Válka s běsy
Juraj Červenák
Černokňažník / Černokněžník série
< 4. díl
Kniha ze série Černokněžník. Svatyni Krvavého ohně na Kančí hoře konečně vládne právoplatný dědic rodu černokněžníků. Muž s Černobohovou divotvornou krví v žilách opět hlídá svět smrtelníků před démony a zlými mocnostmi, jak tomu bylo za starých časů. A přestože nad povodími Moravy, Dyje, Dunaje nebo Nitravy už vanou vichry nových dob a knížectví podrobená mladým, dravým knížetem Mojmírem postupně přijímají křesťanství, staří bohové jsou pořád mocní a jejich nepřátelé z temných světů dychtí po lidských duších víc než kdykoli předtím. Černý Rogan proto s meček Krutomorem v dlani a věrným vlkem Goryvladem po boku vyráží splnit své poslání. To ještě netuší, že na jeho konci ho čeká souboj s uctívači nenáviděného Belboha. Válka s běsy začíná... Po románové trilogii Černokněžník se hrdina Rogan vrací ve sbírce povídek a novel, v nichž opět ožívá svět staroslovanských mýtů na území dnešních Čech, Moravy a Slovenska. Kromě několika zbrusu nových textů kniha obsahuje i starší, cenami Istron a O nejlepší fantasy ověnčené povídky, všechny ve výrazně přepracované, bohatší a kvalitnější podobě, než v jaké se objevili na stránkách Fantázie, Ikarie nebo Pevnosti. Obsah: * Zřídlo zkázy * Nad temným hrobem zelený očí svit * Z posvátné vody zrozená * Noc šelem * Mrtví stříbro nepotřebují * Krvavý oheň, bílý oheň * Když vyjde slunce nad Zoborem... celý text
Přidat komentář
Mám raději delší příběhy, kde je možnost poznat i vedlejší postavy více do hloubky. A tak i tady jsem si užil nejvíc poslední povídku. Ostatní jsou většinou svižné, akční jednohubky, ale kolikrát s morálním přesahem. Takže vzhledem k tomu, že se v nich vyskytuje mluvící zvíře, jde vlastně o bajky :-)
Oddychovka od Červenáka vo forme poviedok s Roganom a Goryvladom. Všetky sú veľmi dobré,... akčné, vtipné, plné mágie, prízrakov, čarovných postáv,... Určite stoja za prečítanie.
"Cesty do Nitry sa zmenili na rozbahnené potoky. Zobor bol len nejasným, zahmleným prízrakom, mračiacim sa na hradisko pod sebou." - Keď vyjde slnko nad Zoborom
Štvrtá kniha zo série Černokňažník neprináša jeden príbeh, ale hneď niekoľko, keďže Vojna s besmi je zbierka poviedok. Je tu celkovo 7 výborne napísaných poviedok. Prvá je celkom dlhá, no potom nasleduje pár kratších a zasa opäť dlhších. Moja najobľúbenejšia poviedka z knihy nesie názov Noc šeliem. Patrí medzi kratšie s veľmi krutým a smutným koncom. Napriek tomu, že patrí podľa mňa medzi najlepšie, tak aj ostatné poviedky sú naozaj výborne napísané a ani jedna nenudila. Popravde najmenej ma bavila prvá poviedka, ktorá bola aj celkom dlhá, ale napriek tomu šlo o slušný úvod.
Prekvapivé možno pre niektorých bude, že až v štvrtej knihe som si konečne obľúbil vlka Goryvlada. V predošlých knihách som mal pocit, že viac priestoru dostávajú vedľajšie postavy Mirena alebo Dagomir a vlk nakoniec pôsobil na mňa len ako taký fantasy doplnok. Teraz vzhľadom aj k tomu, že ide o poviedky, tak je dej sústredený na Rogana a Goryvlada, ktorí počas svojich ciest samozrejme narazia aj na veľký počet "epizódnych" postáv. Kniha mi pripomenula prvých poviedkových zaklínačov, takže pri čítaní som mal aj trocha pocit nostalgie, ale neviem či to bolo len tým, že šlo o poviedky alebo kvôli tomu mordovaniu rôznych oblúd. Posledná poviedka odohrávajúca sa v Nitre, ktorá zakončila celú knihu ma veľmi potešila ako rodeného Nitrančana a šlo naozaj o vynikajúce zakončenie knihy.
Musím povedať, že takéto kratšie príbehy ma bavili viac ako dej z pôvodnej trilógie a ide preto podľa mňa o najlepší diel zo série. Samozrejme sa pustím aj do ďalších dielov a možno aj Vojnu s besmi niektorí z nich prekoná.
Skvělé zakončení série Černokněžník. Klidně bych zvládl dalších 500 stran. Mě osobně se líbí lehká podobnost s povídkami prvních dílů série Zaklínač od A. Sap. A jsem raá, že jsem na to narazil, protože to je mé oblíbené čtení. Velké díky panu J. Červenákovi
Černokňažník po štvrtý raz!!!!
"Mám dojem, že mu pekne voniaš. Vy ľudia by ste povedali, že sa mu páčiš.“
Slovenský spisovateľ Juraj Červenák a jeho fantasy séria Černokňažník. Po románoch Vládca vlkov, Radhostov meč a Krvavý oheň je Vojna s besmi „štvrtým“ dielom tejto ságy – súborom poviedok a noviel. Máme tu sedem samostatných príbehov, odohrávajúcich sa na území dnešného Slovenska, Čiech a Moravy: 1. Žriedlo skazy; 2. Nad temným hrobom zelený očí úsvit; 3. Z posvätnej vody zrodená; 4. Noc šeliem; 5. Mŕtvi striebro nepotrebujú; 6. Krvavý oheň, biely oheň; 7. Keď vyjde slnko nad Zoborom. V každom z nich Rogan a jeho spoločník Goryvlad bojujú proti zlu.
Oddychovka pre fanúšikov fantasy a priaznivcov Červenáka. A čo je najhlavnejšie a najpodstatnejšie – všetky príbehy majú hlavu i pätu, čo sa pri podobných „výberovkách“ iných autorov nedá povedať. U mňa výborné!!!!
Rogan doprovázený věrným Goryvladem bojuje s různými potvorami a magií. I když je nyní pánem Krvavého ohně a nositelem Radegastova meče, není to vždy lehké, jak by se zdálo. Goryvlad vtipně frfňá. Nejvíc se mi líbila ta poslední povídka Keď vyjde slnko nad Zoborom, která spojuje magii, zradu, boj i erotické chvění. Chybí mi Mirena. Áno, ja viem, čo sa stalo, ale tak nejen bojom s besmi živ je čarnokňažník, čo poviete? :-)
Kniha Válka s běsy je povídkovou nadstavbou trilogie Černokněžník. Hned úvodní mistrovské Zřídlo zkázy je v podstatě přímým pokračovatelem Krvavého ohně, u ostatních kousků je už vazba o něco volnější. Dominance ústřední dvojice hrdinů - Černého Rogana a jeho vlčího průvodce Goryvlada - je pak natolik výrazná, že všechny ostatní postavy stojí zcela v jejich stínu a žádná z nich nepřekročí rámec dané povídky. Proto si můžeme jednotlivé kusy vychutnat jako samostatné literární útvary s vlastním uzavřeným příběhem i pravidly. Povídky nicméně drží jednotnou fazónu a z daných hranic se příliš nevychylují. Vždy je tu nějaké zlo, běs či temná síla, kvůli které je nutno povolat zkušeného a ostříleného černokněžníka. Sem tam se přidá pomocná ruka, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Řešení problémů jsou pak různá (i když meč Krutomor je vždy sázkou na jistotu) a povětšinou končí zběsilou krvavou řeží. Mé bezbřehé nadšení si vysloužilo již zmiňované Zřídlo zkázy, dále mě uhranulo vyprávění o strašlivé Polednici v Krvavém ohni, bílém ohni, a Když vyšlo slunce nad Zoborem, pozvedl jsem sklenku šampaňského, abych vzdal Válce s běsy zasloužený hold. Výborná zábava…
Mám stejný názor jako čtenářtí kolegové.Zde ožívájí mýty staroslovanských území.Moc pěkné a čtivé.Doporučuji
Gorja je výborný společník. Když je potřeba dialog, tak je po ruce a jinak může klidně nahánět vlčice a čtenář o něm ani neví. Nebo dodá bojovým scénám nový rozměr. Za mě byla výborně zpracovaná polednice. U poslední povídky mě vytáčelo střídání scén jako, když děcko zhasíná a rozsvěcuje. Čtivý rukopis autora a dovednost udržovat pozornost v napětí je top.
Celá série o Roganovi se čte dobře, jen ty povídky jsou ještě o kousek lepší než předešlé celistvé románové díly.
Nějak poslední dobou nemám náladu číst, tak se to možná dorazilo v hodnocení. Už minulý příběh Rogana mně nějak extra nebavil a u tohoto mně dost odradila povídková forma, což nakonec bylo spíš ku prospěchu, protože příběhy rychleji ubíhaly. Nebudu se moc rozepisovat, ale povídky se mi slily a až na tu o vílách a tu poslední mně ani nijak nenadchly. Nebudu k nim ani psát jednotlivě komentáře, protože už bych je od sebe ani nerozeznal. Jediné co si pamatuju celkem dobře je v každé minimálně zmínka o souloži (vetšinou praktikovaná) a spousta krve a vzduchem létajících údů.
Pro mně zatím nejslabší Ďuro, ale určitě se k němu ještě vrátím, i když až po menší odmlce.
Příjemná oddychovka. Přijde mi, že autorovi i Roganovi mnohem více svědčí malé uzavřené příběhy, které nevyžadují záporáky vybavené nadpozemskou mocí, metající blesky a kdoví jaký třesky plesky. Vzhledem k absenci těchto "superpadouchů" se Rogan a jeho mluvící psík utkávají pouze s uvěřitelnými každodenními slovanskými běsy, a Juraj nemusí vymýšlet, jak ho z té šlamastyky dostat ven alá deus ex machina.
Zatím asi nejlepší díl serie, povídková forma, ačkoliv ji obvykle moc nemusím, Roganovi skvěle sedne. Povídky jsou většinou krátké a úderné.
Ako celok veľmi dobrá poviedková zbierka (slovenské prepracované vydanie Vojna s Besmi, Artis Omnis 2011) s kvalitou poviedok oscilujúcou subjektívne niekde v intervale dobrá – veľmi dobrá.
Kladom tejto knižky je slovanská mytológia a lokalizácia do Čiech, na Moravu ale aj na Slovensko v poslednej poviedke. Prezentovaná je ako historická fantasy ale jedná sa skôr o odpočinkové čítanie dobrodružného charakteru. Tie reálie z 9. storočia trochu škrípu. Fantasy zložku totiž Červenák nasúva na výklad bežný v učebniciach. Očakával som trochu väčšie popustenie fantázie vzhľadom na rôzne jej aktuálne alternatívne výklady.
Zaujímavo pracuje aj s bohmi slovanského panteónu, kde Belbog predstavuje ten negatívnejší náprotivok Černoboga a mení im tak ich polaritu a atribúty. Jednoducho temnú stranu uprednostňuje pred tou svetlou. Ono by to malo byť trochu vyvážené prípadne naopak, ale beriem to. Jasne ti ukazuje, ako sa z čierneho dá spraviť biele, ako sa dá preprogramovať hodnotový systém. Čierneho Rogana beriem ako čarodejníka, ktorý nie je ani dobrý ani zlý, príbehy sú písané skrátka z jeho pohľadu. Predpokladám, že príbehy z pohľadu besobijca, ktorý preferuje opačnú stranu, by vyzneli úplne inak.
Čo mi najviac vadilo, boli tie toporné dialógy, plné novodobých vulgarizmov. Podotýkam, že nie všetky poviedky v tejto zbierke tým trpeli, minimálne 3 však áno. Vcelku teda vydarená publikácia, z ktorej ma najviac oslovila poviedka Z posvätnej vody zrodená (Z posvátné vody zrozená).
Prišli letné úpeky, únava, aj mozog sa nastavil na úsporný režim. Zachcelo sa mi trochu oddychovejšieho čítania. Rolland sa usadil na pár dní bokom a ja som vytiahol zatiaľ neprečítaný diel Červenákovho černokňažníka. Ako vždy, dostal som, čo sa mi žiadalo, oddýchol som si, zabavil sa, no tento diel mal čosi navyše. Všetky predchádzajúce diely som síce tiež hodnotil plným počtom, no tento bol ešte o kus lepší. Poviedková forma černokňažńíkovi náramne pristane. Ikeď jednotlivé príhody sú veľmi podobné románovým obdobám, akosi v nich nezostáva miesta na nedokonalosti a slabšie pasáže, ktoré romány majú. Poviedky sú dravé, rýchle, neraz so zaujímavou pointou a myšlienkou, ktorá žáner využíva o čosi hlbšie. Dúfam, že to nebola posledná kniha, ku ktorej autor pristúpil podobným spôsobom.
Úžasné oddychové čítanie. Rogan a Goryvlad je výborná dvojica. Bojujú bok po boku proti démonom, občas jedného z nich pripichne niekto k podlahe, druhého pretne kopijou :)
"V behu rúbal, bodal, kopal, dupal po trupoch a lebkách. Čižmy mu hlasno čvachtali, také boli nasiaknuté čiernou krvou."
"Rogan sa bleskovo prikrčil. Zubaté ostrie plné bodcov a hákov mu presvišťalo nad temenom a zaťalo sa do modly. Besov trup s mľasknutím skĺzol z panvou spojených nôh, črevá sa vysypali na dvor. Krutomor sa v húfe Bielovlasých roztancoval ako vetrom zmietaný plameň. Krvavý oheň naplnil Roganove údy strašnou silou.
Modly pred svätyňou zafŕkala čierna krv."
Aká je len tá slovenčina krásna reč:)
Vďaka Juraj, za skvelú knihu.
Nemůžu se rozhodnout, jestli se mi pro černokněžníka víc líbí formát románu nebo povídek. Hlavně jsem rád za každé pokračování. Rogan je při síle a jeho špičkování s Goryvladem rozhodně nepokulhává. Nové epizodní postavy rozhodně nejsou odfláknuté a neztrácejí na zajímavosti. Díky za kvalitní domácí historickou fantasy.
Krásné zakončení série, opět byl nejlepší postavou Goryvlad, jeho poznámky jsou nepřekonatelné.
Část díla
Když vyjde slunce nad Zoborem / Keď vyjde slnko nad Zoborom
Krvavý oheň, bílý oheň / Krvavý oheň, biely oheň
Mrtví stříbro nepotřebují / Mŕtvi striebro nepotrebujú
Nad temným hrobem zelený očí svit / Nad temným hrobom zelený očí svit
Noc šelem / Noc šeliem
Autorovy další knížky
2013 | Mŕtvy na Pekelnom vrchu |
2009 | Strážcové Varadínu |
2006 | Ocelové žezlo |
2015 | Ohnivé znamenie |
2017 | Vlk a dýka |
Svižně ubihajici příběhy o Roganovi a Goryvladovi...