Černý anděl z Ravensbrücku
Lukas Hartmann
Příběh Carmen Mory, jež byla po válce odsouzená k smrti jako kolaborantka, podílející se na smrti a mukách žen v koncentračním táboře v Ravensbrücku, kde jí vězenkyně přezdívaly Černý anděl, je životopisným románem. Popisuje mimo jiné dobu, kdy se v Německu rozmáhá nacismus a Carmen prostřednictvím svého snoubence poznává budoucí pohlaváry NSDAP. Podléhá nacistické ideologii a po Röhmově puči a noci dlouhých nožů se vzhledem ke svým kontaktům s funkcionářem SA dostává pod tlak gestapa a stane se agentkou fašistického Německa v Paříži. Černý anděl – už tato přezdívka vypovídá o dvojí perspektivě, v níž byla Carmen Mory viděna: jako vězenkyně se stala starší bloku a její činnost byla po válce hodnocena velice rozporně. Některé bývalé vězenkyně svědčily v její prospěch, mluvily o tom, jak pomáhala nemocným, statečně se dohadovala s německými doktory a dozorci, obstarávala jídlo a léky, jiné naopak vypovídaly o tom, jak vězenkyně bila, mučila hlady a podílela se i na jejich zabíjení podáváním neznámých injekcí. Carmen Mory je velmi rozporuplná osobnost a od začátku do konce ji nelze jednoznačně hodnotit. Je to těžce nemocná žena, vzbuzuje lítost i pohoršení. Je odsouzena k smrti spolu s ostatními dozorci a lékaři z Ravensbrücku, ale než je rozsudek vykonán, spáchá v cele smrti sebevraždu.... celý text
Válečné Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2010 , VíkendOriginální název:
Frau im Pelz, 1999
více info...
Přidat komentář
zaujímavá kniha z obdobia druhej svetovej vojny a hlavne po vojne súdne konanie s hlavnou hrdinkou. tá nie je ani kladná ani záporná hrdinka. snažila sa iba prežiť, ale nakoniec bola odsúdená na trest smrti.
Životopisný román o Švýcarce Carmen Mory, která chtěla být zpěvačkou, ale nakonec byla odsouzena k trestu smrti. Její příběh vypráví švýcarský konzul v Hamburku, kde probíhal soud. Škoda jen, že jejímu věznění v koncentračním táboře je věnováno méně stránek než jejímu životu před válkou. Myslím si, že autor skutečnost upravil a Carmen líčí jako oběť své povahy a svých ambicí.
Zajímavá kniha, Carmen není ani kladná ani záporná postava. Snažila se přežít válku a tak se v danou chvíli vždy přiklonila na stranu toho, kdo byl právě na koni. Trochu mi vadí, že to není úplně biografické a skutečná data se prolínají s autorovou fantazií.
Je to dávno, co mě postihl neutuchající hlad po nalezení odpovědi na otázku: Holocaust, koncentrační tábory, nacismus…. proč…? Přečetla jsem bezpočet knih, zejména biografií, vzpomínek, pamětí a to „z obou stran“, abych se pokusila nahlédnout do duší zločinců i obětí. Moje posedlost neustupuje. Životopisná kniha Černý anděl z Ravensbrűcku, je další kostičkou v mé pyramidě. Autor se zhostil svého úkolu, pokusit se vykreslit vnitřní svět Carmen Mory, vězeňkyně a starší bloku v koncentračním táboře, velmi zdařile. I když, jak sám zdůrazňuje, jde o jeho fantazii podnícenou dokumenty. S Carmen Mory prožíváme v knize čas od útlého dětství až do její smrti. Nemůžeme se vyhnout zamyšlení, nakolik byla anděl a nakolik ďábel…
Štítky knihy
koncentrační tábory soudní procesy nacisté Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 Ravensbrück
Příběh rozhodně zajímavý, jen to zpracování trochu pokulhává. Nad hrdinkou chvíli člověk kroutil hlavou a chvíli ho její příběh dojímal. Takové rozpoluplné.