Červená kráľovná

Červená kráľovná
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483486/bmid_cervena-kralovna-MCL-483486.png 4 1581 1581

Svet Mare Barrow je rozdelený krvou – červenou a striebornou.Červená kráľovná je napínavý román od Victorie Aveyard, ktorý sa stal bestsellerom už v 25 krajinách. Spoločnosť je rozdelená na dve časti – Strieborných špičkových bojovníkov s božskými schopnosťami a Červených jednoduchých občanov, ktorí žijú pod krutou vládou Strieborných. Mare Barrow je sedemnásťročné dievča, ktoré patrí medzi Červených, a ani vo sne by jej nenapadlo, že by to mohlo byť inak. No opak je pravdou. Onedlho zistí, že aj napriek tomu, že je Červená, aj ona má svoje schopnosti – dokonca také silné a jedinečné, že ohrozujú celú vládu Strieborných. Lenže zahrávať sa so silou je veľmi nebezpečné. Vo svete rozdelenom krvou sa odohráva boj, ktorý vyhrá len ten najstatočnejší. A tak sa proti sebe postavia Červení a Strieborní, princ proti princovi a Mare proti vlastnému srdcu, pričom zrada číha na každom kroku. A potom stačí už len jediný chybný krok, ktorý zničí svet, aký dosiaľ poznali. Zachránia mladú Mare jej nezvyčajné schopnosti alebo sa jej stanú osudnými? Príbeh plný intríg, triedneho boja a klamstiev prinúti čitateľa, aby sa ponoril do napínavého deja s túžbou zistiť, aký bude osud Mare – dievčaťa, ktoré si od začiatku obľúbi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Motýľ

Red queen, 2015

Kytiii
28.10.2022 4 z 5

První díl jsem víceméně vdechla, čtivé, svižné, stop to ve vás moc nezanechá, ale na dovolenou na pláž se hodí.

Artep071
21.10.2022 4 z 5

Fuuuuuuu tak to bylo skvělé .. akční , dramatické a napínavé , spousta zvratů .. hodně postav se schopnostmi , skvěle popsáno rozdílné postavení totální formy vlády stříbrných a omezování a vykořisťováních rudých. Mare je další dospívající odvážná hrdinka a mě padla do oka od samého začátku. Dávám 4 * ..jelikož moje romantická duše postrádá v tomto příběhu lásku. Jo jo já vám, že jí cpát všude nemusí ..ale :)
Tenhle šíleně akční příběh je plný emocí a já se těším na další pokračování.

lucakuca
28.09.2022 4 z 5

Další hrdinka, která chce změnit trochu svůj osud. Proběhne pár náhod a chce změnit svět. Nakonec rozpoutá peklo.
Nic, co se v něco obrátilo.
Čtivé, zajímavé, minimum hubičkování (na to nebyl ani čas :-), v jakým fofru Mare sprintila) a velmi lákavě otevřený konec.

kačuleee29
25.09.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou v knihovně a popadla jsem ji úplně bez rozmyšlení. V hlavě se mi vybavilo několik kladných hodnocení ze zahraničí a řekla jsem si, že to zkusím, i když jsem ani pořádně nevěděla, o čem kniha je. A finálně- jsem ráda, že jsem ji tam chňapla :D.
Moc jsem se do čtení nehrnula, velká očekávání jsem taky neměla. To byla ale celkem chyba. Jakmile jsem se začetla, začtená jsem zůstala a knihu jsem si fakt užila. Byla hodně napínavá a rozhodně dobře napsaná. Překvapila mě, hodněkrát. Nejen ze začátku kdy jsem se nečekaně začetla, ale hlavně v průběhu knihy. Můžu jenom doporučit!!!

Xemerius
20.08.2022 5 z 5

Fuuuu, pro můj mozek zase další nový (supr?) fantasy krvavý dystopický svět :). Říkám si : „Konečně nastal čas přečíst si Rudou ďáblici...ehm princeznu....ehm...královnu...no prostě jdu do toho!”
A udělala jsem dobře, rozhodně plánuju další díly, doufám jen, že mě jejich tloušťka a děj nezklamou.
P.S. jsem ráda ,Mare, že jsem tě našla, jako hlavní hrdinka mi překvapivě nelezeš na nervy, jsi skvělá, děkuju.

Thalin
10.08.2022 5 z 5

Knížku jsem si půjčila v knihovně a měla jen mlhavou představu o čem je, i když jsem ji už viděla několikrát tady i na pultech knihkupectví. Takže jsem neměla skoro žádné očekávání a čekala jsem trošku klasiky, kde obyčejná holka, jakmile se prokouše nějakými intrikami, k princi přijde.
Ale tady to bylo trošku jinak a vlastně mě to překvapilo. Že s princi bude něco jinak, než jak se zprvu zdá, mě napadlo takřka okamžitě, jen jsem nečekala tolik různých zápletek a zvratů. Byly tam sice trošku prvky z jiných knih, ale vymýšlejte pořád něco nového a tady to nepůsobilo nijak okatě nebo na sílu, jako je tomu u mnoho jiných knih, kde ta inspirace (či rovnou sprostá kopírka) z knihy přímo řve. Mare mě bavila, Cal naproti tomu moc ne, ale vynahrazoval mi to jho bratr a při čtení jsem jen čekala, kdo se jak vyloupne jako první.
Absence romantiky mi naopak vůbec nevadila. Takových knih jsou tuny, takže neškodí, když se někde trošku ubere. A působí to lehce dospěleji, než když je hned z kraje jasné, že nastane happy ever after, protože to mezi postavami jiskří. Druhý díl si určitě přečtu, protože mě po tom konci zkrátka zajímá, jak se s tou situací všichni následně poperou.

KerrKnock
10.08.2022 4 z 5

Představte si, že spojíte Hunger games a Selekci, zasadíte děj do post apo světa a přidáte nadpřirozené schopnosti. Knihu jsem otevřela bez jakéhokoliv očekávání a ano, četla se lehce, byla poutavá, ale po dočtení mi vyvstala na mysl jedna otázka - mám chuť pokračovat? Ne proto, že by se mi nezalíbila doba nebo děj knihy, jako spíš proto, že jsem si neoblíbila jedinou postavu (snad kromě jedné, která během knihy zmizela, ale kdo ví, třeba se ještě objeví). Každopádně druhý díl mám půjčený a zkusím tomu dát šanci :)

PavlínaSkopal
14.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha má zajímavý námět. Ze začátku mi připomínala Selekci, poté Hunger Games. Když jsem ji četla, měla jsem dojem, že se děje všechno a zároveň nic. Váhám, zda si přečíst další díly.
Mimochodem, Mare se snad nepodařilo nic, na co sáhla, ne?

Damonka18
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si pořidila z důvodu velké popularity na booktok. Bohužel první díl mě trochu zklamal. Námět dobrý, jen bych preferovala víc romantiky. Také mě mátlo doba do které byl příběh zahrnut.
Jinak zvrat jsem čekala a proto jsem si Mavena nijak moc neoblíbila. Určitě si pořídím další díly.

Katka_Malfoy
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku bych srovnávala se Selekcí, aspoň ten začátek. A jelikož sleduju autorku na tiktoku, tak vím, že má hrozně velkou fantazii. I tak jsem byla překvapená ze světa.

Spoiler

Maven mě zklamal. Říkala jsem si, že je lepší než jeho bratr, ale ono ne.

kejtymau
29.05.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha (a série). Sice mě ze začátku mátlo, v jaké době se to má vlastně odehrávat (za což strhávám jednu hvězdičku), ale pak jsem si zvykla a neuměla bych si to v téhle sérii představit jinak. Kniha se mi četla moc dobře a bavila mě. Určitě je to zajímavé téma. A taky se mi moc líbilo prostředí příběhu. Závěrečný plot twist byl skvělý, jsem ráda, že jsem to neměla vyspoilerované.

AndyYoggy
08.04.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla takřka jedním dechem. Příběh mě velmi zaujal. Ihned jsem musela sáhnout po druhém dílu. Téma bylo skvěle zpracované.

Plážovýbarman
02.02.2022 2 z 5

Kniha byla čtivá ale neustále jsem viděla podobnost s Hunger games a trošku jsem nechápala jak je myšlená doba ve které je knížka zasazená takže mi to celkově nesedělo.

ali_223
22.12.2021 2 z 5

(SPOILER) (Tuto recenzi píšu ohledně prvních dvou dílů) Je zajímavé, jak rychle dokážou hlavní postavy ztratit moji sympatii. Začátek byl docela nadějný, nápad se zdál také celkem dobrý - tedy frakce stříbrných a rudých. I bratři mě celkem zaujali, do té doby než se to celé zvrhlo.
(Pozor, obsahuje Spoiler) To co udělali Maven a královna mě dost překvapilo a čekala jsem co se stane dál. Jenže jakmile ta "zrada" přišla, celé se to zamotalo a čtenář si ani nemohl být jistý, jestli má věřit i samotné Mare. To jak se pak všichni navzájem zrazovali bylo tak pomatené, že jsem pomalu zapomínala, kdo je vlastně na čí straně. A fráze se opakovaly stále dokola, třeba "Nikdo není jako já" tam bylo minimálně 6x a když už vidíte tuhle frázi po sedmé, je opravdu těžké nemrsknout tou knihou o zem.
Další problém byly jména. Je možné, že se to děje jen mě, ale poté, co se vytvořil tým novokrevných, nemohla jsem se vůbec vyznat, kdo co dělá (možná to bude kvůli tomu, že autorka úplně vynechala přijímání členů a pak se tam najednou objevili..), takže když tam najednou tragicky zemřely asi tři postavy, dost mě to překvapilo (o jejich existenci jsem dosud neměla ponětí).
Asi už to je jasné, já se řadím do tábora odpůrců. 2 hvězdy za dobrý nápad.

Nikkey
30.11.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka jakožto chudá zlodějka nepřekvapila a dost se podobala ostatním protagonistkám z jiných fantasy knih. K mému překvapení však nebyla vražedný maniak. Taky jsem si nemohla pomoct a představovala si pod ní Kaminariho Denkiho z MHA, protože oba vytváří elektřinu. Asi bych měla omezit anime lol. Závěrečný plot twist byl skvělý ALE užila bych si ho o hodně víc kdybych neudělala tu chybu, že jsem lezla do fandomu plného spoilerů dřív, než jsem knihu stihla dočíst. Úspěšně jsem si vyzradila další zápletku další knihy. Nádhera. Příběh a prostředí do kterého byl zasazený se mi líbil.

Nieroccoon
21.11.2021 1 z 5

Kniha se mi četla docela dobře ale.....když nad dotčenou knížkou přemýšlím, tak mě bohužel nezaujala natolik abych se vrhla na další díl. Postavy pro mě nejsou nějak výjimečné a je mi popravdě jedno, co se ani stane. Chvílemi mě i dost štvaly. Ale pro 13leté dívky proč ne. Jo a v průběhu čtení jsem k oběma bratrům ztratila jakékoli sympatie, které jsem na začátku získala.

ZNellyZ
20.11.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k fantasy a vybrala si tuhle dlouho odkládanou sérii. Ze začátku jsem se musela do čtení nutit, ale po pár stránkách mě kniha strhla a nepustila, až do konce. Kromě milostného trojúhelníku, kdy jsem nevěděla komu fandit (Maven byl jasnější favorit), je v knize spoustu akčních scén a zvrat na konci byl něco, co jsem naprosto neodhadla, že se stane (chvilku mě takový závěr napadnul, ale vždy jsem to utlačila někam dozadu). Nemůžu se dočkat druhého dílu.

Enxinka
31.07.2021 3 z 5

Zadny extra skvost, pribeh se cetl dobre. Celkove se mi to i libilo, pokud teda nad dejem nebudu do hloubky dumat. Dalsi dily asi vynecham.

_Bára_
25.07.2021 4 z 5

Musím uznat, že tohle mě vážně bavilo. Bylo to poutavý a napínavý. Mare byla skvělá už od začátku a královské sourozenecké duo bylo neskutečný. A ten konec, ten do teď vstřebávám. Rozhodně to není žádný trhák, ale mě to neskutečně bavilo.

Čtecímaniak
26.06.2021 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, strávila jsem moc času na booktoku. Tahle kniha je tam úplně pořád a všude! Tady se rozdělují lidi na dva tábory. 1. milují tuhle sérii, 2. nesnáší tuhle sérii. Já se přidám ke skupině 1. Už od začátku mě kniha něčím nadchla a to když se mi stane, vím, že to bude skvělá kniha. A hele, nemýlila jsem se. Naprosto ji miluji, i když nejsem spokojená s tím, jak kniha dopadla. Nebudu tu nic spoilerovat, ale autorka se asi hodně vyžívá v týrání postav a čtenářů. :D Chudák Maven, můj favorit už od začátku. Ale Cal je taky fajn!
Knihu bych doporučila fanouškům hunger games, dvorů,... Ten svět byl boží, ale hlavní hrdinka je občas na dobrý paralen. :D
5*/5*