Černý korsár
Emilio Salgari
Román na pozadí bojů námořních lupičů a korzárů proti španělským koloniím v 17. století líčí příběh italského šlechtice mstícího smrt svých bratří. Napínavá dobrodružná kniha romantického zabarvení, plná nečekaných zápletek a zvratů, vyznívající v oslavu odvahy, hrdinství a pevné vůle zjednat stůj co stůj spravedlivou odplatu.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1928 , Hynek (Alois Hynek)Originální název:
Il Corsaro nero, 1899
více info...
Přidat komentář
Upřímně - je to brak. Děj i postavy z velké části zkušený čtenář odhadne během chvilky. Černý korzár i jeho druzi jsou v podstatě nesmrtelní superhrdinové. Všichni kladní hrdinové jsou extra čestní, i když třeba stojí proti sobě, všichni záporáci jsou proradní až na půdu. Salgari vrší jednu atrakci za druhou, jak ho to napadne, aniž by se nějak obtěžoval s logikou děje, kontextem, konzistencí chování postav, nebo realitou a když je třeba, tak zasáhne nějaký deus ex machina. Závěrečné kapitoly už v podstatě vůbec nedávají smysl, pokud nad ním začnete přemýšlet a ten úplný závěr... No, opravdu WTF.
Ale zas je pravda, že mi skoro až tekly slzy od smíchu, když jsem to četl. Pokud jste to nečetli jako děti, tak se to asi nedá číst jinak, než ironicky.
Tohoto Korzára jsem četl v mládí snad 100x. Bylo to napínavé, pořád se tam něco dělo a do toho tajemné ilustrace Jaromíra Vraštila, kdy si čtenář mohl více domýšlet než vidět.
Po mnoha a mnoha letech jsem knihu opět objevil v jakési bedně na půdě a jal se ji předčítat svým čtyřem potomkům v rámci každodenního uspávacího maratonu. Výsledek: totální fascinace. Co se jim tak líbí? Je to napínavé, pořád se tam něco děje, Carmauxovy hlášky, putování pralesem, souboje aligátorů s leopardy, Indiáni si pečou Španěly na rožni! Moko a jeho černá hrubá síla, dokonalý hlavní hrdina (má černé i péro, za kloboukem) a jeho tragické dilema, ne-mrtví bratři, láska, zrada, válka, vynikající padouch.
Ušil jsem si na sebe bič, už ji musím číst podruhé! Může být ještě něco známkou nesmrtelné, byť totálně brakové knihy? Napsána před více než sto lety, čtená před skoro čtyřiceti a znovu triumfující v roce 2024. O jejích literárních či jiných kvalitách můžeme vést polemiku, stejně jako u stejnojmenného filmu s Kabirem Bedi, ale jedno je jisté: Emiliovi Salgarimu prý říkali italský Jules Verne. Oproti slavnějšímu jménu má však jednu velkou přesnost: nenudí neboť jak známo, Verne byl oboje, geniální i nudný, nikdy však geniálně nudný. Salgari má takové tempo, že na nudu (nebo logiku) není čas! Ondřej Neff by holt po Salgarim neměl co přepisovat. Howgh.
Kniha mě překvapivě zklamala. Příběh je psaný skutečně pro děti od 10 let. Krátké věty, hrozné dialogy. Možná je to překladem, možná zkrácením textu, což je v knize poznamenáno. Nemohl jsem se z žádnou postavou ztotožnit a co tam vyvádí Černý korzár?! Kvůli jeho pomstě, kolik zemřelo lidí! A nač by vymýšlel jak vyhrát s nějakým mazaným plánem, když si stačí říct ,,já jsem statečný korzár a vy ubozí španělé!´´ Hrůza hrůza. Ale dočetl jsem, takže dám alespoň hvězdičku.
V dětství mě tato kniha minula a znám tak pouze filmové zpracování, které se mi v mládí hodně líbilo. Na tuto audioknihu jsem se proto opravdu hodně moc těšila, ale o to bylo větší mé zklamání. Většina dialogů jsou pouze holé věty a u mnohých z nich mi bylo skoro trapně. Příběh je stále se opakující blbostí, ve kterém Černý korzár někam na lodi připluje, aby prakticky celou posádku na lodi zanechal a vydal se na nebezpečnou cestu v počtu 4, 5 lidí. Naivně jsem si myslela, že chce být nenápadný, ale čeho by se korzár bál. Vesele rozdělávají ohníčky, střílejí divokou zvěř a pak prohlásí, tak o nás již asi vědí. Je to opravdu hodně blbé, přesto jsem občas řvala smíchy i když to nebyl autorův záměr. A tak jediné co mě na této knize opravdu zaujalo, jsou občasné poučky ohledně fauny a flory tamního pralesa. Audiokniha je povedená a velmi dobře ji načetl pan Marek Holý.
Zahlédl jsem na chalupě v knihovničce a neodolal jsem. Vytáhl jsem z řady KODovek jednu mou oblíbenou z dětství. Pořád se to dobře čte, nicméně i na tak krátkou knížku je děj v zásadě opakováním stejných situací. Černý korzár někam jde , někdo ho obklíčí, podaří se mu utéct, bloudí v divočině... a nanovo. Ale jako kluk jsem to miloval.
Další skvělá klasika.
Piráti, dobrodružství, kniha plná emocí, láska, zrada, odvaha
Román plný zvratů, zajímavých zápletek.
Všichni moji kamarádi tuto knihu četli a já samozřejmě taky. Film je sice dobrý, ale kniha vítězí na celé čáře :))).
Velmi povedeně napsaný román ze 17 století, samý kord, šavle, meč a dýka div že si stím nevypíchnou oči. Děj pěkně plyne, je napínavý a slušnou formou napsaný. Dočkal se i filmové napodobeniny. Slušné 4starsy.
Jednoznačně nejlepší román od Salgariho. Klasický pirátský román se všemi správnými atributy žánru. Howgh.
Opět jsem našla v bráchovo knihovničce a začetla se do plno dobrodružství korzárů, pirátů a pomstě Černého korzára, který chtěl spravedlnost pro své dva bratry, kteří byli zabiti. Potká krásnou dívku a zamiluje se do ní. Bylo to i moc krásně zfilmované.
Film je skvělý, totéž jsem čekala i od knihy. A kniha opravdu dosáhla jeho úrovně. Kniha je napínavá, dobrodružná a umí vtáhnout do děje.
Moje srdcová záležitost. Svého času jsem tuhle knihu četla tolikrát, že už bych to nespočítala. A pořád mě to bavilo. Napínavé, čtivé, dobrodružné, plné odvahy, odhodlání, zášti, ale i lásky. Příběh, který ani s léty nezestárne.
A i když už to znám zpaměti, stejně tomu znovu propadnu. Nechám se uchvátit dobrodružstvím Černého korzára a jeho oddaných přátel. Jeho touhou najít zapomnění a klid. Nechám se vtáhnout do příběhu lásky, zrady, pomsty a viny.
kniha, kterou jsem z knihovny ani v dospělosti nevyřadila...miluju tyhle námořnické a pirátské pohádky.
Jako -náctiletá jsem tenhle příběh hltala každou chvíli a pořád dokola. Vůbec KODovky byly nej našeho mládí...
Kniha se mně i synovi líbila, četli jsme ji nezávisle na sobě. Také film je výborný a Kabir Bedi nezapomenutelný.
Celé dětství jsem strávil u filmových pirátských a jiných dobrodružných příběhů. Černý korzár k mým vzpomínkám neodmyslitelně patří, měl jsem ho nahraného na VHS. Kniha pro mě nebyla tak kvalitní jako film. Bude to částečně tím, že jsem to nyní přečetl až v dospělosti, ale úplně si nemyslím, že bych z knihy byl jako dítě unešen. Musíme samozřejmě přihlédnout k době vydání knihy. Příběh jsem vlastně přečetl jen proto, že znám filmové zpracování.
Děj je bohatě prokládán přírodovědnými výklady o místní středoamerické fauně a floře. Trochu naivní a jednoduché mi přišlo, když se hlavní hrdinové vždy ve 3-4 lidech vrhli do jámy lvové proti stovkám protivníků, zas a znovu. Ale takto neohrožení romantičtí hrdinové zkrátka jsou. Dost mě zarazilo a svým způsobem i pobavilo, když jsme se na začátku druhé části knihy mimoděk dozvěděli, že Petr Olonneský, jedna z výraznějších vedlejších postav, byl někde sežrán lidojedy.
“Kde je Petr Olonneský?”
“Sežrali ho lidojedi, neměl štěstí.”
“Hmm... ok.”
V mládí několikrát přečtené. Na to jak je to staré, má to stále parádní pirátský příběh o pomstě šlechtice a lásce k dceři nepřítele. Setkání s upírem při stíhání guvernéra se mi tenkrát zdálo tajemné a strašidelné. Jen škoda, že jsem si nikdy nedal tu práci přečíst i další pokračování.
Autorovy další knížky
1988 | Černý korzár |
2000 | Sandokan |
1973 | Tygři z Mompracemu |
1991 | Sandokan. Příběh druhý: Tajemství černé džungle |
1930 | Město malomocného krále |
Italský šlechtic Emilio di Roccanero, alias Černý korzár se svou lodí se plaví po Karibiku a pronásleduje svého úhlavního nepřítele van Goulda, který je přímo zodpovědný za smrt jeho dvou bratrů Zeleného a Červeného korzára. Po přepadení španělské lodi zajmou krásnou dívku, která je ovšem dcerou van Goulda. A přichází dilema, čest nebo láska .... Četba mého mládí, kdy hlavní hrdina poháněn touhou po spravedlnosti a pomstě zažívá svá úžasná dobrodružství a kdy pochopitelně je on ten nejkladnější hrdina a jeho protivník naprosté ztělesnění zla.