Čertův švagr

Čertův švagr
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524490/bmid_certuv-svagr-652d838b4bc73.jpg 5 49 49

Příběh vypráví o mládenci Petrovi, kterého vyžene jeho zlá a vypočítavá macecha z domu. Petr se marně snaží najít práci, všude ho ale posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla. Jako odměnu za věrnou službu obdrží kouzelný měšec, ze kterého je možno brát neomezené množství peněz; pekelná služba jej však poznamená ošklivým vzhledem. Petr s jejich pomocí činí dobré skutky a pomáhá potřebným. Když se na něj obrátí král, který se také ocitl ve finanční tísni, Dá si Petr podmínku: pomůže, dostane-li za to královskou dceru za ženu. Dvě starší dcery Petra odmítnou, nejmladší si jej navzdory jeho ošklivosti pro lásku ke svému otci je ochotna vzít. Petr se umyje v kouzelné studánce stane se krásným; dvě marnivé královské dcery si odnese čert a učiní tak Petra svým švagrem.... celý text

dasa6360
16.09.2024 5 z 5

Podzimní plískanice přímo svádějí ke čtení pohádek od Boženy Němcové. A tak jsem jako první sáhla po jedné z předloh pro filmovou pohádku S čerty nejsou žerty, která v sobě samozřejmě nese silné morální poselství o spravedlnosti – poctiví jsou odměněni, zlí potrestáni. Hlavní hrdina je sympaťák, nechybí trocha humoru ani kontrast mezi laskavostí a sobectvím. A navíc ten jazyk, já to zkrátka miluju.

n.ezn.amy
11.03.2024 5 z 5

Pohádky Boženy Němcové mají své kouzlo i po letech. Příběh Petra a jeho švagra, který pochází z říše pekel, je notoricky známý a jako v každé správné pohádce zlo vzdoruje až musí být nakonec stejně potrestáno.

mazlak
20.10.2023 5 z 5

Už jsem dlouho vynechával pohádky a tak nyní nastal ten správný čas. Kolik tato pohádka už měla podob a přesto ji to spíše zušlechťuje než zahání do ústraní. Prostě dílo, které se snad nikdy neomrzí.

Naďa2411
03.05.2023 5 z 5

Má oblíbená pohádka mého dětství, poslechnuto v aknize. Kdo by neznal Petra a jeho "pekelného" švagra. Autorka uměla psát poutavé příběhy pro děti, které máme rádi i dnes.

Peter74
16.04.2023 5 z 5

Rozprávka, ktorá ma pobavila.
Pre pár dňami som videl sfilmovanú, príjemné sledovanie, aj so smiechom.
Ďakujem pani Božena Němcová.

Irsaf
30.12.2022 4 z 5

Klasická česká pohádka…
Jazyk byl trochu krkolomný, moc mi nesedí… nejsem na něj zvyklá… Ale jinak dobrý…

Kabuky
18.06.2022 5 z 5

Nádherně čtivá pohádka.

IvetaZ
01.02.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších čertovských pohádek. Styl vyprávění je sice pro dnešní děti maličko krkolomný, ale co se v mládí naučí, to ve stáří docení. Filmové S čerty nejsou žerty jsou legendární a myslím, že málokdo ví, že námět pochází právě od Němcové.

Sabina335
30.01.2022 5 z 5

Stará česká klasika, velmi krásně zfilmovaná.

jarkaska
12.01.2022 5 z 5

Další krásná pohádka od Boženy Němcové, která byla předlohou televizní pohádky S čerty nejsou žerty.

Kontryhelka
07.01.2022 5 z 5

Krásná pohádka, která okouzlí. Nádherně napsané a sugestivní. Božena Němcová měla pro pohádky cit a odměnou jsou celé generace čtenářů, které její dílo vždycky nadchne a stále nám má co říci.

Booky84
21.11.2021 5 z 5

Krásná pohádka objevená opět díky eknihám zdarma.

Ran
21.08.2020 5 z 5

Styl psaní a vyprávění tohoto poutavého příběhu je velmi dobrý. A kniha se mi četla výborně.

Ronnie68
09.02.2020 5 z 5

Tato krátká pohádka mě osobně zahřála na srdci ... také jsem poznala kořeny filmové pohádky S čerty nejsou žerty ...

Gweny
20.11.2019 5 z 5

Netušila jsem, že televizní pohádky Čertův švagr a S čerty nejsou žerty mají své kořeny právě v téhle pohádce od Boženy Němcové. Je těžké vzít příběh tak, jak je napsaný a nesrovnávat ho s filmovým zpracováním. Nicméně i ve svém dospělém věku mám pohádky ráda a s dětskou radostí v srdci je sleduji nebo čtu.