Černá kniha CIA
Yvonnick Denoël
Od Korejské války, Kubánské krize a Vietnamské války až po Saddáma Husajna a Usámu bin Ládina. Toto je pravda o organizaci, kterou ve špionážních románech líčí jako super špiona svobodného světa. CIA se po letech rozhodla otevřít svoji Pandořinu skříňku. Výběr 50 000 dokumentů z archivů CIA zveřejněných v roce 2007 ukázal, že tato zpravodajská služba, legendárně popisovaná jako vševědoucí a všemohoucí, až taková není. Nejvíce šokující při čtení dokumentů je to, že CIA se v průběhu těch šedesáti let, které byly poznamenány zásadními událostmi ? letecký most do Berlína, ovládnutí jádra Rusy, Korejská válka, Vietnam, Kubánská raketová krize, přetrvávající konflikt na Blízkém východě ? často dopouštěla závažných chyb v úsudku. Autor hledá odpověď na otázku: Udělala CIA zpřístupněním svých archivů tlustou čáru za minulostí? Nebo to byl jen ďábelský trik, jak odvrátit kritiku jejích současných aktivit?... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2018 , PráhOriginální název:
Le livre noir de la CIA, 2007
více info...
Přidat komentář
Zaujimave kde vsade maju a mali vplyv USA, co vsetko napachali. Ale dost nezazivne pisane, su tam spravy a depese, ano rozumiem, strucne a priame. Ale dalo by sa to aj parafrazovat.
Jak píše Dovahkiin, jde o dost špatně napsanou knihu. Je to takový slepenec všeho možného, ale vždy se jedná jen o jeden pohled na věc, není doplněn žádný názor. Problematika je to ale tak složitá, že nejde jednoznačně říct, co je / bylo dobře a co špatně. Chtělo by to hlubší pohled a rozbor z více pohledů. Každopádně kniha představuje CIA a celé Spojené státy v ne moc dobrém světle, zároveň ale čtenář snadno pochopí, že tato špína a zákulisní hra se děje po celém světě. Z toho je čtenáři hodně nepříjemně. Za mě 60% - sice dost zajímavých informací, ale příšerně špatně podaných. 10. 7. 2022.