si mi dobře a rychle.
Stojí za to si přečíst, ale především pro studenty nebo milovníky historie :D