Červená kráľovná

Červená kráľovná
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483486/bmid_cervena-kralovna-MCL-483486.png 4 1560 1560

Svet Mare Barrow je rozdelený krvou – červenou a striebornou.Červená kráľovná je napínavý román od Victorie Aveyard, ktorý sa stal bestsellerom už v 25 krajinách. Spoločnosť je rozdelená na dve časti – Strieborných špičkových bojovníkov s božskými schopnosťami a Červených jednoduchých občanov, ktorí žijú pod krutou vládou Strieborných. Mare Barrow je sedemnásťročné dievča, ktoré patrí medzi Červených, a ani vo sne by jej nenapadlo, že by to mohlo byť inak. No opak je pravdou. Onedlho zistí, že aj napriek tomu, že je Červená, aj ona má svoje schopnosti – dokonca také silné a jedinečné, že ohrozujú celú vládu Strieborných. Lenže zahrávať sa so silou je veľmi nebezpečné. Vo svete rozdelenom krvou sa odohráva boj, ktorý vyhrá len ten najstatočnejší. A tak sa proti sebe postavia Červení a Strieborní, princ proti princovi a Mare proti vlastnému srdcu, pričom zrada číha na každom kroku. A potom stačí už len jediný chybný krok, ktorý zničí svet, aký dosiaľ poznali. Zachránia mladú Mare jej nezvyčajné schopnosti alebo sa jej stanú osudnými? Príbeh plný intríg, triedneho boja a klamstiev prinúti čitateľa, aby sa ponoril do napínavého deja s túžbou zistiť, aký bude osud Mare – dievčaťa, ktoré si od začiatku obľúbi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Motýľ

Red queen , 2015

vandalindakova
03.03.2017 5 z 5

Knihu bych přirovnala k Selekci v drsnější verzi. Já jsem s knihou naprosto spokojená. Dokázala mě vtáhnout do děje tak, že jsem se nemohla odtrhnout. Jen je škoda, že poslední dvě kapitoly asi někdo psal ve spěchu, neb si nedokážu vysvětlit najednou tolik chyb a chybějících písmen. Ale to se může stát. Určitě budu číst dál.

Afro
03.03.2017 3 z 5

Nemůžu říct, že by mě ta kniha uchvátila. Ale zároveň nemůžu říct, že by mě vůbec nebavila. Jsem z ní taková zmatená. Některé úseky mě bavili, některé ne. Musím přiznat, že mě Maven opravdu dostal. Rozladilo mě, že v bylo v českém vydání spoustu různých překlepů, hlavně u konce.

roso.mak
01.03.2017 3 z 5

Jmenujeme se Šarlatová hlídka a heslo máme: rudí jako úsvit. Z toho by člověk zmodral. Zvlášť z toho jak jsou perfektně "nenápadní" a jak naberou každého, kdo si řekne. To si o průšvih fakt koledují. Prostě bylo tam příliš momentů, které mi kazily dojem z příběhu.

Suin
20.02.2017 3 z 5

Obávám se že u prvního dílu i skončím. Nemůžu říct, že by to bylo špatné ale necítim žádnou motivaci pokračovat. Princ mi už na konci začal lézt trošku krkem a s Mare jsem se neuměla ztotožnit. Příliš to připomíná jiné dílá ...

Shanib
17.02.2017 3 z 5

Upřímně nevím, jestli se pustím do dalších dílů. Knížka mě bavila a líbil se mi i samotný nápad, ale co mi opravdu hodně lezlo na nervy byla hlavní hrdinka. Těžko říct, jak by se člověk zachoval v její situaci, ale vůči spoustě lidem pozbývala jakoukoliv empatii...zkrátka všechny Stříbrné "natřela na černo" a hodila do jednoho pytle. Cal byl super už od prvního okamžiku a hodně jí pomáhal a ona se k němu zachovala zcela sobecky. Taky mi vadilo, jak přebíhala mezi svými city. Jednou na to, co se stalo, myslela ráda a pak zase naopak a hodně často se to zmiňovalo, takže člověk pak nevěděl, co si o tom myslet. Já jsem z toho měla pocit, že to neví ani sama autorka.

Ayen
15.02.2017 2 z 5

Vždy když jsem dala knize šanci objevilo se něco nad čím jsem protáčela oči a říkala: ,,to myslí vážně ?''. Od knihy jsem čekala rozhodně větší originalitu. To že třeba obsazení postav je pro mě stejné jako v Hunger games (autorka pouze změnila jména. Jak fikané.) nebudu rozebírat, ani to, že postavy mi lezly na nervy.
Slovní zásoba je chabá a zdá se mi, že autorka si ji vynahrazovala na spoustě jmen rodů, která byla naprosto zbytečná.
Příběh mi přijde neskutečně přeplácaný. Jen v polovině příběhu jsem napočítala 11 vlastností, které mají Stříbrní (někdy mám dojem, že si je Victoria vymýšlela za pochodu).
Abych nehodnotila jen záporně. Hvězda je za následující: napsat knihu takovým způsobem, že vám projede žlučníkem, k tomu musí být talent. Jediné čím mě kniha opravdu překvapila, byl konec. Ten se opravdu povedl.

Šárík001
12.02.2017 5 z 5

Tato kniha mne opravdu mile překvapila, a to ve všech směrech. Obálka je velmi zajímavě vytvořená, styl psaní je adekvátní vzhledem k ději, a ten byl také velmi zajímavý. Jediné, co mne trochu zklamalo, byl (dnes již obvyklý) milostný trojúhelník. Co se týče konce, něco podobného jsem předvídala, ale i tak mi způsobil menší zástavu srdce (což se moc často nestává).
Jinými slovy se jedná o velmi vydařenou knihu, jež nepostrádá děj, zápletku, rychlý spád následovaný velkým rozuzlením a částečně otevřený konec.

SabrinaCZ
08.02.2017 3 z 5

Kniha, která mi doslova vzala slova z úst. Jak už bylo mnohokrát zmiňováno, kniha se podobá několika slavným sériím, ale na to neberte ohled. Spojení onoho ,, středověkého" světa se světem moderním je sice zvláštní, ale autorka to dokonale zamaskovala , takže to tam není skoro poznat. U této knihy jsem byla jako jeden velký uzlíček nervů a za to vděčím těm nesympatickým postavám, které opakovaně dělali nějaké problémy... Každopádně je to velice zajímavá kniha se spoustou lží a intrik. Něco jako Prolhané krásky ve středověku.

Kyta
05.02.2017 5 z 5

Obsahuje spoilery!

Už na začátku čtení jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. A nemýlila jsem se. Myšlenka rozdělení světa podle barvy krve je vážně hodně originální. Autorka se nabízeného tématu chytila co nejlépe to šlo, a ve finále se ji podařilo vytvořit zajímavý fantastický svět, ve kterém je společnost rozdělena na nadřazené Stříbrné vládnoucí různými nadpřirozenými schopnostmi a chudé Rudé. Téma revoluce a snahy změnit svět je už celkem ohrané, ale přesto jsem zvědavá, jak se série bude dál vyvíjet. To, že kniha měla hodně podobné prvky s jinými sériemi, jmenovitě zejména se Skleněným trůnem, Hunger Games a Selekcí, mi ve finále ani nevadilo. Všechny tyhle série jsem si hodně oblíbila, takže Rudá královna nebude výjimkou.

Samozřejmě tu nesměl chybět milostný trojúhelník, který je tu docela důležitý, ale nejsou tu skoro vůbec rozepisovány ony pocity hlavní hrdinky, jako to bývá u jiných knih. Hlavní hrdinka Mare není svým charakterem moc výrazná, takže nejsem schopná říct, jestli se mi líbila nebo ne. Cala jsem měla ráda od prvního okamžiku a hrozně jsem fandila jemu, ve všech směrech. Občas byl vykreslován jako bezcitný a povýšený následník svého otce, kterého nezajímá budoucnost národa, ale tím jsem se nenechala odradit. Maven je trochu jiný oříšek. Zpočátku mi moc sympatický nebyl, ale následně jsem si ho díky jeho laskavé povaze stačila oblíbit; jenže poté, co přišel ten nečekaný zvrat ke konci... Nějak se mi nechce věřit, že celou dobu lhal a na všechny to jen hrál, prostě mi to tam nesedělo. Pořád jsem čekala na moment, kdy se to všechno vyjasní a Maven bude zase za dobráka, ale ten moment (bohužel/bohudíky?) nepřišel. Za jeho "zkaženost" ale viním královnu, která v knize také dost překvapovala.

Kniha je čtivá a svým dějem hodně chytlavá, skoro jsem se od ní nemohla odtrhnout. Děj je nepředvídatelný, zvraty i zápletky mě každou chvíli překvapovaly, a vlastně až do konce nebylo úplně jasné, jak to dopadne. Otevřeným koncem mě autorka navnadila na další díl, kterého se už nemůžu dočkat. Trochu lituju, že jsem tuhle sérii nezačala číst později, protože nedokážu vydržet čekat do vydání třetího a čtvrtého dílu. :)

Maitter
27.01.2017 4 z 5

Komentář milého pana Jogese mluví skoro za vše, avšak já víc pitvám a jsem labilnější, což mi umožňuje vidět přehnaně barvitě, takže přispěji aj svou troškou do mlýna.

KOMENTÁŘ (o něco relevantnější RECENZE je níže)
Hezky zčerstva, ve dvě ráno. Předešlé komentáře mne upřímně děsí. "Když už bych ale byla v kůži Mare, rozhodně bych zůstala s Mavenem, i po tom, co provedl."
*sedí a zírá* Cože? *dál sedí a zírá* Musím se své empatie zbavit. Nebo zdravého rozumu? "Nmw, přijde mi, že je prostě v něčem lepší, než Cal... Je to prostě správnej záporák." *odchází do své jeskyně*
"... kouzelné schopnosti taky nejsou nic moc nového." Umírám smíchy. No jo, no. Chudák Harry. A neříkejte to fantasy světu.
"[Hlavní postava je] lehce naivní, spolehá​​ se až moc na cizí pomoc a často se vzdává." Naivní - skoro jako by jí bylo sedmnáct a byla předhozena dravé společnosti s jinými zvyky a pravidly. Spoléhá až m- Hele, a jak byste vlastně přežili ve světě Stříbrných bez konexí a pomáhali revoluci bez spojenců VY? Co rodina a přátelé, známé prostředí, nabízené pomocné ruce, usekli byste je VY?
Mai filosofuje a střílí do vlastních vrstevnických řad. Perme to do nich, ať trochu myslí!

RECENZE (víc recenze než to nahoře)
Nesnáším marketing. Široké okraje, centimetr mezi každým řádkem, krucifix, ta kniha mohla být o třetinu tenčí.
Stojí za přečtení, za DOčtení. První pozitivní dojem na mě autorka udělala realistickým vykreslením Mařina charakteru. Hlavní hrdina nemá být nesnesitelný, ale kouska sebezáchovného pudu by si vypěstovat mohl. Ona a Kilorn se chovali normálně vzhledem k poměrům a situaci.
Většinu knihy jsem zápasila s dějem, neustále na vážkách. Tak je to tuctová pseudodystopická romanťárna, nebo ne? Čekala jsem, že ano, působilo to adekvátně. Až konec rozcupoval pseudo i romanťárnu. Nechci tvrdit, že množstvím krve lze rozlišit realistický příběh od naivního, a možná by ostatní týnejdžrovské příběhy dopadly lépe, věrohodněji, kdyby se autorky soustředily spíš na okolnosti než na "bohatý" vnitřní svět poblázněných hlavních hrdinů, (a možná také ne,) ale Victoria Aveyardová to s revolučností zatím zvládla nejlépe. Žádné zbytečné naděje. Žádné zázraky. Uvěřitelné lidské chyby i masky.
Och, miluji uvěřitelnost. Je jí tak málo, je tak relativní a tak subjektivní. Jo, a mimo jiné mne velmi těší, že Aveyardová nerozmazávala milostné eskapády rozvláčnými úvahami.
Děj se dá rozsekat na linie, linky, scény a kousky, které jsou buď naprosto předvídatelné, lehce zmatené či nepřehledné, anebo úžasně jedinečné a své.
Selekce, Selekce! Selekce, HUNGER GAMES! Selekce, Divergence, Selekce, Hunger Games... Uááá.
Divergence je úplně jiná. Kupodivu ještě hloupější. Selekci jsem nečetla, ale k přirovnání k Hunger Games se vyjádřit mohu. Nic mi tu nepřipomínalo HG. Arény na důkaz moci? Ty se nám tu povalují už tisíce let. Horních deset tisíc s biči versus živořící práv zbavení utlačovaní? Nu... to je tak nějak náplň antiutopie, i když "knihy pro mládež" ji poněkud zjednodušují... Najděte si ji na Wikipedii. Hlavní hrdinka? Neee... Není jako Katniss. Je pragmatická, víc iniciativní, ve výsledku není solitér a tím pádem ani tak opatrná - nicméně duševní vyspělostí se postavě Katniss, která prochází i jiným vývojem, vyrovná málo dívek, stejně jako je tomu v normálním světě, takže za běžnější "sedmnáctku" Mare mlátit nemůžeme. Nic dalšího, co bych mohla přišít vyloženě HG, mě nenapadá. Na rozdíl od Collinsové nemá Aveyardová tak širokou slovní zásobu a její sloh mě rozhodně tolik nebavil (podprůměrný). To může být důvodem, proč mi milostné myšlenkové pochody připadaly snesitelnější; byly krátké, avšak to i všecko ostatní, a zapomněla jsem je.
Červená a stříbrná krev! Sci-fi! Chci vysvětlení, které to nezkazí, a pokud žádám příliš, chci jen vysvětlení. Promyšleným rozuzlením původu zvláštností a moci se mnoho autorů tiːn əˈdʌlt nezabývá. Jsem zvědavá, jak to bude s Aveyardovou. Prosím, nesklouzni k typickému.
Ani jeden žvást o Americe! Jupíjajej!
P. S. Lidské teplo nad oheň. Hezká drobnost. :-)
P. P. S. Za chyby v překladu a překlepy bych je poslala do pekel, ale za to Victoria nemůže. Nechám jí ty hezké čtyři hvězdičky.

jamča
23.01.2017

Mě kniha uchvátila a když se to rozpochodovalo, tak jsem se nemohla odtrhnout. Děj je napínavý a pořád se něco děje. Ovšem nemohu si pomoct a stále se zastávám Maevena. Ti co přečetli, tak vědí, co provedl :-D Kniha má zajímavý spád a je zakončena tak, jak jsem si myslela, víceméně. Některé věci jsem čekala a některé ne. :-)

Suou
19.01.2017 3 z 5

Úžasná kniha :O, len...
Kniha mala super dej, dosť originálny postavy sa mi páčili, bolo to svižné čítanie... už dlho ma žiadna kniha takto neoslovila.
Ale ku koncu knihy som mal také nervy a depku, že som ju chcel roztrhať alebo spáliť ... týmto sa chcem ospravedlniť bratovi, lebo musel počúvať ako mu prerozprávavam každú jednu stranu... (nemá rád knihy)
Mal som nádej, že to bude krásna kniha, ale potom to išlo všetko do ....
Nechápem čo môže byť v ostatných knihách, dúfam, že nie ďalšie predlžovanie...
Ale kniha ma prijemne prekvapila a moje hodnotenie je : 4z5

Boby17
16.01.2017 3 z 5

Svižné a čtivé, i když také od poloviny knihy poměrně předvídatelné.

BetyN.
13.01.2017 5 z 5

Od knihy jsem neměla vlastně žádná očekávání, protože podle recenzí jsem si myslela, že to bude jen slátanina. Ale ve výsledku to tak není.
Ze začátku jsem nemohla vystát hlavní hrdinku, ale ke konci se to zlepšilo. Děj je chytlaví a pěkně se to čte. Jsou tam i nějaké originální prvky, ale je tam i okopírovaná Selekce a kouzelné schopnosti taky nejsou nic moc nového. Ale já si nemohu pomoct, protože mě to dostalo a pohltilo navzdory všemu, co jsem tady teď vypsala. Citáty s knihy jsou úžasné! 4,5*, ale to nejde takže 5!!!

Věrka256
08.01.2017 5 z 5

Konečně jsem našla čas napsat sem ten komentář. Tahle kniha byla velice dobrá. Hodně mi připomínala knihu Kostičas. Sci-fi knihy moc nemusím, ale tahle byla fajn.
SPOJLERY:
Když jsem se dočetla, že Cal a Maven budou nepřátelé, tak jsem počítala s tím, že Cal nakonec bude ten nejhorší a půjde ve stopách svého otce (což měl prvně v plánu), ale to co se stalo na konci mě vážně překvapilo. Maven mě překvapil. Čekala jsem, že on bude ten, kdo s Mare uprchne, ale sama jsem věděla, že by kniha potom nebyla záživná. Druhý díl zatím čtu a jsem velice zvědavá jak se to vyvine. Rozhodně doporučuju.

Manience
04.01.2017 5 z 5

Opravdu zbožňuju tyhle dystopické knihy...člověk sice ví, o čem to bude a jak to asi přibližně bude končit, ale zároveň mě to naplňuje jakousi zvědavostí, která mi prostě nedá a musím knihu dočíst až do konce...připomíná mi trochu knihu Kázání ohně

zuzanagelnarova
06.12.2016 2 z 5

NEVÍM SNAŽILA JSEM SE, ALE STRAŠNĚ MI TO PŘIPOMÍNALO SELEKCI A HUNGER GAMES.A ano musím přiznat, že něco originálního tam bylo, ale autorka nevím jejím stylem psaní mně nedokázala zaujmout.Myslím, že je až moc přeceňovaná tahle kniha :(

any333
05.12.2016 5 z 5

U této knihy jsem se poprvé setkala s jinou formou milostného trojúhelníku(nebo spíš čtyřúhelníku). Hlavní hrdinka měla potažmo v Pilotách Kilorna a pak se míhala mezi královskými syny. Za mě osobně mě čin jednoho z nich na konci překvapil, ale být Mare, asi bych možná zůstala s ním a byla tou Rudou královnou z názvu.
Názvy schopností různých rodů byly přesně překládány do češtiny, takže jsem se nad některými pousmála(kytkáč, tuháč).
Byla jsem ráda, že se Julian nedostal včas do Kostnice a ještě by ho mohli zachránit. Šarlatová hlídla mi byla tak nějak na konci jedno.
V příštím díle se buď Mare a Shade dozví, že mají Stříbrné kořeny, nebo to bude vážně tou mutací. Nevím. Budu si muset počkat.

Sam99
04.12.2016 4 z 5

Knihy jsem si všimla díky obálce, po přečtení anotace se mi do ní nechtělo, ale teď jsem ráda, že jsem si jí přečetla. Kniha mi trochu připomínala Selekci, ale to jen ze začátku. Musím se přiznat, že Mavena jsem neměla ráda už od začátku, ale Cala jsem si oblíbila a moc bych chtěla, aby byly s Mare spolu. Kirlon (doufám, že to je správně napsal) je mi neskutečně nesympatický a celou dobu jsem si přála, aby ho zabili, protože mě vážně štval. Kniha se mi moc líbila - celkem originální námět, a moc se těším na další díl.

sun.from.ibiza
30.11.2016 5 z 5

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli to opravdu chci číst. Pak jsem se posunula o 50 stránek dál, hmm, asi to ještě chvilku zkusím. A najednou ani nevím jak a je konec. Jsem nadšená :). A brzo se vrhnu na další díl. Za mě doporučuji. SPOILER : Fandila jsem od začátku Calovi, ale Maven mi byl také neskutečně sympatický, fíha, jak já se jen spletla :) - no, ale musím přiznat, že i tak je to pořád moje oblíbená postava. Jsem zvědavá, jak to s ním nakonec dopadne :))) ...