Černý blesk
Dymphna Cusack
Psychologický román australské spisovatelky líčí život ženy, jež pro milence opustila manžela a syna. Po tragickém osamění, kdy se bezúspěšně pokouší o sebevraždu, jí otevírá oči nad scestným životem fotomodelky deník syna, jenž mezitím zemřel jako voják v malajské džungli, když se předtím oženil s malajskou dívkou a měl s ní dítě. Nový smysl života vrací hrdince starost o vnučku a s ní i boj za práva nových příbuzných, domorodých obyvatel Austrálie, postihovaných rasovými zákony.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1971 , Omnia , SvobodaOriginální název:
Black Lightning, 1964
více info...
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1961 | Nedovol mi odejít |
1982 | Ohořelý strom |
1971 | Černý blesk |
1978 | Nedaj ma smrti |
(SPOILER) Od autorky jsem už dříve četla knihu "Ohořelý strom", která mě zaujala, a chtěla jsem se proto seznámit i s její další tvorbou. Příběh Tempe Caxtonové, jejíž život je jako na houpačce, se mi četl dobře a líbil se mi, i když některých momentech byl pro mě trochu méně uvěřitelný. Škoda, že se čtenář nedozví, zda autorka na pozadí historických skutečností vystavěla příběh zcela smyšlený, anebo se inspirovala nějakou ženou ze svého okolí, případně dokonce svým životním příběhem...
Hlavní hrdince se dostalo vrchovatě krásy, uznání, bohatství i lásky (alespoň si to dlouho myslí), ale i neporozumění v rodině zakončené ztrátou jediného dítěte. Když ji zradí muž, kterého milovala, následuje neúspěšný pokus o sebevraždu a poté zcela nečekaný nový začátek.
Moc se mi líbily úvahy syna Christophera z jeho deníku, byť zpočátku mi hrubky, které dělal záměrně, rvaly oči. Christopher se v průběhu psaní vyvíjí z poněkud rozmazleného mladíka z "dobré" rodiny v mladého muže s jasným životním cílem a zásadami. Ale bohužel mu nebylo dopřáno splnit příliš mnoho z toho, co si předsevzal. Rasové předsudky hluboce zakořeněné v australské společnosti 60. let 20. století vedou Christopherovy rodiče k šílenému nápadu: raději ať bojuje v Malajsii, než aby žil s domorodou dívkou.
Tempe však později, pod vlivem synova deníku a nečekaného dopisu, projde podobným vývojem jako Christopher. Začne se zasazovat za práva australských domorodců a přehodnotí své životní priority. Knížka se hodí do letošní ČV (kniha o boji za lidská práva), ale doporučuji ji k přečtení i tehdy, když už máte splněno. Zejména ženám, které stojí na nějaké životní křižovatce. Je jen potřeba počítat s tím, že místy je příběh smutný. Pro mě byl nejhorší na začátku, kde Tempe pohřbívá svého pejska, jehož chtěla vzít do nenávratna s sebou, avšak jí samotné to nakonec nevyšlo.