Češi
Eva Vutková
Odkud jsme přišli? Utajené dějiny. Tuto knihu by si měl každý Čech přečíst. Ukazuje na souvislost mezi původem, dějinami a národní povahou, a na cestu, kterou jít do budoucnosti. Obsahuje nově objevená fakta a překvapující závěry.
Přidat komentář
Na knihu jsem byl zprvu zvědav. Slibovala určité 'utajené', respektive málo známé skutečnosti o původu předků Českého národa. Po otevření a přečtení několika kapitol v první polovině knihy jsem ovšem zjistil, že žádná sláva se konat nebude, neboť kniha má do odborné publikace, či celkově do literatury faktů opravdu velmi daleko.
Za prvé), je nutné zmínit celkový styl psaní autorky a stylistickou úpravu textu - ta je přímo na příšerné úrovni. Rád jí ukazuji studentům, píšících bakalářské a diplomové práce - jako odstrašující příklad. Tak to totiž fakt nemá vypadat.
Za druhé), celkový přístup autorky k práci s prameny a fakty. Co se citace pramenů týče, neočekávejte, že by se tím autorka nijak zabývala. Citace zde opravdu nenajdete, tudíž není možné si ověřit zdroj tvrzení těch, či onych "faktů" a závěrů, jež autorka v publikaci uvádí. Například; zdánlivě vyfabulované tvrzení, že Slované byl nejvíce mírumilovný, láskou oplývající veselý národ šprýmařů, absolutně nekoresponduje s posledními výzkumy a zjištěními významných českých badatelů, zabývajících se raným středověkem a historii Slovanů.
Další části knihy, pojednávající zejména o novověku a moderních dějinách je už jen přehlídka různých citátů, či autorčiných naprosto nerelevantních závěrů a šílených nicneříkajících teorií, hypotéz a "faktů", které jsou - no, jak jsem již zmínil šílené.
Kniha má taktéž mnoho faktografických chyb, které přímo bijí do očí. Tyto mylné závěry byly již několikrát vyvráceny a celkově to svědčí, že autorka mechanicky přejala myšlenky od podobných spekulantů a historických konspirátorů, aniž by si vyhledala jiné zdroje a celkově se zamyslela, či hlouběji prostudovala danou problematiku. Je otázkou, do jaké míry proběhla heuristika, neboť je vidno že se autorka spíše nevěnovala nějaké hlubší rešerši dané problematiky.
Knihu opravdu nedoporučuji ke čtení - je to ztráta času.
Je to zajímavé. Je tam mnoho informací, které dávají smysl a mohou změnit náš pohled na dějiny. Nicméně je to velmi tendenční kniha. Autorka líčí Slovanstvo jako ultrapozitivní, vynalézavý a pokorný národ ... až to s odpuštěním zavání cimrmanologí. Naopak Kelty a Germány jako arcilotry. Pokud si člověk vybere jen to, co uzná za vhodné, je ta knížka dobrý zdroj informací.
Bohužel, v její druhé části, kdy se autorka začne zabývat moderní historií, je více než zjevné, že spíše než o historickou studii se jedná o jakousi emoční katarzi. I proto jsem knihu nedočetl. Ale s tím, co jsem přečetl mohu být vesrze spokojen.
Knize dost ublížilo, že jsou v ní Slované a především Češi líčeni jako ti nejlepší lidé, zatímco Keltové a Germáni jako veskrze zlí a špatní. Kromě spousty jen málo podložených nebo nepodložených spekulací lze v knize ale občas narazit i na hodnotnou informaci.
Už dlouho jsem nečetl tak ryze obrozeneckou a slavjanofilskou knihu, takže jsem si zvedl své slovanské sebevědomí. Jsme sice nefalšovaní voříšci Eurasie, ale budiž, slovansky rozhodně mluvíme a jistý čs. tragikomik dokonce zdařile oživuje praslovanštinu. Jinak je to hodně černobílé a také, obávám se, do značné míry lehce nepodložené. "Hromu rachotem a vichru letem, vozy husitů se valí světem, vojínů v nich tváře opálené, žen i dívek prsy rozhalené." Svatopluk Čech. PS: Zajímalo by mě, jak slavjanofilská paní autorka vidí současnou krvavou, bratrovražednou válku mezi dvěma silně podobnými, přátelskými, mírumilovnými, vzornými a vyspělými slovanskými národy...