Červené máky na Monte Cassinu - Byl to Verdun druhé světové války?
Miloslav Jenšík
„Bojiště skýtalo hrůzný pohled. Byly tam obrovské skládky nespotřebované munice a tu a tam hromady min. Mrtvoly polských a německých vojáků, někdy spojených ve smrtelném objetí, ležely všude a vzduch byl plný pachu hnijících těl. Byly tam převrácené tanky s přetrženými pásy a jiné, které stály jakoby připraveny k útoku a jejich děla dosud mířila ke klášteru. Svahy vrchu, zejména tam, kde palba nebyla tak silná, pokrývalo neuvěřitelné množství vlčích máků, jejichž červené květy podivně ladily s touto scénérií…“ Tak zachytil polský generál Władysław Anders, jehož vojáci v květnu 1944 vztýčili vlajku vítězství nad rozvalinami benediktinského kláštera na hoře Monte Cassino, své dojmy z bojiště. Téměř půl roku se Spojenci marně pokoušeli dobýt cassinský hřeben, uzlový bod německé obranné linie, stojící v cestě jejich postupu k Římu. Ani odstup sedmi desetiletí ale nezmírnil palčivou naléhavost otázek po smyslu náletu, který proměnil jedno z nejstarších středisek evropské kultury v moře sutin, po strategické ceně desetitisíců zmařených lidských životů, po smyslu celého toho krvavého střetnutí. Odpovědi na ně hledá i tato kniha.... celý text
Přidat komentář
Výborná knížka. Na jednu stranu se sice příliš nevěnuje samotné bitvě (dejme tomu ze sta stránek maximálně tak dvacet), což mi zpočátku trochu vadilo... ale pak vlastně ani ne. Čtenář se tady přístupnou a srozumitelnou formou dozví spoustu informací o celé italské kampani. A nejen o ní. Obzvlášť rád jsem byl za zdůraznění výrazné stopy Poláků v celé kampani. A nejen v ní, ale i v celé druhé světové válce. A nejen v ní, ale i před ní a po ní. Někdy může být trochu patrné, že některým postavám generálů autor trochu fandí, jiným ne, ale vždy je to ve snesitelné a vyvážené podobě a rozhodně podloženo pramenem či svědectvím. Opravdu. Jsem nadšen. A nakonec i těch pět dám, i když na můj vkus je zejména ke konci knihy zbytečně velký počet pravopisných (i jiných, např. Adolf Mengele...) chyb.
Kniha o bitvě u Monte Cassina z období druhé světové války. Trochu obecně napsáno, ale i tak zajímavá kniha.
Přečteno cestou vlakem z Prahy do Turnova a zpět. Vynikající, od úvodní strany velmi poutavá publikace, od které se nešlo odtrhnout. Pro mě jde o velmi málo známou kapitolu druhé světové války, o které jsme se ve škole učili jednou větou. A mám pocit, že ani v dokumentech o druhé světové válce, které běží na ČT2, se o Monte Cassinu nemluví a když už, tak jen okrajově.
Pochopitelně by knížka mohla nabobtnat do daleko větších rozměrů, pan Jenšík se samotným průběhem bitvy příliš nezabýval, ale to vůbec nebylo na škodu. Hodně se mi zamlouvala kapitola o Polácích a jejich osudu a také o nejvýznamnějších postavách, které ve střetu participovaly.
Autorovy další knížky
2011 | Anthropoid kontra Heydrich: Známe celou pravdu? |
1997 | Kronika českého fotbalu 1 |
2011 | Zlatá kniha ledního hokeje |
1973 | Toulky Prahou |
2004 | FC Baník Ostrava – Fotbalové kluby ČR |
Souhlasím s komentářem od "laepus"; kniha svým názvem dost klame :) Věnuje se spojeneckému italskému tažení jako takovému, přičemž ukazuje i předchozí úspěchy generálů ke kompletnímu obrazu čtenáře; a velice čtivě přidává důležité informace (mírové jednání Ruska s Německem, závod o vstup do Říma, apod.); přičemž zvlášť za pozornost stojí kapitola o Polácích.