Česká koruna na rozcestí: K dějinám Horní a Dolní Lužice a Dolního Slezska na přelomu středověku a raného novověku (1437–1526)

Nehodnoceno
Česká koruna na rozcestí: K dějinám Horní a Dolní Lužice a Dolního Slezska na přelomu středověku a raného novověku (1437–1526)
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75452/bmid_ceska-koruna-na-rozcesti-k-dejinam--wNn-75452.jpg 0 0 0

Ucelená kolektivní monografie je výstupem několikaletého výzkumu pracovníků Ústavu českých dějin při Filozofické fakultě UK pod vedením prof. Lenky Bobkové a zahraničních spolupracovníků, který je zaměřen na vývoj vztahů mezi „pražským centrem“ a vedlejšími zeměmi v rámci České koruny na přelomu 15. a 16. století. Jednotlivé studie se zaměřují na zejména na dějiny civilní a církevní správy, vztahy panovníků s jednotlivými zeměmi, na vývoj církevních institucí. V českém prostředí se jedná o unikátní výzkumný projekt, který podává dosud neprobádané kapitoly českých dějin. Obsah: Lenka Bobková: Česká koruna na sklonku středověku; Luděk Březina: Dolní Lužice, úřad zemského fojta a stavy na podzim středověku (1458–1490); Mlada Holá: Integrační tendence ve správě Slezska za Matyáše Korvína; Luděk Březina: Zemským fojtem za tří českých králů. Jindřich Tunkl z Brníčka a Dolní Lužice; Mlada Holá: Holdovací cesty a návštěvy českých králů ve slezské Vratislavi v pozdním středověku (1437–1526); Jan Zdichynec: Míšeňské biskupství v pozdním středověku; Klaus Neitmann: Kirche und Welt im spätmittelalterlichen Lübben. Geistliches Leben und Frömmigkeit von Klerus und Bürgerschaft in einer niederlausitzischen Immediatstadt; Petr Hrachovec: Zbožní měšťané žitavští kolem roku 1500; Christian Speer: Die Bedeutung der Cölestiner für die Frömmigkeitspraxis städtischer Eliten im Spätmittelalter; Jan Zdichynec: Cisterciácké kláštery Horní a Dolní Lužice ve 2. polovině 15. století se zřetelem k jejich vztahu k českým králům; Blanka Z ilynská: Mezi řeholí, politikou a privátem. Příběh vratislavského opata Mikuláše Schönborna za neklidných časů krále Jiřího z Poděbrad.... celý text

Přidat komentář

StanLeee
09.01.2023

Zajímavá a kvalitní publikace přibližující čtenáři mj. význam a roli tzv. vedlejších zemí Koruny české po skonu posledního Lucemburka na českém trůnu, Zikmunda Lucemburského, a před nástupem Habsburků na český (a uherský) trůn v r. 1526.

Po boku významu obojí Lužice a slezských knížectví pro vládce zemí Koruny české informuje publikace o rozdílných formách správy Horní Lužice, Dolní Lužice a slezských knížectví tamními stavy a leníky českých (popř. uherských) králů.

V neposlední řadě nabízí dílčí kapitoly také náhled do náboženského vývoje uvedených území a to do určité míry i roli náboženství jako prekurzoru následného politického vývoje.